Diagnostyka, badania dzieci, profilaktyka
materiały prasowe Diagnostyka
Zdrowie

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka

Jak wynika z danych GUS, prawie 70% dzieci nie zostało poddanych zalecanym badaniom kontrolnym. Tymczasem badania profilaktyczne to najlepszy i najłatwiejszy sposób wykrycia większości chorób. Weź sprawy zdrowia swojego dziecka we własne ręce.

Ministerstwo Zdrowia, zaleca tzw. badania bilansowe, przeznaczone dla dzieci w określonym wieku.  Niestety rzeczywistość daleko odbiega od założeń. GUS podaje, że tylko 71% noworodków zostało przebadanych przez lekarza. Im dziecko starsze, tym badań okresowych wykonuje się mniej -  odsetek dzieci przebadanych spada do 28%. Można jednak zająć się zdrowiem dziecka z własnej inicjatywy zgłaszając się  z maluchem na badania profilaktyczne. Sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA zaprasza do wzięcia udziału w III etapie kampanii edukacyjnej, realizowanej pod hasłem „Jestem kobietą, dbam o siebie i dziecko”. Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy pakiet badań przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-16 lat. Sprawdź, co znajduje się w pakiecie, i przeczytaj, w jakim celu te badania powinny być wykonane.

Morfologia krwi - proste badanie, ważne informacje

Przede wszystkim należy wykonać badanie tzw. pełnej morfologii krwi. Uzyskane wyniki pozwalają wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Na podstawie tego prostego badania krwi można rozpoznać nie tylko anemię i stany zapalne, lecz także o wiele groźniejsze choroby, również nowotworowe,  zwłaszcza białaczkę, która rozwija się bardzo szybko, a jej początkowe objawy mogą przypominać zwykłe osłabienie lub właśnie anemię. Jeśli maluch jest ciągle osłabiony, chudnie lub nie przybywa na wadze, ma stany podgorączkowe, często choruje, ma problemy z krzepnięciem krwi po skaleczeniach i powtarzające się krwawienia z nosa  – koniecznie wykonajcie morfologię krwi.

Infekcje i ich ukryte skutki

Oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego (CRP) w krwi pozwala na wykrycie bezobjawowego stanu zapalnego w organizmie, a w trakcie choroby na potwierdzenie jej charakteru zapalnego. Podniesiony poziom CRP poza zakażeniami, stwierdzany jest również w po urazach, chorobach o podłożu reumatycznym i nowotworowym.  Zdarza się, że przebyte infekcje paciorkowcami - bakteriami wywołującymi m.in. anginę ropną  mogą prowadzić do groźnych powikłań – uszkodzenia zastawek sercowych, stawów lub nerek. W celu rozpoznania  powikłań zakażeń paciorkowcowych i monitorwania ich leczenia, 1-4 tygodnia po przebytym zakażeniu paciorkowcowym powinno oznaczyć  się tzw. ASO – specyficzne dla paciorkowca przeciwciała. Oznaczenie ASO można wykonywać również w przypadku podejrzenia chorób reumatycznych również wtedy, gdy trudno określić ich związek z przebytą infekcją. 

Cholesterol – groźny nawet dla malucha

Powszechnie uważa się, że problem z podwyższonym cholesterolem dotyczy tylko dorosłych, tymczasem nieprawidłowy poziom cholesterolu mogą mieć także maluchy. Jeśli cholesterol u dziecka zbliża się do 200 mg/dl (5,2 mmol/l), czyli do poziomu prawidłowego dla dorosłego, koniecznie trzeba szukać przyczyn wzrostu. Zbyt wysoki poziom cholesterolu u dziecka jest równie groźny jak u dorosłego.
 

Cukrzyca – ukryty wróg

Cukrzyca to choroba o wielu obliczach. Choć poszczególne typy cukrzycy różnią się między sobą przyczyną powstawania i sposobami leczenia, każda może doprowadzić do przewlekłych powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcji nerek i widzenia. Wszystkie typy cukrzycy wykrywa  proste badanie: oznaczenie glukozy we krwi. Cukrzyca to groźny, dobrze maskujący się wróg. Pamiętaj, by przy okazji badań okresowych dziecka, zlecać zawsze badanie poziomu glukozy we krwi. Proste badanie, a konsekwencje niezwykle istotne.

Alergia – choroba cywilizacyjna

Współcześnie u coraz większej liczby małych dzieci rozpoznaje się alergie. Wczesne zdiagnozowanie alergii pozwala na ustalenie i następnie eliminację z diety lub otoczenia czynników, które ją wywołują – alergenów wziewnych lub pokarmowych.  Prowadzi to do redukcji objawów choroby, a w połączeniu z odpowiednią terapią do wytworzenia tolerancji na alergen.  Diagnostyka alergii polega na oznaczeniu w krwi dziecka przeciwciał IgE swoistych dla alergenów, które są podejrzewane o wywołanie uczulenia. Ich obecność pozwala na stwierdzenie, że podejrzenie było trafne. Objawy alergii są podobne do  objawów zaziębienia, niestrawności lub chorób skóry. Oznaczenie swoistej IgE pomaga w ustaleniu ich prawdziwego charakteru.

Tarczyca – gruczoł od którego wiele zależy

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest kluczowe dla naszego zdrowia. Wstępnym badaniem funkcji tarczycy  u osób  poddawanych kontrolnym badaniom przesiewowym jest pomiar  stężenia TSH w surowicy krwi. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma wiele poważnych konsekwencji. U dzieci dochodzi do:  zahamowania wzrostu, opóźnienia dojrzewania kośćca, opóźnionego dojrzewania płciowego, problemów z koncentracją, nadmiernego wzrostu wagi mimo zmniejszonego łaknienia, a nawet do opóźnienia rozwoju umysłowego dziecka.

Witamina D:  By dziecko było duże

Do prawidłowej mineralizacji i wzrostu kości niezbędny jest wapń i witamina D3, której część  wytwarzamy sami w skórze pod wpływem światła słonecznego. Prawidłowy  poziom witaminy D wspiera układ kostny, hormonalny, pokarmowy, mięśniowy. W przypadku dzieci przekłada się również na właściwy rozwój intelektualno-fizjologiczny. W szerokości geograficznej w której żyjemy dni słonecznych nie ma zbyt dużo, a światło słoneczne filtrowane jest przez zanieczyszczenia atmosferyczne.  Poza tym my i nasze dzieci coraz mniej przebywamy na świeżym powietrzu wystawiając twarz do słońca. Stąd niedobory witaminy D3, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, są powszechne. Warto wiedzieć, jaki poziom witaminy D3 ma nasze dziecko i w razie potrzeby wesprzeć je odpowiednią dietą lub suplementacją witaminy.

Celiakia:  trudny problem – łatwa diagnoza

W Polsce wykrywa się tylko ok. 10% przypadków celiakii, czyli choroby spowodowanej trwałą nietolerancją glutenu, białka obecnego w mące zbóż: np. pszenicy, żyta, jęczmienia.  Pozostałe 90% nie wie o swojej dolegliwości, a objawy takie jak anemia, biegunka czy wymioty, przypisuje problemom żołądkowym niestrawności lub infekcjom. Istotne jest by nietolerancję glutenu rozpoznać wcześnie i odróżnić ją od alergii pokarmowych o innym charakterze. Prostym badaniem krwi pozwalającym na identyfikację celiakii  jest oznaczenie stężenia badanie przeciwciał swoistych dla transglutaminazy tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA.

Badanie moczu
Diagnostyka, badania przed ciążą, profilaktyka
materiały prasowe Diagnostyka

Badanie ogólne moczu  jest pomocne w diagnostyce chorób wątroby i nerek, w diagnostyce cukrzycy i kamicy moczowej. W przypadku powtarzających się zakażeń dróg moczowych, które również uwidocznione są w ogólnym badaniu moczu,  zaleca się dodatkowo wykonanie badania bakteriologicznego moczu. Pozwala ono na  identyfikuję  bakterii wywołującej zakażenie oraz  na określenie jej wrażliwości na leki: antybiotyki i sulfonamidy.  
 
Zdrowie to coś bezcennego, dlatego nie odkładaj wizyty z dzieckiem u lekarza. Skorzystaj z oferty DIAGNOSTYKI.  Zrób maluchowi niezbędne badania –  w ramach akcji „Jestem kobietą i dbam” – ze zniżką w wysokości 65%.
 
Zajrzyj też na: www.kobieta.diagnostyka.pl       

 

 

 

 

badania dziecka
Panthermedia
Zdrowie
Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka
Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?

Jeśli dziecko jest zdrowe, świetnie się rozwija, pediatra często nie zleca wykonywania mu żadnych dodatkowych badań . Warto jednak na ten temat porozmawiać z lekarzem, a jeśli cokolwiek cię niepokoi, poprosić o skierowanie.    Morfologia  To podstawowe badanie krwi. Pozwala wykryć stan zapalny, ocenić, czy dziecko nie ma anemii. Określa się ilość i wielkość czerwonych krwinek czyli erytrocytów, białych krwinek (leukocytów), hemoglobiny i hematokrytu. Dodatkowo lekarz może zalecić, by sprawdzić:  poziom żelaza . Pozwala stwierdzić, czy przyczyną niedokrwistości (anemii) nie jest niedobór żelaza. OB (opad Biernackiego). Badanie wykonuje się, jeśli lekarz podejrzewa ukrytą infekcję. ASO (poziom antystreptolizyny). Badanie jest zlecane dzieciom, które chorowały na anginę oraz szkarlatynę . Chodzi o wykluczenie możliwych powikłań reumatologicznych. CRP (tzw. białko ostrej fazy). Badanie wykonuje się dzieci, u których podejrzewa się ukrytą infekcję bakteryjną.   Mocz Badanie trzeba wykonać, gdy lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego. Badanie moczu pomaga wykryć infekcję, która u dzieci może przebiegać bez gorączki, a objawiać się brakiem apetytu, luźniejszymi stolcami. O infekcji może świadczyć pojawienie się w moczu białka, cukru, krwi. Lekarz może też zalecić wykonanie posiewu moczu (badanie świadczy o obecności bakterii). Dzięki temu może lepiej dobrać antybiotyk.   Ciśnienie krwi Warto zmierzyć ciśnienie chociaż raz każdemu dziecku, które skończyło 2 lata: zwłaszcza jeśli rodzice mają nadciśnienie. Ciśnienie można zmierzyć podczas każdej wizyty lekarskiej. Nadciśnienie u małych dzieci występuje rzadko: zwykle jeśli dziecko ma rodzinne skłonności do nadciśnienia.    Badanie cholesterolu Badanie jest zalecane przez Amerykańską Akademię...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

badanie glukozy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)
Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.

Badanie glukozy w ciąży przeprowadza się z reguły dwukrotnie. Na początku ciąży, do 10. tygodnia, lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, a po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Badania glukozy odgrywają kluczową rolę w zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej Spis treści: Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy w ciąży w moczu Jak wygląda badanie poziomu cukru w 10. tygodniu ciąży? Jak przebiega badanie glukozy, czyli test obciążenia glukozą w ciąży Jak się przygotować do badania glukozy w ciąży? Badanie glukozy i krzywa cukrowa w ciąży: normy Badanie glukozy w ciąży: co to jest? Badanie glukozy to ważne i potrzebne badanie w ciąży , bo hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi przyszłej mamy. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zazwyczaj szybko mija po porodzie. Z tego powodu, nawet jeżeli stosujesz tę samą dietę, co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Istnieje wtedy ryzyko  cukrzycy ciążowej . W walce z cukrzycą ciążową najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w rozwoju dziecka. Przy cukrzycy ciążowej rośnie ryzyko: urodzenia bardzo dużego dziecka , z wagą powyżej 4 kg, porodu przedwczesnego, poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego płodu, wad u dziecka (układu oddechowego, mózgu, serca, nerek, układu kostnego i mózgu). Nieleczona cukrzyca ciążowa oznacza także komplikacje zdrowotne dla mamy: może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, a nawet wywołać stan przedrzucawkowy . Przed 10. tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. tygodniem (dobry moment to 25. tydzień ciąży ) zrobisz tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak