Ministerstwo Zdrowia, zaleca tzw. badania bilansowe, przeznaczone dla dzieci w określonym wieku. Niestety rzeczywistość daleko odbiega od założeń. GUS podaje, że tylko 71% noworodków zostało przebadanych przez lekarza. Im dziecko starsze, tym badań okresowych wykonuje się mniej - odsetek dzieci przebadanych spada do 28%. Można jednak zająć się zdrowiem dziecka z własnej inicjatywy zgłaszając się z maluchem na badania profilaktyczne. Sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA zaprasza do wzięcia udziału w III etapie kampanii edukacyjnej, realizowanej pod hasłem „Jestem kobietą, dbam o siebie i dziecko”. Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy pakiet badań przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-16 lat. Sprawdź, co znajduje się w pakiecie, i przeczytaj, w jakim celu te badania powinny być wykonane.

Reklama

Morfologia krwi - proste badanie, ważne informacje

Przede wszystkim należy wykonać badanie tzw. pełnej morfologii krwi. Uzyskane wyniki pozwalają wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Na podstawie tego prostego badania krwi można rozpoznać nie tylko anemię i stany zapalne, lecz także o wiele groźniejsze choroby, również nowotworowe, zwłaszcza białaczkę, która rozwija się bardzo szybko, a jej początkowe objawy mogą przypominać zwykłe osłabienie lub właśnie anemię. Jeśli maluch jest ciągle osłabiony, chudnie lub nie przybywa na wadze, ma stany podgorączkowe, często choruje, ma problemy z krzepnięciem krwi po skaleczeniach i powtarzające się krwawienia z nosa – koniecznie wykonajcie morfologię krwi.

Infekcje i ich ukryte skutki

Oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (CRP) w krwi pozwala na wykrycie bezobjawowego stanu zapalnego w organizmie, a w trakcie choroby na potwierdzenie jej charakteru zapalnego. Podniesiony poziom CRP poza zakażeniami, stwierdzany jest również w po urazach, chorobach o podłożu reumatycznym i nowotworowym. Zdarza się, że przebyte infekcje paciorkowcami - bakteriami wywołującymi m.in. anginę ropną mogą prowadzić do groźnych powikłań – uszkodzenia zastawek sercowych, stawów lub nerek. W celu rozpoznania powikłań zakażeń paciorkowcowych i monitorwania ich leczenia, 1-4 tygodnia po przebytym zakażeniu paciorkowcowym powinno oznaczyć się tzw. ASO – specyficzne dla paciorkowca przeciwciała. Oznaczenie ASO można wykonywać również w przypadku podejrzenia chorób reumatycznych również wtedy, gdy trudno określić ich związek z przebytą infekcją.

Cholesterol – groźny nawet dla malucha

Powszechnie uważa się, że problem z podwyższonym cholesterolem dotyczy tylko dorosłych, tymczasem nieprawidłowy poziom cholesterolu mogą mieć także maluchy. Jeśli cholesterol u dziecka zbliża się do 200 mg/dl (5,2 mmol/l), czyli do poziomu prawidłowego dla dorosłego, koniecznie trzeba szukać przyczyn wzrostu. Zbyt wysoki poziom cholesterolu u dziecka jest równie groźny jak u dorosłego.

materiały prasowe Diagnostyka

Cukrzyca – ukryty wróg

Cukrzyca to choroba o wielu obliczach. Choć poszczególne typy cukrzycy różnią się między sobą przyczyną powstawania i sposobami leczenia, każda może doprowadzić do przewlekłych powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcji nerek i widzenia. Wszystkie typy cukrzycy wykrywa proste badanie: oznaczenie glukozy we krwi. Cukrzyca to groźny, dobrze maskujący się wróg. Pamiętaj, by przy okazji badań okresowych dziecka, zlecać zawsze badanie poziomu glukozy we krwi. Proste badanie, a konsekwencje niezwykle istotne.

Zobacz także

Alergia – choroba cywilizacyjna

Współcześnie u coraz większej liczby małych dzieci rozpoznaje się alergie. Wczesne zdiagnozowanie alergii pozwala na ustalenie i następnie eliminację z diety lub otoczenia czynników, które ją wywołują – alergenów wziewnych lub pokarmowych. Prowadzi to do redukcji objawów choroby, a w połączeniu z odpowiednią terapią do wytworzenia tolerancji na alergen. Diagnostyka alergii polega na oznaczeniu w krwi dziecka przeciwciał IgE swoistych dla alergenów, które są podejrzewane o wywołanie uczulenia. Ich obecność pozwala na stwierdzenie, że podejrzenie było trafne. Objawy alergii są podobne do objawów zaziębienia, niestrawności lub chorób skóry. Oznaczenie swoistej IgE pomaga w ustaleniu ich prawdziwego charakteru.

Tarczyca – gruczoł od którego wiele zależy

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest kluczowe dla naszego zdrowia. Wstępnym badaniem funkcji tarczycy u osób poddawanych kontrolnym badaniom przesiewowym jest pomiar stężenia TSH w surowicy krwi. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma wiele poważnych konsekwencji. U dzieci dochodzi do: zahamowania wzrostu, opóźnienia dojrzewania kośćca, opóźnionego dojrzewania płciowego, problemów z koncentracją, nadmiernego wzrostu wagi mimo zmniejszonego łaknienia, a nawet do opóźnienia rozwoju umysłowego dziecka.

Witamina D: By dziecko było duże

Do prawidłowej mineralizacji i wzrostu kości niezbędny jest wapń i witamina D3, której część wytwarzamy sami w skórze pod wpływem światła słonecznego. Prawidłowy poziom witaminy D wspiera układ kostny, hormonalny, pokarmowy, mięśniowy. W przypadku dzieci przekłada się również na właściwy rozwój intelektualno-fizjologiczny. W szerokości geograficznej w której żyjemy dni słonecznych nie ma zbyt dużo, a światło słoneczne filtrowane jest przez zanieczyszczenia atmosferyczne. Poza tym my i nasze dzieci coraz mniej przebywamy na świeżym powietrzu wystawiając twarz do słońca. Stąd niedobory witaminy D3, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, są powszechne. Warto wiedzieć, jaki poziom witaminy D3 ma nasze dziecko i w razie potrzeby wesprzeć je odpowiednią dietą lub suplementacją witaminy.

Celiakia: trudny problem – łatwa diagnoza

W Polsce wykrywa się tylko ok. 10% przypadków celiakii, czyli choroby spowodowanej trwałą nietolerancją glutenu, białka obecnego w mące zbóż: np. pszenicy, żyta, jęczmienia. Pozostałe 90% nie wie o swojej dolegliwości, a objawy takie jak anemia, biegunka czy wymioty, przypisuje problemom żołądkowym niestrawności lub infekcjom. Istotne jest by nietolerancję glutenu rozpoznać wcześnie i odróżnić ją od alergii pokarmowych o innym charakterze. Prostym badaniem krwi pozwalającym na identyfikację celiakii jest oznaczenie stężenia badanie przeciwciał swoistych dla transglutaminazy tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA.

Badanie moczu

materiały prasowe Diagnostyka

Badanie ogólne moczu jest pomocne w diagnostyce chorób wątroby i nerek, w diagnostyce cukrzycy i kamicy moczowej. W przypadku powtarzających się zakażeń dróg moczowych, które również uwidocznione są w ogólnym badaniu moczu, zaleca się dodatkowo wykonanie badania bakteriologicznego moczu. Pozwala ono na identyfikuję bakterii wywołującej zakażenie oraz na określenie jej wrażliwości na leki: antybiotyki i sulfonamidy.

Zdrowie to coś bezcennego, dlatego nie odkładaj wizyty z dzieckiem u lekarza. Skorzystaj z oferty DIAGNOSTYKI. Zrób maluchowi niezbędne badania – w ramach akcji „Jestem kobietą i dbam” – ze zniżką w wysokości 65%.

Zajrzyj też na: www.kobieta.diagnostyka.pl

materiały prasowe Diagnostyka

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama