dzieci, rodzeństwo
fotolia
Wychowanie

8 różnic w wychowywaniu pierwszego a następnego dziecka

Czy uczymy się na błędach i nie popełniamy ich przy wychowywaniu kolejnego dziecka? A może mimo wiedzy, nic się w naszym podejściu nie zmienia? Sprawdź, czy wraz z kolejną ciążą podchodzimy tak samo do czystości, porządku czy dziecięcych chorób.

Mamy na forum babyonline.pl piszą, że pierwsze dziecko wychowują rodzice, a drugie rodzeństwo i przyznać trzeba, że sporo w tym prawdy. Wychowując kolejne dziecko korzystamy z doświadczenia zdobytego przy pierworodnym. Czy popełniamy te same błędy? Czy podchodzimy tak samo do czystości, porządku czy chorób? Sprawdź, co się zmieni, gdy urodzisz kolejne dziecko.

Świętowanie z okazji narodzin dziecka

 • Pierwsze dziecko - Gdy podzieliłaś się wiadomością o pierwszej ciąży, wszyscy świętowali, jakbyś była pierwszą kobietą na świecie, która urodzi. Rodzina, przyjaciele od początku ciąży kupowali prezenty dla dziecka, dopytywali się o twoje zdrowie i samopoczucie. Po narodzinach wszyscy niemalże ustawiali się w kolejce, by odwiedzić ciebie i maleństwo.
 • Następne dziecko – Gdzie się wszyscy podziali?

Dokumentacja ciąży i kolejnych chwil z życia dziecka

 • Pierwsze dziecko - Od momentu zobaczenia na teście dwóch kresek minimum raz w tygodniu robiłaś zdjęcia swojemu brzuszkowi, mimo że jeszcze nie był widoczny. Po narodzinach dziecka systematycznie eksploatowałaś aparat kilkanaście razy dziennie.
 • Następne dziecko – Zrobiliście kilka zdjęć pod koniec ciąży, by mieć dowód, że w niej byłaś.

Podejście do chorób pierwszego a następnego dziecka

 • Pierwsze dziecko – Każde pociągnięcie nosem uważałaś za wielką chorobę wymagającą konsultacji lekarskiej.
 • Następne dziecko – Katar to nie choroba, a "glut zwisający do pasa" jest waszą codziennością (jeśli starsze dziecko jest już przedszkolakiem). Konsultacji lekarskich wymagają jedynie wysokie gorączkowanie i nagłe wypadki.

Zarządzanie czasem przy dzieciach

 • Pierwsze dziecko – Permanentny brak czasu. Wyjście na spacer wymagało starannego zaplanowania. Nie mogłaś się zobowiązać, że stawisz się na jakiekolwiek spotkanie, bo nigdy nie wiadomo, czy dziecko nie zmieni swojego harmonogramu dnia, a ty z pewnością nie możesz mu go zakłócić.
 • Następne dziecko – Ile czasu dla siebie mają matki jedynaków! Nadal harmonogram dostosowany jest do plany dnia dziecka, ale przecież nic się nie stanie, jeśli raz czy dwa go zakłócisz.

Sen dziecka

 • Pierwsze dziecko – rzucaliście się w wyścig do łóżeczka, gdy dziecko chociażby tylko jęknęło w dzień czy w nocy.
 • Następne dziecko – Wstajesz w nocy do dziecka wtedy, gdy płacze zbyt głośno i ryzyko, że obudzi starszaka.

Podejście do czystości przy pierwszym a kolejnym dziecku

 • Pierwsze dziecko – Pranie, dwukrotne płukanie, prasowanie – obowiązkowo! Czysty dom jest gwarancją zdrowia i bezpieczeństwa dziecka.
 • Następne dziecko – Co to jest żelazko? Prasujesz jedynie ubrania, które dzieci zakładają "do wyjścia".
  Jedzenie, które leży na podłodze krócej niż 5 sekund może być jeszcze zjedzone. Brudne dziecko znaczy szczęśliwe dziecko.

Rozwój dziecka

 • Pierwsze dziecko – Wyczekujesz i zachęcasz dziecko do zrobienia pierwszego kroku. Nie możesz doczekać się, gdy zacznie chodzić.
 • Następne dziecko – Pragniesz, by choć na chwilę się zatrzymało. Cieszysz się, że dzieci rozwijają się ruchowo, ale nie wiesz za którym biec, gdy każde podąża w inną stronę.

Porządek przy dzieciach

 • Pierwsze dziecko – Sprzątałaś po każdej zabawie, a twoje dziecko miło wyznaczony do niej swój kącik.
 • Następne dziecko – Zabawki są wszechobecne! Idąc wieczorem do łóżka nie da się nie potknąć o kilka klocków, piłkę czy samochodziki.

Zobacz też: Pomysły na zabawy dla rodzeństwa - chwila wytchnienia dla mamy

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

Kasia Cichopek czeka na drugie dziecko
materiały prasowe
Mama
Kasia Cichopek: gdy poczułam ruchy, już byłam złapana!
Katarzyna Cichopek zdradza „Mamo, To Ja”, że cztery lata temu przed narodzinami Adasia totalnie nie zdawała sobie sprawy z tego, jak ciężka jest opieka nad niemowlęciem. „Teraz przygotuję się lepiej” – mówi.

Trudno było się zdecydować na drugą ciążę? Nie, chociaż rzeczywiście dopiero co zdążyłam odpocząć po pierwszych latach z Adasiem. Są dzieci, które po narodzinach tylko jedzą i śpią, ale nasz synek był akurat zupełnie inny. W pierwszym roku życia dał nam naprawdę niezłą szkołę przetrwania: bezsenne noce, kolki , ciągły płacz. Przed jego narodzinami nie spodziewałaś się, że będzie tak ciężko? Nie spodziewałam. Jasne, wiedziałam, że w nocy się wstaje na karmienie czy przewijanie, ale nie wiedziałam, że przez pierwsze pół roku po porodzie nie prześpię nawet dwóch godzin z rzędu. Jak to przetrwałaś? Odliczałam kolejne dni z myślą: „Z każdym kolejnym dniem jesteśmy bliżej końca kolek. Skoro tyle wytrzymałam, to jeszcze trochę dam radę”. Boisz się, jak teraz będzie? Nie. Nawet powrotu tamtych kolek? Albo chociaż porodu? Przeszłam już przez to raz, przejdę i drugi. Za pierwszym razem byłam nieświadoma, co przede mną. Dziś dokładnie wiem, czego mogę się spodziewać dzięki czemu mogę się dobrze do tego przygotować psychicznie. Jak wiem, co mnie czeka, o wiele lepiej to znoszę, niż wtedy, kiedy jestem zaskakiwana. Ostatnio coraz więcej mówi się o porodach w domu – zdecydowałabyś się na to? Nie, ale uprzedzając twoje następne pytanie, na pewno nie zdradzę, gdzie i kiedy będę rodzić. Nie chcę powtórki z tego, co przeżyłam cztery lata temu, kiedy cały oddział w szpitalu był szturmowany przez paparazzich, którzy udawali np. ojców innych dzieci albo nawet zakładali fartuchy lekarskie, aby tylko wejść na salę noworodkową i zrobić mojemu synkowi zdjęcie. Nie umiem sobie tego wyobrazić. Ja też bym nie umiała, gdybym tego nie przeżyła. Wchodzenie na salę, gdzie leżą jednodniowe dzieci, tylko po to, aby zdobyć zdjęcie jednego z dzieci, jest dla mnie przekroczeniem wszystkich tabu. Na szczęście lekarze...

czy czas na następne dziecko
Fotolia
Mama
Już czas na następne?
Niby wszystko przemawia za kolejnym dzidziusiem, ale masz tyle rozterek i wątpliwości. I chciałabyś, i boisz się... czy już czas na drugie dziecko? Pytamy dr Eleonorę Bielawską-Batorowicz, psycholożkę kliniczną, która zajmuje się psychologicznymi aspektami ciąży i macierzyństwa.

Już wiesz, że opieka nad dzieckiem wymaga ograniczeń, zaznałaś nieprzespanych nocy. Zdajesz sobie sprawę, że kolejny maluch oznacza nową porcję tych utrudnień. Do tego dochodzą obawy o pracę i finanse rodziny. Ale z drugiej strony tak bardzo pragniesz jeszcze jednego dziecka i nigdy nie myślałaś o poprzestaniu na modelu 2+1. Masz obawy? Nie wiesz, czy już teraz? A może odsuwasz od siebie tę myśl? To naprawdę ważna decyzja Ona musi być twoja i szczera. Niedobrze jest decydować o kolejnym potomku tylko pod wpływem namów rodziny czy nacisków męża, nie warto też jako głównego argumentu podnosić: no bo chyba już powinnam. W dzisiejszym świecie ścieżek życiowych jest wiele. Kobieta nie musi realizować się tylko poprzez rodzinę. Nie jest już tak, że to społeczeństwo, kultura decydują za ciebie. Musisz to zrobić sama. Powinnaś czuć, że tego naprawdę chcesz Być może teraz wszyscy cię namawiają, ale pamiętaj, że potem to na ciebie spadnie większość obowiązków i odpowiedzialność za nowe życie. Być może czujesz, że nie ma nic cudowniejszego od trzymania w ramionach słodkiego, ślicznego i naprawdę wyczekanego maleństwa... A może jest w tobie zbyt dużo lęku? To sygnał, żeby jeszcze poczekać. Może lepiej wychować szczęśliwego jedynaka? To nieprawda, że dziecko musi mieć rodzeństwo, że jedynactwo jest krzywdzące. Wśród jedynaków jest tyle samo szczęśliwych osób, co wśród ludzi mających rodzeństwo! I podobnie – są szczęśliwe rodziny zarówno z jednym, jak i z kilkorgiem dzieci. Kolejne dziecko nie może być ratunkiem dla małżeństwa Dziecko faktycznie cementuje związek, pogłębia uczucie między kobietą a mężczyzną – pod warunkiem, że wasze relacje przed jego narodzeniem były dobre, oparte na zaufaniu i zrozumieniu. Jeżeli tego brakuje, to najsłodsze nawet maleństwo nie sprawi cudu. Drugie łatwiej? Kolejne dziecko nie jest...

Twoje dziecko, poradnik dla rodziców, magazyn dla rodziców
Archiwum magazynu Twoje dziecko
Twoje dziecko - wrzesień 2013

Kiedy urodziła się moja starsza córka Iga, postanowiliśmy, że będzie spała w swoim łóżeczku. I choć wstawanie do niej w nocy było koszmarem, przez dwa miesiące kurczowo trzymaliśmy się tych ustaleń. Aż któregoś ranka obudziłam się i ku swemu zdziwieniu zobaczyłam Igusię na poduszce obok siebie. Nie pamiętałam, żebym przekładała ją w nocy. Mąż też sobie nie przypominał, że do niej wstawał, ale sama przecież nie przyszła… Tamtego ranka zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy tak wykończeni ciągłymi pobudkami, że nawet nie pamiętamy, ile razy wstawaliśmy i co się w nocy działo. Postanowiliśmy wyluzować i od tego dnia wreszcie zaczęliśmy spać z dzieckiem. Skorzystaliśmy na tym wszyscy. Iga – bo w końcu mogła się przez całą noc cieszyć naszą bliskością. My – bo wreszcie zaczęliśmy się wysypiać. O potrzebie rodzicielskiego wyluzowania przeczytacie w tym numerze „Twojego Dziecka” w dwóch miejscach: w artykule Małgorzaty Mazurek-Wódz „Ile tej czystości?” (str. 24) i w świetnym, jak zawsze, Felietonie Nieidealnej Matki (str. 74). Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi receptami na rodzicielski luz. Sylwia Niemczyk We wrześniowym numerze: Z pamiętnika Edyty Oto jest Ania! Malutka córeczka Edyty już jest na świecie. Jak wyglądały jej narodziny? Ciąża, poród Ginekolog położnik dr n. med. Bożena Kowalska m.in. o za ciasnych butach w ciąży Wyśpij się jak dziecko Podpowiadamy, jak ułożyć się wygodnie i jak zapobiec nocnym skurczom nóg Naturalnie, więc z korzyścią Sprawdź, dlaczego cesarka na życzenie to zły pomysł Karmienie Klub Pokarm i Miłość Wasze listy i historie, które napisało życie Kącik butelkowy O roli wapnia w diecie dziecka Noworodek Neonatolog prof. Ewa Helwich m.in. o myciu miejsc intymnych małego chłopczyka Serduszko ty moje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj