Poznaj 6 sposobów na dziecięcy stres
Wierzcie lub nie, ale nawet małe dziecko potrafi przeżywać silny stres. Watro wiedzieć, jak pomóc mu się wyciszyć.
1 z 7
Stres u dziecka
"Jakie problemy może mieć małe dziecko?" - zwykły mawiać starsze osoby.
Faktycznie dzieci nie muszą pracować, nie kłócą się z szefami, nie przeżywają jeszcze zawodów miłosnych itp.
Choć wydawać by się mogło, że skoro mają dwoje kochających rodziców i dach nad głową, to życie ich powinno być wypełnione jedynie zabawą i radością, ale nie zawsze tak jest.
To, co dla nas – dorosłych jest błahostką, dla naszej pociechy może być „końcem świata”. Zgubiony miś, brak zainteresowania opiekunki, zabawka zabrana przez towarzysza zabawy, upadek na zjeżdżalni i wiele innych sytuacji może być dla przedszkolaka stresującymi.
Każde dziecko inaczej reaguje na stres: jedne zalewają się oceanem łez, inne preferują krzyk, a jeszcze inne zamykają się w sobie. Łączy je jednak jedno postępowanie, po którym możesz poznać, że twoje dziecko przeżywa stres, mianowicie zachowuje się wtedy inaczej niż zwykle. Dziecko przeżywające silne uczucia wygląda, jakby nie było sobą i jest to sygnał, że dzieje się z nim coś złego i trzeba reagować.
2 z 7
Słucha, co dziecko mówi
1. Wysłuchaj swojego dziecka. Pozwól dziecku mówić. Sama wiesz, że rozmowa z przyjaciółką potrafi czynić cuda. Zrób kubek gorącego kakao i zamiast „zarzucać” przedszkolaka milionem pytań ("Dlaczego masz taką minę?" "Co ci się stało?" "Nie bądź taki naburmuszony?") usiądź z nim i słuchaj. Jeśli dziecko nie będzie chciało opowiedzieć o swoich problemach, nie zmuszaj go. Wspólne chwile przy ciepłym i słodkim napoju pomogą mu odpędzić smutki.
Zobacz też: Nic nie mów - 6 zachowań przedszkolaka, które lepiej przemilczeć.
3 z 7
Śmiej się z dzieckiem
2. Rozśmiesz dziecko. Jak od dawna wiadomo śmiech jest lekarstwem dobrym na wszystko. Opowiedz dziecku zabawną historię, porób śmieszne miny, połaskocz pociechę.
Nie lekceważ problemów dziecka, jednak odrobina uśmiechu i humoru z pewnością nie zaszkodzi i wprowadzi do domu radosną atmosferę. W dobrym humorze łatwiej przecież znaleźć rozwiązanie problemu.
Sprawdź: 8 powodów do radości, czyli o magicznej mocy śmiechu.
4 z 7
Zabawa z dzieckiem
3. Pobaw się z dzieckiem. Wyłącz telefon i odłóż wszystkie domowe zajęcia, by spędzić czas wyłącznie z nim. Zagrajcie w ulubioną grę, pobawcie się w zabawy, które lubi. Pomoże to dziecku rozluźnić się i zapomnieć o stresującej go sytuacji.
Zobacz też: Garść pomysłów na proste zabawy dla całej rodziny.
5 z 7
Czytanie bajek
4. Opowiedz dziecku bajkę. Przeczytaj ulubioną książkę dziecka lub wymyśl jakąś bajkę, która nawiązuje do sytuacji, w jakiej dziecko się znalazło. Możecie wspólnie wymyślić głównego bohatera, nadać mu imię i opisać, jak wygląda. Stwórz ciekawą historię o sprawach bliskich twojemu dziecku. Zachęcaj dziecko, aby włączyło się w wymyślenie sposobów, w jaki wasz bohater przezwycięży trudności. Zadbaj o to, by morał historii uczył, że wspólnymi siłami pokonacie wszystkie smutki.
Sprawdź też: Czytanie pobudza wyobraźnię.
6 z 7
Rozkład dnia dziecka
5. Przyjrzyj się rozkładowi dnia twojego dziecka. Oczekiwania wobec dzieci rosną bardzo szybko. Godziny wiszenia na trzepaku zastąpiły lekcje angielskiego, judo, tańca, basen itp. Dzieci potrzebują stymulacji, ale nie przesadzajmy!
Już sama nauka podczas zajęć przedszkolnych jest dla dziecka dużym wysiłkiem. Nie obciążajmy go zbyt wieloma zajęciami dodatkowymi. Takie dziecko jest zestresowane i szybko się męczy. Zapewnij przedszkolakowi „odskocznię” od rutyny. Wybierzcie się w tygodniu na sanki. Nie musicie jechać gdzieś daleko w poszukiwaniu niesamowitych pagórków i tras zjazdowych dla małych saneczkarzy. Wystarczy górka za domem. Zadbaj też od to, bo dziecko miało czas na odpoczynek i tzw. leniuchowanie To pomoże mu zregenerować siły i uodporni je na sytuacje stresowe.
Zobacz też: Co robić zimą? 14 pomysłów na zimowe atrakcje dla dzieci.
7 z 7
Daj dziecku przykład
6. Stwórz w domu spokojną atmosferę. Pamiętaj, że dziecko naśladuje i uczy się właśnie od ciebie! Twoje codzienne zachowanie może mieć duży wpływ na sposób radzenia sobie ze stresem przez twojego przedszkolaka. Jeśli na co dzień jesteś spokojna, twoje dziecko będzie bardziej cierpliwe. Możecie wspólnie poćwiczyć jogę lub znaleźć swoje własne sposoby na zrelaksowanie ciała i umysłu.
To tylko niektóre sposoby na zwalczanie stresu u dziecka i prowadzenie spokojnego, szczęśliwego życia.
Może macie jakieś swoje sprawdzone metody na dziecięcy stres? - piszcie na forum babyonline.pl