dziewczynka, zabawki, leżeć, dziecko
Wychowanie

Misia porządnisia

Trzyletnie dziecko nie bałagani, ono po prostu zagospodarowuje przestrzeń wokół siebie tak, by było mu wygodnie. Ale nie martw się – jeśli sama lubisz porządek, jest szansa, że maluch też go polubi.

Pojęcie bałagan nie istnieje dla małych dzieci. One lubią mieć pod ręką wiele przedmiotów, przekładać je z miejsca na miejsce i przemieszczać się z nimi po całym mieszkaniu. Dlaczego? Bo wszystkie są im bardzo potrzebne. Mimo to warto zachęcać trzylatka, by utrzymywał we względnym porządku swoje zabawki. Nie tylko ze względu na chwilę obecną, ale choćby dlatego, że przyda mu się to na przyszłość.

Chowaj część zabawek

W pokojach dziecięcych królują w dużych ilościach podobne do siebie misie, kucyki Pony w zaczarowanych domkach i na karuzeli, dinozaury, małe i duże lalki, samochody i samochodziki, loteryjki, puzzle, klocki... Przytłoczone ilością rozmaitych przedmiotów dziecko nie umie się wśród nich odnaleźć i nawet nowe zabawki szybko mu się nudzą. Jeśli chcesz uczyć dziecko utrzymywania swoich skarbów w porządku, zacznij od zmniejszenia ich liczby. Chowanie na pewien czas niektórych zabawek to dobry pomysł. Zawsze jednak uzgodnij z dzieckiem, które mogą trafić na pawlacz lub do szafy.
Warto również przyzwyczajać dzieci, by zabawki, którymi się już nie bawią, oddawały młodszym kolegom. Może to być dla nich trudne, ale taka nauka dzielenia się z innymi jest bardzo cenna!

Zabawki muszą mieć swoje miejsce

Łatwiej dziecku trzymać zabawki w porządku, gdy jego pokój jest tak urządzony, by wszystkie przedmioty miały swoje miejsce na półkach, w koszykach, pudełkach. Nie można jednak wrzucać zabawek do pudeł „jak leci” – klocki lego powinny mieć swój pojemnik, a drewniane swój. I jeszcze jedna sprawa, do której warto przekonać malca: sprzątanie nie musi być nudne. By je uatrakcyjnić, wymyśl np. zabawę w odwożenie lalek czy aut do ich domków albo kup pojemniki na zabawki z kolorowymi obrazkami.

Wprowadź jasne zasady

Poczucie porządku nie jest wrodzone. Jeśli wprowadzisz jasne reguły i będziesz konsekwentna, po pewnym czasie dzieci je zaakceptują.

  • Nie zaczynamy nowej zabawy, gdy zabawki używane w poprzedniej są porozrzucane.
  • Gry, puzzle z drobnymi elementami powinny leżeć w pudełkach. Wyjaśnij dziecku, że nie można grać w grzybobranie, gdy brakuje kostki lub pionka.
  • Są miejsca, w których nie można bałaganić, np. pod drzwiami, w małej kuchni, łazience, w przedpokoju, a zwłaszcza na biurku, przy którym pracuje mama lub tata.
  • Sprzątajcie w miłej atmosferze. Nie krzycz na dziecko, nie poganiaj. Toleruj „enklawy bałaganu”, np. szufladę lub pudełko, do których dziecko wrzuca swoje skarby: kamyki, kawałki drewna. Szanuj to, co dla niego jest ważne.
  • Trzylatek nie sprząta idealnie. Nie poprawiaj tego, co zrobił, doceń jego wysiłek i pochwal.

Co robić, gdy dziecko nie chce poskładać swoich zabawek?

Zwykle sprzątamy wieczorem. Warto stworzyć pewne rytuały, np. przed kąpielą spokojna zabawa z mamą lub tatą, a potem wspólne sprzątanie. Nie można oczekiwać od trzylatka, że wieczorem sam posprząta pokój, gdy cała podłoga jest zasłana zabawkami.
Lepiej to zrobić razem, niż wchodzić w konflikt. Małe dzieci lubią segregować przedmioty, a jeśli temu będzie towarzyszyła rozmowa z mamą lub tatą, może to być całkiem ciekawe zajęcie. Zamiast pokrzykiwać, powiedz: „teraz samochody pojadą do garażu, lalki ułożymy do snu, zwierzęta dobrze się czują, gdy siedzą razem na półce, a konika na biegunach zaprowadź do stajni”.

Magdalena Gąssowska, psycholog, mama jedenastoletniej Ady, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP

Sprawdź: Jak dziecko może ci pomagać w domu

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Dziecko z klockami
Fotolia
Wychowanie
Naucz dziecko sprzątania zabawek. To możliwe!
Jeżeli patrzysz na podłogę usłaną klockami i zupełnie nie wiesz, co zrobić, by dziecko je sprzątnęło, nie załamuj się. Każde dziecko można nauczyć sprzątania zabawek. Pierwsza tajemnica sukcesu to: im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

Chcesz uczyć dziecko porządku, zacznij od nauki sprzątania zabawek . I to jak najwcześniej. Maluch, który wie, że wszystkie rzeczy mają swoje miejsce i powinny na nie wrócić, chętniej je posprząta. Jak zorganizować pokój dziecka? Nawet w najmniejszym mieszkaniu można wygospodarować kącik, szufladę, półkę czy kilka pudeł, by dziecko wiedziało, gdzie znajdują się jego rzeczy. Miejsca te powinny być łatwo dostępne. Dobrze też, gdy pudła, szuflady różnią się kolorem lub kształtem albo są na nich obrazki, które pełnią rolę etykiet, np. domek na pudle z klockami , a miś na pojemniku na pluszaki. Zobacz też: Pokoik malucha - rady architekta Kiedy dziecko samo będzie porządkować zabawki? Nie licz jednak na to, że półtoraroczne dziecko samo uporządkuje swój pokój . On nawet nie rozumie jeszcze pojęcia: bałagan. Zacznij więc od wprowadzenia prostych zasad. Pilnuj, by dziecko bawiło się naraz tylko kilkoma zabawkami. Łatwiej mu będzie odłożyć na miejsce parę autek, niż sprzątnąć całe ich pudło rozsypane na podłodze. Dodatkowo zbyt duża ilość zabawek w zasięgu wzroku nie pozwoli dziecku skupić się na tym, czym się bawi. Dlatego przed rozpoczęciem kolejnej zabawy sprzątnijcie rzeczy z podłogi. Ale spytaj, czy dziecko nie chciałoby pokazać np. swojej budowli z klocków czy układanki tacie, gdy wróci z pracy. Przesuńcie ją wtedy na bok. Czy można się bawić w sprzątanie? Nauka sprzątania przestanie być łatwa, gdy dziecko pozna ulubione słowo dwulatków: „Nie”. Jeżeli na twoje prośby reaguje odmową, spróbuj zrobić ze sprzątania zabawę . Możecie np. urządzić wyścigi – kto pierwszy wrzuci zabawki do pojemnika. Potem koniecznie pochwal zwycięzcę. Zobacz też: W co się bawić z dzieckiem w 2. i 3. roku życia? Jak namówić dziecko na porządki? Małe dzieci same z siebie nie umieją sprzątać. Trzeba ich tego...

układanie klocków
Adobe Stock
Rozwój dziecka
Jak wybrać najlepsze zabawki dla dwulatka i trzylatka?
Bawiąc się, dziecko rozwija się fizycznie i umysłowo, wyraża swoją osobowość i emocje. Dobra zabawka pomaga mu kształtować precyzję ruchów i inspiruje.

Dzieci, które skończyły pierwszy rok życia, już nie są niemowlętami. Bawią się więc inaczej niż wcześniej. Warto, by miały zabawki, które odpowiadają temu, na jakim są etapie rozwoju. Dlatego warto dla nich starannie wybierać zabawki, którymi można skutecznie wspomagać rozwój i uzdolnienia dziecka. Jak bawią się dwu- i trzylatki? Zabawki dla dziecka w wieku 15-18 miesięcy Zabawki dla dziecka w wieku 1,5-2 lata Zabawki dla dziecka w wieku 2-3 lata Jak wybierać zabawki dla dwulatka i trzylatka? Jak lubią się bawić dwu- i trzylatki? W 1. roku życia dziecka lubi się bawić różnymi przedmiotami ze względu na ich kolor czy kształt. Od końca 2. roku życia dziecka interesują je zabawy pobudzające wyobraźnię. Na niby piecze ciasta, kąpie lalki, naśladuje sceny z życia – bawi się w doktora, sprzedawcę. Dwulatki i trzylatki chętnie wyklejają, lepią z plasteliny , budują z klocków. Lubią też słuchać piosenek dla dzieci – podchwytują ich słowa, powtarzają towarzyszące im gesty. Dziecko w wieku 15-18 miesięcy Co potrafi: mówi kilka słów, rozumie proste polecenia, wkłada elementy do odpowiednich otworów w pudełku. Jakie zabawki są najlepsze: książeczki, pudełka z otworami, w które wstawia się pasujące klocki, zabawki wydające dźwięki, do pchania i ciągnięcia, telefony, kredki, duże miękkie piłki. Zobacz też:  Zabawki edukacyjne dla roczniaka [Przegląd] Dziecko w wieku 1,5-2 lata Co potrafi: łączy słowa w wyrażenia, interesują je obrazki w książeczkach, naśladuje słowa dorosłych, próbuje wtórować, gdy ktoś recytuje wiersz, zdejmuje buciki, skarpetki. Zabawki edukacyjne dla 2 latka - sprawdź opinie Jakie zabawki są najlepsze:  serwis do herbaty, klocki, książki z obrazkami i prostymi historyjkami, różne zabawki-narzędzia (szczotka, szufelka), zabawki muzyczne,...

dziecko, klocki, samochód, zabawki
Wychowanie
Jak nauczyć dziecko sprzątania zabawek?
W przypadku dzieci dobra zabawa oznacza zwykle bałagan. Warto jednak od początku uczyć dziecko sprzątania zabawek. Podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie.

Małe dziecko, nawet już dwuletnie, nie widzi, że jest bałagan. Nie zna jeszcze takiego pojęcia. Mimo to warto je namawiać do porządkowania zabawek . Choćby dlatego, że to bardzo kształcące zajęcie - uczy na przykład klasyfikowania! Misie kładziemy na tej półce, samochody na tamtej, klocki do skrzyni czerwonej, a piłeczki do zielonej... Jeśli chcesz nauczyć dziecko sprzątania , to... Po pierwsze:  Bawcie się jedną zabawką na raz Wprowadź zasadę, że bawicie się tylko jedną zabawką na raz (lub grupą zabawek, np. zestawem do budowania, zestawem dla lalek itp.). Aby rozpocząć zabawę, trzeba najpierw skończyć poprzednią, czyli posprzątać . Tłumacz: „Za chwilkę będziemy układać układankę, ale najpierw schowamy klocki”. Nie ustępuj, nawet jeśli dziecku to się nie podoba. Zobacz pomysły na zabawy dla dzieci w wieku 24-36 miesięcy Po drugie: Ogranicz ilość zabawek Dziecku łatwiej odłożyć na półkę dwie większe lalki niż dziesięć malutkich. Sprzątanie zabawek jest wtedy mniej męczące, a zarazem możliwe do wykonania już dla dwuletniego dziecka. Poznaj też 7 zabawek wszech czasów Po trzecie: Przygotuj pojemniki na zabawki Zadbaj o pojemniki, w których maluch będzie przechowywać misie , klocki, samochodziki. Nie ma sensu codziennie układać ich pieczołowicie na półce. Zabawki edukacyjne dla 2 latka - opinie Po czwarte: Bawcie się w sprzątanie Dwulatki uwielbiają słowo „nie”. Dlatego najlepszym sposobem na zachęcenie do sprzątania jest zabawa w... sprzątanie. Wiele maluchów lubi, gdy to zabawki proszą o postawienie ich na półc e. Mów, np.: „Zobacz, lala taka smutna. Chce wrócić na półkę, tam jest jej domek... Świetnie! Lala dziękuje Zosi. A teraz klocki tęsknią za domem. Zobacz, jakie mają smutne minki: Zosiu, wrzuć nas do naszego pudełka, proszą klocki - itd." Sprawdź też: 8...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak