wiosna, dziecko, mama
fotolia
Wychowanie

Dziewczynki zakochują sie w tatusiach, a chłopcy w mamusiach

Wiesz, komu twój przedszkolak najchętniej podarowałby walentynkę? Tak, tak, właśnie tobie!
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Jeśli masz synka, na walentynce prawdopodobnie się nie skończy. Prędzej czy później twój mały chłopaczek ci się… oświadczy. „Jak dorosnę, to się z tobą ożenię!” – powie święcie przekonany, że kiedyś naprawdę staniecie na ślubnym kobiercu.

Jeśli natomiast jesteś mamą dziewczynki, przestaniesz być dla niej wyłącznie wzorem do naśladowania i najukochańszą osobą na świecie. Będziesz także jej rywalką, bo będzie chciała wyjść za mąż za tatusia. Ale nie zamawiaj wizyty u psychologa: w obu przypadkach nie ma powodu do zmartwienia!

Mama miłość dziecka

Zacznijmy jednak od początku. Silna więź przynajmniej z jedną osobą jest potrzebna dziecku jak powietrze – bardziej niż zabawki, czyste ubranka. Dzięki niej czuje się szczęśliwe i bezpieczne. Nowo narodzone maleństwo jest gotowe przywiązać się do każdego, kto je przytuli, ukołysze, nakarmi. Najczęściej jest to właśnie mama. Z każdym dniem przywiązuje się do niej coraz bardziej. Mając mniej więcej 6–8 miesięcy, zaczyna bać się obcych. Dobrze już wie, że to w ramionach mamy jest mu najlepiej. I choć z czasem coraz bardziej interesuje się światem, mama nadal jest dla niego najważniejsza. To do niej wyciąga rączki, do niej biegnie, gdy przyśni mu się coś złego, jej szuka wzrokiem na placu zabaw.

Kochasz mnie jeszcze?

Dla trzylatka mama jest najpiękniejsza i najmądrzejsza na świecie. Jest wyrocznią, największym autorytetem, istotą o niemal nadprzyrodzonych właściwościach. To jednak nie znaczy, że zawsze jest pewien jej uczuć. Dziecko w tym wieku zdaje już sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest grzeczny. Zaczyna kombinować: „Czy mama kocha mnie nawet wtedy, gdy nie zjem zupy albo narozrabiam w sklepie?”. Zaczyna chodzić do przedszkola, więc spędza z nią mniej czasu, co może go niepokoić i złościć („Dlaczego mnie zostawiła?!”). To trudny moment: z jednej strony dziecko jest już gotowe, by troszkę oddalić się od mamy, z drugiej nadal bardzo, ale to bardzo jej potrzebuje. Chce mieć pewność, że nadal jest kochane. – Dlatego niezależnie od tego, jak się zachowuje, musi wiedzieć, że jest kochane zawsze i bezwarunkowo. I nawet jeśli narozrabia, nie wolno szantażować go odebraniem miłości („Przestanę cię kochać, jeżeli...”), bo może uwierzyć.

Ożenię się z tatą!

Z czasem sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, bo cztero-, pięciolatki „zakochują się” w rodzicu płci przeciwnej. – Dzieci w tym wieku są świetnymi obserwatorami. Sporo już wiedzą o świecie i zaczynają się przymierzać do pełnienia różnych społecznych ról. Wiedzą na przykład, że ludzie, którzy się kochają, biorą ślub (w końcu książę ożenił się z Kopciuszkiem, prawda?), dlatego... chłopcy zwykle oświadczają się mamom, a dziewczynki chcą wyjść za mąż za tatusia – tłumaczy psycholog. Bo to są przecież ukochane osoby przeciwnej płci. Rodzica tej samej płci zaczynają nawet traktować jak rywala i mniej lub bardziej otwarcie mogą walczyć z nim o względy ukochanej osoby!

Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o miłości?

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Synek zakochany w mamusi
Pantermedia
Wychowanie
Zakochany w mamie synek - czy to jest normalne?
Najpierw nie mogłaś doczekać się pierwszego uśmiechu syna, pierwszego przytulenia i buziaka. A teraz, gdy twój mały chłopiec świata poza tobą nie widzi, boisz się, czy to normalne. Sprawdź, co robić z nadmiarem synowskiej miłości.

Od pewnego czasu syn nie pozwala ci porozmawiać przez telefon, chce byś przebywała tylko z nim. Gdy rozmawiasz z jego tatą, zabiega o uwagę, tylko tobie chce pokazać swe rysunki. Co więcej – obiecuje, że się z tobą ożeni. Z jednej strony cieszysz się, że cię kocha, ale z drugiej – siła tego uczucia sprawia, że czujesz się nieswojo, że ogarnia cię strach, czy nie popełniłaś jakiegoś błędu. Czy to kompleks Edypa w wydaniu dziecięcym?  Dlaczego dziecko faworyzuje mamę? Wiele dzieci, szczególnie chłopców między 3–6. rokiem życia, obdarza intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej . Często związana jest z tym zazdrość o relację, jaka łączy rodziców. Faworyzowanie mamy nie wynika jednak z uprzedzeń wobec taty. Po prostu mama staje się najważniejsza, a tata schodzi na drugi plan. To naturalny etap dziecięcego rozwoju.  Czytaj też: Co dziecko chce ci powiedzieć Jak się zachować, gdy synek nadmiernie okazuje ci swoje względy? Jeśli dziecko ci się oświadcza –  spokojnie wytłumacz, że małżeństwo z tobą jest niemożliwe, bo jesteś jego mamą i masz już męża. Zapewnij synka, że gdy dorośnie, pozna wspaniałą osobę, z którą zechce spędzić życie. Jeśli próbuje stanąć między tobą a tatą – nie okazuj mu nadmiernego zainteresowania. To może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych. Jeśli syn próbuje ci się przypodobać, kiedy tata jest obok – nie mów: „Tylko na ciebie mogę liczyć”. To zaburzy relacje między członkami rodziny i podkopie autorytet taty. Jeśli mówi, jak bardzo cię kocha – nie pytaj, kogo kocha bardziej - mamusię czy tatusia. Dziecko powinno wiedzieć, że podobnym uczuciem można obdarzać więcej osób - rodziców, rodzeństwo, ukochanego zwierzaka.  Jeśli syn chce spędzać czas tylko z tobą – okaż mu zainteresowanie, nie ignoruj go,...

jak to jest być matką syna
Fotolia
Mama
Syn zmienia kobietę? 7 rzeczy, o których wiedzą mamy chłopców
Bycie matkami synów pomaga nam odkrywać nowe rzeczy o sobie i o świecie. Oto czego ja nauczyłam się wychowując chłopca - czy wy macie podobnie?

Córeczka tatusia, syneczek mamusi? Mam prawdziwą alergię na takie powiedzenia i bardzo źle na nie reaguję. Ze szczególną niechęcią wspominam w tym kontekście pierwsze miesiące w roli matki : moje pierworodne dziecko jest córką – wyczekaną, wyśnioną i wymarzoną. Ciąża nie należała do łatwych, dużą jej część spędziłam leżąc i drżąc o życie mojej jeszcze nienarodzonej córeczki. Dlatego kiedy po porodzie wszystkie sąsiadki (i listonosz!) raczyły mnie mądrościami w stylu: "no to teraz jeszcze chłopczyk dla mamusi, bo córeczka dla tatusia już jest" , czułam gniew. Teraz mam córkę i syna, i chciałabym opowiedzieć wam o tym, jak zmieniło mnie wychowywanie syna . Jestem ciekawa, czy wasze doświadczenie jest podobne? Mama syna musi bazować na intuicji Chciałam mieć dwie córki. Tak właśnie wyobrażałam sobie wymarzoną rodzinę: dwie dziewczynki. Informacja po połówkowym , że będzie chłopiec mocno namieszała mi w głowie i jak się później okazało – w życiu. Teraz nie wyobrażam sobie świata bez tego cudownego, wrażliwego, spragnionego czułości i miłości, żądnego przygód i ruchu chłopca. Wiem już, że wychowywanie dzieci to odkrywanie ziem, o których istnieniu nie miałam pojęcia – i chociaż są tu punkty styczne – bycie matką syna uczy mnie innych rzeczy, niż bycie matką córki.  Podczas gdy z córkami bazujemy na własnym doświadczeniu kobiecości i wiemy, co jest dla nich ważne, by w przyszłości były świadomymi swojej wartości , pewnymi swoich umiejętności, szczęśliwymi i spełnionymi kobietami, z synami musimy zaufać intuicji i poszukiwać rozwiązań bardziej uniwersalnych – a całe to doświadczenie prawdziwie wzbogaca nasze życie. Męskie sprawy = matki sprawy Mój syn przyniósł z przedszkola zainteresowanie piłką nożną . Pod naszym dachem akurat brakuje zagorzałych kibiców, ale dziadkowie i...

dzieci, chłopiec, dziewczynka, lato, wakacje, całować, miłość
Wychowanie
Zakochany maluch
Rodzice patrzą na te pierwsze miłości z przymrużeniem oka. Dla dziecka to sprawa śmiertelnie poważna.

Każdemu wolno kochać... – mówią słowa starej piosenki. Nawet przedszkolakom. I choć rodzice patrzą na te pierwsze miłości z przymrużeniem oka, dla dziecka to sprawa śmiertelnie poważna. Warto o tym pamiętać, by nie ranić dziecięcych uczuć. Kuba od tygodnia mówi tylko o Renacie. Że ma takie piękne włosy, że podoba mu się jej spódnica, że nikt tak jak ona nie potrafi grać w piłkę... „Ja się w niej zakochałem – stwierdza wreszcie. – Zadzwonię i powiem, że się z nią ożenię. Wykręć mi do niej numer” – prosi mamę. „Ale kochanie, Renata ma piętnaście lat, a ty tylko pięć” – próbują tłumaczyć rodzice. „No to co?” – dziwi się niewinnie chłopiec. Rodzice uczą dziecka miłości dając dobry przykład Każde dziecko uczy się, czym jest miłość , obserwując związek mamy i taty. To oni są dla dziecka pierwszymi i najważniejszymi modelami. Psychologowie już dawno dostrzegli, że w dorosłym życiu mamy skłonność wchodzić w podobne związki, jakie tworzyli nasi rodzice. I traktujemy naszych partnerów tak, jak traktowali matka i ojciec. Dziecko, które przez wiele lat widzi, jak tata przytula mamę, przynosi jej kwiaty, trzyma za rękę, pomaga w obowiązkach – słowem odnosi się do niej z szacunkiem i czułością, nabiera przekonania, że tak właśnie wygląda miłość , że tak trzeba traktować ukochaną osobę. Silny związek między rodzicami daje też dziecku poczucie bezpieczeństwa i zapewnia czytelny podział ról w rodzinie . Gorzej jest, gdy konflikty między rodzicami powodują tworzenie koalicji dziecka z jednym z rodziców przeciwko drugiemu. Nie wolno tego robić. By prawidłowo się rozwijać, dziecko powinno mieć możliwość utożsamienia się z rodzicem tej samej płci i zachowania pozytywnego wyobrażenia o rodzicu płci przeciwnej . Gdy mama żali się przed córką, że „wszyscy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak