5 sposobów, które pomogą przetrwać alergikowi wiosnę
Katar, kaszel, łzawiące i zaczerwienione oczy – brzmi znajomo? Na pewno, jeśli jesteś mamą małego alergika lub sama masz alergię. Wiosna to szczególnie trudny czas dla uczuleniowców. Jak złagodzić objawy alergii u dziecka? Polecamy 5 sprawdzonych sposobów.
Mitem jest, że alergia jest problemem jedynie wiosenno-letnim, ale rzeczywiście jej objawy nasilają się szczególnie wiosną, podczas wzmożonego pylenia roślin, a zwłaszcza traw. Dla wielu dzieci i ich rodziców ciepłe dni nie kojarzą się wyłącznie ze spacerami i zabawą na świeżym powietrzu, ale oznaczają początek walki z katarem, kaszlem, łzawieniem oczu i ogólnym, gorszym samopoczuciem spowodowanym uczuleniem. Jak więc pomóc alergikowi przetrwać wiosnę?
5 sposobów na walkę z alergenami
Wprawdzie jedyną metodą na całkowite pozbycie się alergii jest odczulanie, jednak jest także kilka skutecznych sposobów, dzięki którym możesz w łatwy sposób poprawić komfort życia dziecka (a także dorosłego) z alergią.
1. Korzystaj z deszczowej pogody. Lekarze zazwyczaj zalecają unikanie długich spacerów podczas nasilonego pylenia w przypadku uczulenia, ale przecież nie każesz dziecku spędzić całego okresu wiosennego w domu. Możesz wychodzić z nim na spacer tuż po solidnym deszczu. Wówczas powietrze jest oczyszczone z alergenów, więc maluch będzie mógł odetchnąć pełną piersią, a w dodatku – poskakać po kałużach. Taki spacer z pewnością przypadnie mu do gustu!
2. Po spacerze czy zabawie na świeżym powietrzu wykąp i przebierz malucha. Alergeny nie tylko dostają się do organizmu dziecka, wtedy kiedy jest ono na dworze. Pyłki roślin osiadają także na skórze, włosach i ubraniu, dlatego warto szybkim prysznicem spłukać alergeny ze skóry i przebrać pociechę w świeże ubranie.
3. Często odkurzaj i pierz dywany. Dziecko, które jest uczulone na pyłki roślin, w wielu przypadkach reaguje alergicznie także na roztocza kurzu domowego, a tych w domu jest całe mnóstwo. W szczególności w dywanach, z których może warto zrezygnować. Lepsze są tylko parkiety czy panele, które łatwo odkurzysz odkurzaczem. Pamiętaj, aby mieć odkurzacz ze specjalnym filtrem HEPA oraz funkcją mycia podłogi i odkurzaczem ręcznym 3 w 1. Dzięki temu Ty się nie napracujesz, bo za jednym pociągnięciem odkurzysz i umyjesz panele czy parkiet, odkurzając jednocześnie kanapy ręcznym odkurzaczem, a Twoi kochani alergicy odetchną z ulgą.
Ponadto pierz często pościel, ubrania i pluszowe zabawki, w których gnieżdżą się roztocza.
4. Oczyszczaj powietrze w domu. Nie masz kontroli nad alergenami znajdującymi się na zewnątrz, jednak nad powietrzem w Twoim domu już tak! Jak sprawić, żeby czyste powietrze zagościło w Twoich czterech kątach? Jeśli jesteś mamą małego alergika, warto zainwestować w profesjonalny oczyszczacz powietrza, np. marki Philips.
Co daje taki sprzęt? Dzięki technologii VitaShield IPS, oczyszczacz w naturalny i bezpieczny sposób, skutecznie filtruje zanieczyszczenia powietrza (alergeny, bakterie, wirusy i groźne cząsteczki PM2,5 (PM - pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra). Likwiduje również lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy. Model oczyszczacza Philips AC3256 posiada specjalny tryb antyalergenowy, jeszcze bardziej czuły na alergeny, usuwając do 99,97% typowych alergenów unoszących się w powietrzu, takich jak pyłki traw, drzew, zbóż, kurz, roztocza czy złuszczony naskórek zwierząt i ich sierść. Dodatkowo opatentowany, porównywalny do profesjonalnych czujników, czujnik AeraSense, na bieżąco informuje o stężeniu niebezpiecznych cząstek PM2,5 w powietrzu, a za pomocą 4-stopniowego wskaźnika kolorów wskazuje aktualny stan jakości powietrza w pomieszczeniu. Dlatego też, jest to idealny oczyszczacz powietrza dla alergików, ale nie tylko. Blokada Healthy air protect, zastosowana w oczyszczaczu, w odpowiednim czasie ostrzega o konieczności wymiany filtra, dzięki czemu masz pewność, że urządzenie zawsze pracuje na maximum swoich możliwości.
Warto również podkreślić, że urządzenie ma blokadę rodzicielską i tryb nocy, dzięki czemu jest bezpieczne dla dzieci i może być używane nawet wtedy, gdy śpisz. 24-godzinny cyfrowy zegar umożliwia ustawienie liczby godzin pracy urządzenia od 1 do 24. Dla osób zapracowanych taka funkcja to prawdziwy skarb. Raz na zawsze możesz zapomnieć o włączaniu i wyłączaniu oczyszczacza. Urządzenie będzie to pamiętało za Ciebie. Natomiast tryb automatyczny, w którym urządzenie wybiera prędkość wentylatora odpowiadającą jakości powietrza otoczenia, wyręczy Cię i nie musisz o tym myśleć czy trzeba je uruchomić czy nie. Po prostu cieszysz się czystym powietrzem w mieszkaniu.
Ponadto oczyszczacze powietrza Philips nie jonizują powietrza, oczyszczają je całkowicie naturalnie, dzięki temu są bezpieczne dla osób z problemami oddechowymi i astmą. Pamiętaj, że alergia to choroba, która postępuje. Z wiekiem maluch może zacząć reagować alergicznie również na inne substancje niż te, na które jest uczulony teraz. Z nieleczonej alergii może w przyszłości rozwinąć się także astma, poważna choroba dróg oddechowych. Dlatego warto wybrać się z dzieckiem do alergologa, który zaleci postępowanie w chwilach zaostrzonych objawów alergii, przepisze odpowiednie leki, a być może skieruje także malca na terapię odczulająca.
Zobacz, jak działa oczyszczacz Philips:
U osób cierpiących na alergię pyłkową, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić mniejsze jej objawy, takie jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry, katar.* Udowodnione zmniejszenie objawów alergii na pyłki traw przy użyciu oczyszczaczy Philips – testowane klinicznie przez Fundację Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF).*
*Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, Bergmann; sierpień 2015
Dowiedź się więcej o produkcie lub zamów oczyszczacz Philips