dzieci, rodzeństwo
fotolia
Wychowanie

8 różnic w wychowywaniu pierwszego a następnego dziecka

Czy uczymy się na błędach i nie popełniamy ich przy wychowywaniu kolejnego dziecka? A może mimo wiedzy, nic się w naszym podejściu nie zmienia? Sprawdź, czy wraz z kolejną ciążą podchodzimy tak samo do czystości, porządku czy dziecięcych chorób.

Mamy na forum babyonline.pl piszą, że pierwsze dziecko wychowują rodzice, a drugie rodzeństwo i przyznać trzeba, że sporo w tym prawdy. Wychowując kolejne dziecko korzystamy z doświadczenia zdobytego przy pierworodnym. Czy popełniamy te same błędy? Czy podchodzimy tak samo do czystości, porządku czy chorób? Sprawdź, co się zmieni, gdy urodzisz kolejne dziecko.

Świętowanie z okazji narodzin dziecka

 • Pierwsze dziecko - Gdy podzieliłaś się wiadomością o pierwszej ciąży, wszyscy świętowali, jakbyś była pierwszą kobietą na świecie, która urodzi. Rodzina, przyjaciele od początku ciąży kupowali prezenty dla dziecka, dopytywali się o twoje zdrowie i samopoczucie. Po narodzinach wszyscy niemalże ustawiali się w kolejce, by odwiedzić ciebie i maleństwo.
 • Następne dziecko – Gdzie się wszyscy podziali?

Dokumentacja ciąży i kolejnych chwil z życia dziecka

 • Pierwsze dziecko - Od momentu zobaczenia na teście dwóch kresek minimum raz w tygodniu robiłaś zdjęcia swojemu brzuszkowi, mimo że jeszcze nie był widoczny. Po narodzinach dziecka systematycznie eksploatowałaś aparat kilkanaście razy dziennie.
 • Następne dziecko – Zrobiliście kilka zdjęć pod koniec ciąży, by mieć dowód, że w niej byłaś.

Podejście do chorób pierwszego a następnego dziecka

 • Pierwsze dziecko – Każde pociągnięcie nosem uważałaś za wielką chorobę wymagającą konsultacji lekarskiej.
 • Następne dziecko – Katar to nie choroba, a "glut zwisający do pasa" jest waszą codziennością (jeśli starsze dziecko jest już przedszkolakiem). Konsultacji lekarskich wymagają jedynie wysokie gorączkowanie i nagłe wypadki.

Zarządzanie czasem przy dzieciach

 • Pierwsze dziecko – Permanentny brak czasu. Wyjście na spacer wymagało starannego zaplanowania. Nie mogłaś się zobowiązać, że stawisz się na jakiekolwiek spotkanie, bo nigdy nie wiadomo, czy dziecko nie zmieni swojego harmonogramu dnia, a ty z pewnością nie możesz mu go zakłócić.
 • Następne dziecko – Ile czasu dla siebie mają matki jedynaków! Nadal harmonogram dostosowany jest do plany dnia dziecka, ale przecież nic się nie stanie, jeśli raz czy dwa go zakłócisz.

Sen dziecka

 • Pierwsze dziecko – rzucaliście się w wyścig do łóżeczka, gdy dziecko chociażby tylko jęknęło w dzień czy w nocy.
 • Następne dziecko – Wstajesz w nocy do dziecka wtedy, gdy płacze zbyt głośno i ryzyko, że obudzi starszaka.

Podejście do czystości przy pierwszym a kolejnym dziecku

 • Pierwsze dziecko – Pranie, dwukrotne płukanie, prasowanie – obowiązkowo! Czysty dom jest gwarancją zdrowia i bezpieczeństwa dziecka.
 • Następne dziecko – Co to jest żelazko? Prasujesz jedynie ubrania, które dzieci zakładają "do wyjścia".
  Jedzenie, które leży na podłodze krócej niż 5 sekund może być jeszcze zjedzone. Brudne dziecko znaczy szczęśliwe dziecko.

Rozwój dziecka

 • Pierwsze dziecko – Wyczekujesz i zachęcasz dziecko do zrobienia pierwszego kroku. Nie możesz doczekać się, gdy zacznie chodzić.
 • Następne dziecko – Pragniesz, by choć na chwilę się zatrzymało. Cieszysz się, że dzieci rozwijają się ruchowo, ale nie wiesz za którym biec, gdy każde podąża w inną stronę.

Porządek przy dzieciach

 • Pierwsze dziecko – Sprzątałaś po każdej zabawie, a twoje dziecko miło wyznaczony do niej swój kącik.
 • Następne dziecko – Zabawki są wszechobecne! Idąc wieczorem do łóżka nie da się nie potknąć o kilka klocków, piłkę czy samochodziki.

Zobacz też: Pomysły na zabawy dla rodzeństwa - chwila wytchnienia dla mamy

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

Kasia Cichopek czeka na drugie dziecko
materiały prasowe
Mama
Kasia Cichopek: gdy poczułam ruchy, już byłam złapana!
Katarzyna Cichopek zdradza „Mamo, To Ja”, że cztery lata temu przed narodzinami Adasia totalnie nie zdawała sobie sprawy z tego, jak ciężka jest opieka nad niemowlęciem. „Teraz przygotuję się lepiej” – mówi.

Trudno było się zdecydować na drugą ciążę? Nie, chociaż rzeczywiście dopiero co zdążyłam odpocząć po pierwszych latach z Adasiem. Są dzieci, które po narodzinach tylko jedzą i śpią, ale nasz synek był akurat zupełnie inny. W pierwszym roku życia dał nam naprawdę niezłą szkołę przetrwania: bezsenne noce, kolki , ciągły płacz. Przed jego narodzinami nie spodziewałaś się, że będzie tak ciężko? Nie spodziewałam. Jasne, wiedziałam, że w nocy się wstaje na karmienie czy przewijanie, ale nie wiedziałam, że przez pierwsze pół roku po porodzie nie prześpię nawet dwóch godzin z rzędu. Jak to przetrwałaś? Odliczałam kolejne dni z myślą: „Z każdym kolejnym dniem jesteśmy bliżej końca kolek. Skoro tyle wytrzymałam, to jeszcze trochę dam radę”. Boisz się, jak teraz będzie? Nie. Nawet powrotu tamtych kolek? Albo chociaż porodu? Przeszłam już przez to raz, przejdę i drugi. Za pierwszym razem byłam nieświadoma, co przede mną. Dziś dokładnie wiem, czego mogę się spodziewać dzięki czemu mogę się dobrze do tego przygotować psychicznie. Jak wiem, co mnie czeka, o wiele lepiej to znoszę, niż wtedy, kiedy jestem zaskakiwana. Ostatnio coraz więcej mówi się o porodach w domu – zdecydowałabyś się na to? Nie, ale uprzedzając twoje następne pytanie, na pewno nie zdradzę, gdzie i kiedy będę rodzić. Nie chcę powtórki z tego, co przeżyłam cztery lata temu, kiedy cały oddział w szpitalu był szturmowany przez paparazzich, którzy udawali np. ojców innych dzieci albo nawet zakładali fartuchy lekarskie, aby tylko wejść na salę noworodkową i zrobić mojemu synkowi zdjęcie. Nie umiem sobie tego wyobrazić. Ja też bym nie umiała, gdybym tego nie przeżyła. Wchodzenie na salę, gdzie leżą jednodniowe dzieci, tylko po to, aby zdobyć zdjęcie jednego z dzieci, jest dla mnie przekroczeniem wszystkich tabu. Na szczęście lekarze...

czy czas na następne dziecko
Fotolia
Mama
Już czas na następne?
Niby wszystko przemawia za kolejnym dzidziusiem, ale masz tyle rozterek i wątpliwości. I chciałabyś, i boisz się... czy już czas na drugie dziecko? Pytamy dr Eleonorę Bielawską-Batorowicz, psycholożkę kliniczną, która zajmuje się psychologicznymi aspektami ciąży i macierzyństwa.

Już wiesz, że opieka nad dzieckiem wymaga ograniczeń, zaznałaś nieprzespanych nocy. Zdajesz sobie sprawę, że kolejny maluch oznacza nową porcję tych utrudnień. Do tego dochodzą obawy o pracę i finanse rodziny. Ale z drugiej strony tak bardzo pragniesz jeszcze jednego dziecka i nigdy nie myślałaś o poprzestaniu na modelu 2+1. Masz obawy? Nie wiesz, czy już teraz? A może odsuwasz od siebie tę myśl? To naprawdę ważna decyzja Ona musi być twoja i szczera. Niedobrze jest decydować o kolejnym potomku tylko pod wpływem namów rodziny czy nacisków męża, nie warto też jako głównego argumentu podnosić: no bo chyba już powinnam. W dzisiejszym świecie ścieżek życiowych jest wiele. Kobieta nie musi realizować się tylko poprzez rodzinę. Nie jest już tak, że to społeczeństwo, kultura decydują za ciebie. Musisz to zrobić sama. Powinnaś czuć, że tego naprawdę chcesz Być może teraz wszyscy cię namawiają, ale pamiętaj, że potem to na ciebie spadnie większość obowiązków i odpowiedzialność za nowe życie. Być może czujesz, że nie ma nic cudowniejszego od trzymania w ramionach słodkiego, ślicznego i naprawdę wyczekanego maleństwa... A może jest w tobie zbyt dużo lęku? To sygnał, żeby jeszcze poczekać. Może lepiej wychować szczęśliwego jedynaka? To nieprawda, że dziecko musi mieć rodzeństwo, że jedynactwo jest krzywdzące. Wśród jedynaków jest tyle samo szczęśliwych osób, co wśród ludzi mających rodzeństwo! I podobnie – są szczęśliwe rodziny zarówno z jednym, jak i z kilkorgiem dzieci. Kolejne dziecko nie może być ratunkiem dla małżeństwa Dziecko faktycznie cementuje związek, pogłębia uczucie między kobietą a mężczyzną – pod warunkiem, że wasze relacje przed jego narodzeniem były dobre, oparte na zaufaniu i zrozumieniu. Jeżeli tego brakuje, to najsłodsze nawet maleństwo nie sprawi cudu. Drugie łatwiej? Kolejne dziecko nie jest...

leczenie, nocnego, moczenia, dziecko
Sen
Leczenie moczenia nocnego
Czy wiesz, jakie są rodzaje nocnego moczenia? Dowiedz się więcej o tej przykrej dolegliwości. Sprawdź, dlaczego twoje dziecko się moczy w nocy

Moczenie nocne to najczęstszy urologiczny problem najmłodszych. Dotyczy mniej więcej 15-20% pięciolatków i 5-7%. dzieci dziesięcioletnich, dwukrotnie częściej chłopców niż dziewczynek. Kiedy możemy mówić o moczeniu nocnym u dziecka? Jako rodzice cieszymy się, gdy dziecko zaczyna korzystać z nocnika . Musimy jednak pamiętać, że jeszcze przez jakiś czas nie będzie potrafił trzymać moczu w czasie snu . Tę umiejętność dziecko powinno osiągnąć do końca piątego roku życia . Jeżeli mimo ukończenia 5 lat nadal mimowolnie oddaje mocz w czasie snu, można mówić o moczeniu nocnym . Moczenie nocne - co to za dolegliwość? Rozróżniamy dwa rodzaje moczenia nocnego: „ Łagodne moczenie nocne ”, ustępujące z reguły do 10. roku życia. Nie wiążą się z nim inne niepokojące objawy. Określane bywa jako moczenie izolowane lub pierwotne i dotyczy aż 85% pacjentów. Tzw. powikłane lub wtórne moczenie nocne . Towarzyszą mu objawy chorobowe układu moczowego lub innych narządów. Może być jednym z symptomów groźnych chorób, np. wad i zakażeń układu moczowego, nieprawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego, rzadziej kamicy nerkowej. Choroby te nieleczone mogą doprowadzić do niewydolności nerek . Inne przyczyny moczenia wtórnego to choroby powodujące wytwarzanie nadmiernych ilości moczu (np. cukrzyca), zaparcia, alergie, padaczka czy przerost migdałków podniebiennych. Niezależnie od powodu moczenie nocne wywiera niekorzystny wpływ na rozwój psychiki dziecka (około 20% moczących się maluchów ma zaburzenia emocjonalne). Jest ono narażone na odrzucenie przez kolegów, bywa karane i zawstydzane. Rodzi to poczucie niższej wartości i w konsekwencji prowadzi do unikania kontaktów z rówieśnikami. Takie problemy emocjonalne z czasem się nasilają. Gdy dziecko się moczy, inaczej zaczyna funkcjonować cała rodzina, w rodzicach na przykład niepotrzebnie rodzi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz