Nie chce samo zasypiać – znamy na to metody
Każdego wieczoru kładziesz się obok dziecka, czytasz, śpiewasz i z niecierpliwością czekasz, aż zaśnie. A gdy już masz wyjść z pokoju, słyszysz: „Mamo, przecież ja jeszcze nie śpię!”
1 z 5
Dziecko nie chce spać
Dlaczego dziecko nie chce samo zasnąć?
Najczęściej przedszkolaki nie chcą zostawać wieczorem same, bo zwyczajnie się boją. Mają dużą wyobraźnię, czytały już mnóstwo bajek, w których przecież nierzadko występują potwory, strachy, czarownice, zjawy itp. W dzień dzieci nie myślą o tych wszystkich strasznych rzeczach, ale w nocy, kiedy jest ciemno, nietrudno sobie wyobrazić, że zarys krzesła to tak naprawdę duży smok z ogromnymi zębami. Sprawdź, co wtedy robić.
2 z 5
Rozmawiaj z dzieckie, gdy nie może zasnąć
1. Porozmawiaj z dzieckiem
Zapytaj swoje dziecko, czego konkretnie się boi. Może strach budzą np. zasłony, których wzór układa się w jakieś potwory? Dowiedz się też, czy nic nieprzyjemnego nie wydarzyło się minionego dnia. Może dziecko się czymś martwi lub coś je niepokoi. Tzw. „przegadanie" jest bardzo pomocne. Sama wiesz, o ile lepiej czujesz się po rozmowie ze swoją przyjaciółką.
Dość częstym lękiem kilkulatków jest też strach przed śmiercią. Jeśli taki właśnie lęk towarzyszy twojemu dziecku, powinnaś je uspokoić, wyjaśnić, że sen to nie śmierć i jest nam bardzo potrzebny, by wypocząć.
Czytaj też: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i przemijaniu
3 z 5
Zapalona lampka ułatwia dziecku zasypianie
2. Zostaw na noc w pokoju dziecka zapaloną lampkę
Delikatne światło sprawi, że dziecku będzie łatwiej zasnąć, a kiedy przebudzi się w nocy, ciemność nie będzie mu się wydawała taka straszna.
4 z 5
Rytuały ułatwiają zasypianie
3. Zadbaj o rytuały
Każdy dzień kilkulatka powinien być jak najbardziej poukładany. Stałe pory posiłków, zabaw, zasypiania, rytuały przed snem (kolacja, kąpiel) sprawią, że dziecko poczuje się bezpieczniej, bo jego czas będzie przewidywalny.
5 z 5
Wyciaszające zabawy ułatwiają zasypianie
4. Wycisz dziecko przed snem
Ważne jest, by wieczorne zabawy dziecka nie były zbyt ekscytujące. Układ nerwowy kilkulatka nie działa jeszcze tak jak dorosłego i trochę więcej czasu zajmuje mu przechodzenie z jednego stanu w drugi (z dużej aktywności do wyciszenia). Już 2 godziny przed snem stopniowo zwolnij tempo zabaw, zrezygnuj z oglądania telewizji i głośnej muzyki. Możecie np. poczytać książeczki, rysować, kolorować.
Dobra rada: Przyjrzyj się bajkom oglądanym przez dziecko w telewizji. Czasem jest w nich mnóstwo potworów i przemocy. Dziecku takie bajki pełne przemocy mogą się nawet podobać, ale potem przeżywa ono lęki, nie potrafi poradzić sobie z tym, co widziało. Absolutnie nie pozwalaj mu oglądać tego typu bajek (ani innych programów, które nie są przeznaczone dla dzieci, np. wiadomości).
Czytaj też: Oglądanie telewizji przed snem utrudnia zasypianie!