dziecko, uśmiech, zabawa, chłopiec
Wychowanie

Jaki temperament ma twoje dziecko

Czy jest nieśmiałe i lękliwe? A może ruchliwe i przebojowe? A może trochę takie, a trochę takie? Sprawdź, dzięki temu lepiej je zrozumiesz.

Karol nie chce nurkować ani szaleć na rolkach, tak jak jego tato. Woli układać w kąciku puzzle i godzinami obserwować dżdżownice. Ania wbrew oczekiwaniom rodziców ani myśli być delikatną i dobrze ułożoną królewną – wspina się po drzewach i jest tak ciekawska, że nie potrafi usiedzieć w miejscu… Od czego to zależy? Oczywiście od temperamentu. To właśnie on w znaczącym stopniu wpływa na to, jacy jesteśmy, w jaki sposób lubimy spędzać czas, w co i z kim chcemy się bawić.

Czy w takim razie temperament determinuje nasze życie? Na szczęście – zwłaszcza dla osób o skrajnych typach temperamentu, czyli nadruchliwych i bardzo nieśmiałych – na to, kim się stajemy, ogromny wpływ ma także doświadczenie, a więc to, czego się uczymy, jakie zachowania „trenujemy”, za co jesteśmy nagradzani, a także z kim się spotykamy…
Dzięki testowi (opracowanemu na podstawie Kwestionariusza Temperamentu dla Rodziców EAS-C w polskiej adaptacji W. Oniszczenko) lepiej poznasz swojego przedszkolaka. Warto go zrobić, bo znając i rozumiejąc temperament dziecka, akceptując jego mocne i słabe strony, wspierając je i ucząc tego, z czym ma trudności, można mu pomóc odnieść sukces i znaleźć szczęście w życiu. To lepsze niż próbować go zmienić zgodnie z własnymi wyobrażeniami. A więc do dzieła!

Fajnie, że taki jestem
Temperamentu zmienić nie można, ale można poznać i polubić samego siebie, a także jak najlepiej wykorzystywać to, co w naszym temperamencie pożyteczne. Można także wystrzegać się zachowań, które mogą przysporzyć nam kłopotów (jeśli np. pozwolimy ruchliwemu szkrabowi, by zawsze i wszędzie dawał upust swojej energii, nie nauczy się dostosowywać do sytuacji, co mu w przyszłości może przysporzyć kłopotów).

Zrób test!

 

Odpowiedz na pytania, zakreślając TAK lub NIE. Zwróć przy tym uwagę na znaczek, jaki znajdziesz obok odpowiedzi (+ lub -). Czy twoje dziecko:
1. Potrzebuje bardzo dużo czasu, aby oswoić się z obcą dorosłą osobą. TAK + NIE -
2. Lubi przebywać z ludźmi. TAK + NIE -
3. Jest zawsze aktywne, energiczne. TAK + NIE -
4. Trudno mu czekać na swoją kolej. TAK + NIE -
5. Jest raczej samotnikiem. TAK - NIE+
6. Jest przyjacielskie wobec obcych. TAK + NIE -
7. Woli spokojne zabawy od bardziej czynnych. TAK - NIE+
8. Często czuje się niepewnie, płacze. TAK - NIE+
9. Nie potrafi obronić się samo przed rówieśnikami. TAK - NIE+
10. Jest bardzo rozmowne. TAK + NIE -
11. Czasem jest agresywne w stosunku do rówieśników. TAK + NIE -
12. Jest nieśmiałe. TAK - NIE +
13. Porusza się i działa szybko. TAK + NIE -
14. Łatwo się zaprzyjaźnia. TAK + NIE -
15. Mówi niewiele i cicho. TAK - NIE +
16. W zabawie lubi być liderem. TAK + NIE -
17. Wstydzi się mówić „dzień dobry”, odpowiadać na pytania. TAK - NIE +
18. W zabawie dostosowuje się do pomysłów innych dzieci. TAK - NIE +
19. Szybko zaczyna się denerwować, złościć, krzyczeć. TAK + NIE -
20. Powstrzymuje okazywanie złości przy obcych. TAK - NIE +

 


TERAZ OBLICZ PUNKTY
Policz wszystkie znaczki + i -. Im więcej - , tym bardziej dziecko jest nieśmiałe, a im więcej +, tym bardziej ekspansywne. Zbliżona liczba + i - wskazuje na temperament zrównoważony.

20–18 +
Twój malec jest bardzo towarzyski, ruchliwy i impulsywny. Reaguje emocjonalnie.
Dziecko potrzebuje zajęć, dzięki którym może rozładować nadmiar energii i mieć kontakt z innymi dziećmi (a więc sportowych, tanecznych, teatralnych). Powinno nauczyć się współpracy, liczenia się z uczuciami innych ludzi (a wcześniej rozpoznawania tych uczuć), uważania na to, by niechcący nikogo nie ranić ani nadmiernie za nikogo nie decydować. Musi także nauczyć się czekać na swoją kolej, kontrolować złość, wyciszać się i relaksować. Najważniejsze jest to, by nie czuło się gorsze i wierzyło w siebie! Malca trzeba chwalić za najdrobniejsze sukcesy: ustąpienie komuś, dobre słowo, życzliwość, powstrzymanie się od awantury. Dobrze czasem na zasadzie odwracania ról pokazać dziecku, że potrafi być łagodne, spokojne i godne zaufania.

17–15 +
Dziecko jest ruchliwe, energiczne i ekspansywne.
Często jest liderem w grupie, ale potrafi również współpracować z innymi. Jako dusza towarzystwa zapewne jest lubiane i wesołe. Przypominaj mu o prawach innych ludzi i ich uczuciach. Chwal za obrotność, pomysłowość, radzenie sobie w różnych sytuacjach, bardzo podkreślaj te zachowania, które wskazują na życzliwy stosunek do innych, dbanie o to, by inni także mogli się wypowiedzieć, wygrać itp.

17–15 -
Twój smyk bywa nieśmiały, ma tendencję do wycofywania się, jednak zachęcany i chwalony, szybko poradzi sobie z trudnościami.
Jest z pewnością lubiany, bo nie narzuca się innym, potrafi się podporządkować, chętnie współpracuje. Ma przy tym własne zdanie, choć czasem woli je pozostawić dla siebie. Dziecko trzeba chwalić jak najczęściej, wskazywać na postępy w pokonywaniu nieśmiałości, uczyć asertywnych form wyrażania własnych uczuć. Dobrze jest wyznaczać mu obowiązki, tak by samo doświadczyło, że daje sobie z wieloma rzeczami radę.

20–18 -
Szkrab jest nieśmiały i lękliwy. Wycofuje się, chowając pod „twoje skrzydła”.
Potrzebuje jak najwięcej kontaktów z rówieśnikami. Ucz go samodzielności i wytrwałości. Potrzebuje także sukcesów w rozwiązywaniu trudności, dlatego nie mów za niego i nie wyręczaj go w każdej sytuacji. Ucz, jak się zachować i jak sobie radzić. Wyznaczaj mu zadania, np. poproś, by kupił chleb w sklepiku, zadzwonił do babci itd. Chwal. Pokaż, jak bardzo się cieszysz i jak bardzo jesteś z niego dumna, gdy sobie z czymś daje radę.

około 10 + 10 -
To wyniki wskazujące na zrównoważony, typowy temperament.



Tekst: Beata Płażewska jest psychologiem, pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Pielęgnacja
Życie z małym egoistą
Wyrywanie zabawek, awantury przy każdej próbie sprzeciwu, wymuszanie... Znasz to?

Wyrywanie zabawek, awantury przy każdej próbie sprzeciwu, wymuszanie... Znasz to? Masz wrażenie, jakby Twój maluch myślał tylko o sobie? Niepokoisz się, co z niego wyrośnie? Niezależnie od wieku malucha, pamiętaj, że: - Nikt nie rodzi się egoistą – kimś bezwzględnie walczącym o swoje, myślącym wyłącznie o sobie. - Malec chce być troskliwy. Takie zachowanie jest bliskie naszej naturze, bo w ten sposób zapewniamy sobie opiekę. Trzeba tylko pokazać mu, jak to robić. - Dziecko uczy się od innych. Jeśli w Twoim odczuciu zachowuje się jak król, to dlatego, że musiało się przekonać, że taka postawa się opłaca (bo wtedy jest się w centrum uwagi). - Zdolny i zaborczy to nie to samo. Osoby inteligentne bywają niecierpliwe, skupione na sobie, roszczeniowe, ale naprawdę nie warto tego wzmacniać. - Współpraca rodzi się powoli. Aby się jej nauczyć, potrzeba wielu prób i popełniania błędów. Nim malec będzie umiał dogadywać się z innymi dziećmi, najpierw musi poznać sam siebie, rozumieć emocje, znać poczucie własności. Oto kolejne etapy na tej drodze. To moje i tamto też Niemal do końca pierwszego roku życia maluch powinien być pępkiem świata, czuć, że może liczyć na bliskie mu osoby, że świat jest przyjazny i przewidywalny. W ten sposób poczuje się bezpiecznie. To da mu odwagę, by zrobić następny krok. Powoli zacznie zdawać sobie sprawę z własnych możliwości: będzie sprawdzał, jaki skutek przyniosą różne działania, eksperymentował. Jednocześnie powoli odczuwa rozmaite ograniczenia i zakazy. Nie rozumie jeszcze, że rzeczy mają właścicieli. Chce dostać wszystko, co go zainteresuje, także dlatego, że lubi gromadzić przedmioty. W tym czasie dochodzi do pierwszych konfliktów, bo półtoraroczny maluch jest bardzo skupiony na sobie i nastawiony niemal całkowicie na branie. Wszystko musi mieć natychmiast, nie wie, co to znaczy dzielić się...

Edukacja
Problemy początkującego przedszkolaka
Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka zupełna nowość. Trzeba pomóc maluchowi w przystosowaniu się do zmian.

Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka nowe otoczenie i nieznajome twarze. Nie oznacza to jednak, że nie można pomóc maluchowi w przystosowaniu się do tej zmiany. Eksperci programu Akademia Misia Haribo radzą, jakie zachowania rodziców i opiekunów ułatwią naszym pociechom odnalezienie się w nowej roli. Rozstanie z rodzicami Lęk przed rozstaniem z rodzicami to zazwyczaj pierwsza i największa trudność, którą przezwyciężyć muszą przedszkolaki. Uczucie to towarzyszy zwłaszcza maluchom przebywającym dotychczas wyłącznie z mamą. Dodatkowo, im młodsze dziecko, tym rozstania znosi mniej chętnie. „Nie jest prawdą, że dziecko wyrwane z objęć mamy, szybciej o niej zapomina i chętniej rozpoczyna zabawę z kolegami. Czasem właśnie wtedy ma do rodziców więcej żalu i pretensji“ – zauważa Krystyna Zielińska, psycholog-logopeda, ekspert Akademii Misia Haribo. W takiej sytuacji najważniejsze jest okazywanie dziecku zrozumienia. „Pozwólmy maluchowi się wypłakać. Wytłumaczmy też, że wszystkie dzieci rozstają się z mamą i idą do przedszkola” – dodaje. Przezwyciężenie lęku będzie dla naszej pociechy dużo łatwiejsze, jeśli sale przedszkolne, w których ma codziennie przebywać, okażą się przyjazne, kolorowe i wesołe, a materiały dydaktyczne stosowane w trakcie zajęć będą ciekawe i różnorodne. Aby przyczynić się do tworzenia takich właśnie placówek, Akademia Misia Haribo wspomaga przedszkola publiczne dodatkowymi pomocami naukowymi w postaci m.in. zeszytów ćwiczeń oraz gier planszowych i przyborów plastycznych, które można wygrać w konkursach Akademii. Brak samodzielności Po przekroczeniu progu przedszkola maluchy często napotykają problemy wynikające z braku samodzielności. Nie wszystkie dzieci potrafią bez pomocy dorosłych wiązać buciki, zapinać sweter, jeść czy korzystać z toalety. Zdaniem Krystyny Zielińskiej, rodzice mniej...

Pielęgnacja
Do kogo podobne?
Do kogo maluch jest lub będzie podobny? Wszystko zapisane jest w genach.

Wyrośnie na szczupłego wysokiego mężczyznę jak tata, a może odziedziczy pyzate policzki po babci? Będzie mieć ścisły umysł czy już w przedszkolu napisze pierwsze wiersze? Wszystko to zapisane jest w genach. Gdy obserwujesz kilkumiesięcznego bobasa, z grubsza możesz przewidzieć, jakim będzie człowiekiem: śpiochem i łasuchem pokojowo nastawionym do świata czy energicznym wiercipiętą. Kiedyś sądzono, że rodzimy się jako tabula rasa – biała, niezapisana karta. Teraz już wiadomo, że jest inaczej. To przecież...wykapany dziadek! Po rodzicach, dziadkach i dalszych krewnych dziecko dziedziczy zarys osobowości, czyli pewne cechy temperamentu – aktywność, towarzyskość, ekstrawertyczność, skłonność do reagowania strachem, złością czy niezadowoleniem. W spadku otrzymuje też kolor włosów, oczu, kształt nosa i małżowiny usznej, grupę krwi oraz... skłonności do niektórych chorób. Wszystkie te dane są zapisane w genach, które znajdują się w każdej komórce ciała. Twoje maleństwo jest w połowie podobne do Ciebie i w połowie do swojego taty, ale tylko pod względem genetycznym. Cechy fizyczne i psychiczne maluszka mogą być zupełnie inne niż Wasze – dzieci często bywają bardziej podobne do dziadków niż własnych rodziców! W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. przeskakiwaniem pokoleń. Jak to wytłumaczyć? Wiele cech dotyczących wyglądu fizycznego (np. blada cera lub jasne oczy) to tzw. cechy recesywne. Są one słabsze i mogą zostać zagłuszone efektami obecności genów dominujących, otrzymanych od drugiego z rodziców. Z tego właśnie powodu słabsze cechy dziadka nie musiały ujawnić się u jego własnych dzieci, bo były przytłumione przez silniejsze geny babci. Natomiast w trzecim pokoleniu, u wnuka, może dojść do głosu wyposażenie genetyczne po dziadku. Jeśli więc Twój tata odziedziczył po swoich przodkach recesywną cechę, np. niebieskie oczy,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak