Idealny pokój starszaka
Nawet najmniejszą przestrzeń można zagospodarować tak, by zamieniła się w przytulny i wesoły kącik dla smyka.
Dobrze jest podzielić pokój dziecka na strefy: do spania, do zabawy, do nauki, i każdą z nich rozplanować oddzielnie. Zmiany można wówczas wprowadzać etapami. Jest też większe prawdopodobieństwo, że utrafisz w gust malucha. A ten przecież zmienia się, jak w kalejdoskopie. W aranżacji wnętrz kieruj się zasadą: im mniej, tym lepiej. Dzieci w rekordowym tempie „obrastają” w rzeczy.
Komody
Plastikowe pojemniki na zabawki nadają się do nauki segregowania „skarbów”. Łatwo można je umyć i pozamieniać miejscami. Jeśli wstawisz do pokoju malca komodę, na najniższej półce układaj ubrania – smyk sam będzie je wybierał. Nową szafę wywietrz, nim ją wypełnicie.
Stolik
Przyda się do rysowania, lepienia z plasteliny lub gliny, a także do urządzania „poczęstunku” dla gości. Wybierz mebelek o gładkiej i łatwej do wyczyszczenia powierzchni. Jeśli pokoik jest bardzo mały, lepiej zostaw trochę wolnej przestrzeni, a stolik zastąp zwijaną, zmywalną matą.
Ściany
Wybieraj jasne, pastelowe kolory, bo korzystnie wpływają na samopoczucie dziecka i optycznie powiększają przestrzeń (zielenie, błękity, pomarańcze). Jeśli chcesz symbolicznie podzielić pokój między maluchy, pomaluj przeciwległe ściany w różnym kolorze. Dobrze sprawdzają się też zmywalne tapety.
Lampka
Ważne, by w pokoju dziecka było kilka źródeł światła o różnym natężeniu. Włącznik tego głównego, górnego, można umieścić niżej, by smyk mógł sam je zapalać. Wiele dzieci boi się wchodzić do ciemnego pomieszczenia. Kolorowe kinkiety w kształcie kwiatków lub księżyca dają miłą i ciepłą poświatę, która ułatwia spokojne zaśnięcie i nie szkodzi oczom.
Okno
Jeśli smyk jest alergikiem, wybierz dla niego pokój z oknami na południe. Będzie o wiele bardziej nasłoneczniony, a promienie zniszczą roztocza kurzu. Uważnie dobieraj kwiaty, które zagoszczą na parapecie – psianka, filodendron i bluszcz są trujące. Zabezpiecz okno tak, by otwierało się tylko uchylnie.
Lampka nocna
Umieszczona przy łóżku przyda się, gdy będziesz czytać dziecku. Szukaj modelu, w którym klosz nie nagrzewa się mocno i można go łatwo wyginać. Jeśli maluch boi się mroku, na noc odwracaj ją ku górze. U dzieci śpiących przy zapalonym ostrym świetle częściej rozwija się krótkowzroczność.
Łóżko
Większość dzieci chciałaby mieć piętrowe. Bo na górze można urządzić kryjówkę, a na dole mieć minidomek. To dobra opcja, jeśli macie do dyspozycji niewielką przestrzeń, a maluch jest dość spokojny (nie nabije sobie guzów, skacząc z łóżka). Dlatego dla urwisów praktyczniejsze będzie drewniane łóżko z materacem. Łatwo można go pokryć nieprzemakalnym pokrowcem lub wymienić (gdy zostanie zalany lub odkształci się). Poza tym, tego typu łóżko będzie pasowało do różnych aranżacji i starczy na dłużej. Różowe mebelki spodobają się córci, ale mogą się szybko znudzić.
Dywan
Do śliskiej podłogi przyczep go specjalną taśmą lub podklej antypoślizgową matę. Może być pomalowany w klasy lub kolorowe kwiaty. Z pasiastego świetnie można zrobić tor wyścigowy. Jeśli malec jest alergikiem, wybierz dywanik z krótkim włosiem (lepszy sztuczny niż wełniany), który można łatwo i często prać.