co pyli w marcu
Adobe Stock
Zdrowie

Co pyli w marcu – lista alergizujących gatunków

W marcu pyli już sześć roślin, których pyłek może wywoływać alergię. Najsilniej w marcu pyli olsza, a średnio – leszczyna i topola.

Co pyli w marcu: najsilniej w tym miesiącu pyli olsza. W środku pylenia jest też leszczyna, ale stężenie jej pyłku rzadko bywa wysokie. W marcu notuje się też niskie stężenie pyłków: Cladosporium oraz Alternaria. W końcówce miesiąca zaczyna pylić brzoza, na razie słabo, a od połowy miesiąca w powietrzu może też znaleźć się pyłek topoli, który w końcu miesiąca osiągnie stężenie średnie.

Co pyli w marcu – leszczyna

Stężenie pyłków leszczyny w tym miesiącu jest zwykle średnie. W dużych miastach stężenie jest niższe niż na terenach podmiejskich i w okolicach ogródków działkowych.

Objawy alergii na pyłek leszczyny:

  • wodnista wydzielina z nosa,
  • kichanie,
  • świąd nosa,
  • zaczerwienienie spojówek, łzawienie.


Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny

Co pyli w marcu – olsza

Stężenie pyłków olszy przez cały marzec może być wysokie. Alergicy odczuwają wtedy ulgę jedynie bezpośrednio po deszczu. Uczulają trzy gatunki: olsza czarna, szara i zielona.

Objawy alergii na pyłek olch

  • wodnista wydzielina z nosa,
  • kichanie,
  • świąd nosa,
  • zatkany nos
  • zaczerwienienie spojówek, łzawienie,
  • objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel).


Zobacz: Alergia na pīlki olszy

Co pyli w marcu – Cladosporium

Cladosporium (grzyby pleśniowe), które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, są nieco mniej aktywne w marcu – stężenie ich pyłków zwykle jest niskie.

Objawy alergii na Cladosporium:

  • katar,
  • kichanie,
  • objawy astmy,
  • grzybicze zapalenie zatok,
  • atopowe zapalenie skóry.


Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium

Co pyli w marcu – brzoza

Zaczyna pylić od ok. połowy marca i do końca miesiąca stężenie jej pyłków zwykle jest dość niskie. W Polsce najczęściej występują: brzoza brodawkowata, brzoza czarna i brzoza omszona.

Objawy alergii na brzozę:

  • alergiczny nieżyt nosa (obrzęk, wodnista wydzielina, kichanie, swędzenie),
  • alergiczne zapalenie spojówek (łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie),
  • objawy astmy (duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech).


Zobacz: Alergia na pyłki brzozy

Co pyli w marcu – topola

Topola w marcu dopiero rusza i zaczyna się rozpędzać. Do połowy miesiąca stężenie jej pyłków najczęściej jest niskie, a pod koniec miesiąca rośnie do średniego. Pylenie topoli nie jest na szczęście groźne i niewiele osób jest na nią uczulona.

Objawy alergii na topolę:

  • alergiczny nieżyt nosa (obrzęk, wodnista wydzielina, kichanie, swędzenie),
  • alergiczne zapalenie spojówek (łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie),
  • bóle głowy, ogólne osłabienie,
  • rzadko objawy astmy.


Zobacz: Alergia na pyłki topoli

Co pyli w marcu – Alternaria

Alternaria, podobnie jak cladosporium, to grupa grzybów pleśniowych. Ich zarodniki mogą wisieć w powietrzu cały marzec, ale ich stężenie zwykle jest niskie.

Zobacz: Alergia na grzyby Alternaria

Objawy alergii na alternaria:

  • drapanie w gardle,
  • kichanie,
  • zapalenie krtani,
  • napadowa duszność,
  • objawy astmy.


Więcej o alergii na pyłki:

Co pyli w sierpniu – lista alergenów + WIDEO

co pyli w lutym
Adobe Stock
Zdrowie
Co pyli w lutym – lista uczulających gatunków
Co pyli w lutym? – pytają alergicy i rodzice uczulonych na pyłki dzieci. W lutym pylą tylko trzy rośliny: leszczyna, olsza i Cladosporium.

Luty to drugi po styczniu miesiąc, kiedy w powietrzu mogą zacząć unosić się alergizujące pyłki. W styczniu zaczęła pylić leszczyna. Teraz w lutym pyli intensywniej – ilość pyłków w powietrzu zwykle jest w tym miesiącu średnia. Pylenie zaczyna teraz olsza i cladosporium. Co pyli w lutym – leszczyna Najczęściej zaczyna pylić w lutym, ale w cieplejszych latach, jej pyłek może pojawić się w powietrzu już w styczniu. Uznaje się, że ten moment to pierwszy sygnał przedwiośnia . W dużych aglomeracjach miejskich stężenie pyłku leszczyny nie jest zwykle wysokie, ale na terenach podmiejskich może być duże. Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny Objawy alergii na pyłek leszczyny: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie. Co pyli w lutym – olsza Olcha zaczyna pylić w lutym. Stężenie pyłku zależy od temperatury – im jest cieplej, tym więcej pyłku uwalnia roślina. Uczulają trzy gatunki : olsza czarna, szara i zielona. Zobacz: Alergia na pīlki olszy Objawy alergii na pyłek olch: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, świąd nosa, zatkany nos zaczerwienienie spojówek, łzawienie, objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel). Co pyli w lutym – Cladosporium Cladosporium to grupa grzybów pleśniowych, które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, ale ich pyłki potrafią znajdować się w powietrzu od ok. połowy lutego do końca listopada. Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium Objawy alergii na Cladosporium: katar, kichanie, objawy astmy, grzybicze zapalenie zatok, atopowe zapalenie skóry. Podejrzewasz u siebie lub dziecka alergię na którąś z tych roślin? Zgłoś się lekarza. Wykonanie odpowiednich testów pozwoli potwierdzić lub wykluczyć alergię. Więcej o alergii na pyłki:...

trawy
Fotolia
Zdrowie
Alergia na trawy
Czerwiec i pierwsza połowa lipca - to okres szczególnie ciężki dla alergików. Pylą trawy. Alergicy mają katar, kaszel, zapalenie spojówek.

Pierwsze pyłki traw pokazują się już na początku kwietnia, jednak pyłki traw dają o sobie znać w maju. Osoby uczulone na pyłki traw mogą mieć nieprzyjemnie dolegliwości w maju, czerwcu i lipcu. Alergia na pyłki traw to jedna z najbardziej uciążliwych postaci alergii. Gdy pylą trawy Znanych jest ok. 800 rodzajów i blisko 10 tys. gatunków traw. Do traw uprawnych zalicza się zboża : pszenicę, żyto, jęczmień, owies, proso, kukurydza, ryż i sorgo. Niezależnie od tego, na pyłki których traw zostały w gabinecie alergologicznym wykonane testy skórne , alergik jest uczulony na wszystkie pylące trawy: zarówno dzikie, jak na zboża. Jest to spowodowane tym, że we wszystkich gatunkach traw są bardzo podobne alergeny . Jak są objawy uczulenia na pyłki traw Alergia na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną alergicznego kataru i alergicznego zapalenie spojówek. Osoby uczulone na pyłki traw skarżą się na: swędzenie nosa, kichanie, trudności z oddychaniem przez nos, silny, wodnisty katar, kichanie łzawienie, zaczerwienie oczu, pieczenie spojówek. Gdy pyłki silnie pylą, mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej : duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, ucisku w klatce piersiowej. Czytaj też: Kaszel? To może być niewykryta astma 11 rad, co robić przy uczuleniu na pyłki traw 1. Sprawdź kalendarz pylenia . 2. Unikaj spacerów po łące w okresie pylenia traw, koszenia trawy lub przebywania w pobliżu, kontaktu z sianem, spacerów w pobliżu upraw żyta w okresie pylenia. 3. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. 4. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.   5. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki. 6. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże...

co teraz pyli
Adobe Stock
Zdrowie
Co teraz pyli – sprawdź według miesięcy
Jeśli zastanawiasz się, co teraz pyli, wybierz aktualny miesiąc i sprawdź, co unosi się w powietrzu i może przyczyniać się do powstania reakcji alergicznej.

Pomagamy odpowiedzieć na pytanie: co teraz pyli? Poniżej znajdziesz listę miesięcy. Wybierz aktualny miesiąc i sprawdź, pyłki jakich roślin unoszą się w powietrzu. Pamiętaj jednak, że aktualna ilość pyłków zależy od pogody – po deszczu jest ich mniej, gdy jest ciepło i sucho, znacznie więcej. Początek pylenia także zależy od temperatury i wilgotności powietrza , dlatego informacje zawarte poniżej są orientacyjne – uwzględniają pylenie w roku z typową pogodą. Ze względu na znaczne zmiany (wzrost) temperatur i opadów (maleją) w ostatnich latach, czas pylenia może się przesuwać – pyłki mogą pojawiać się wcześniej! Co teraz pyli: styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień Co teraz pyli – styczeń Zwykle w ostatnim tygodniu stycznia zaczyna pylić leszczyna . Ilość pyłków w powietrzu najczęściej nie jest jeszcze w tym miesiącu duża. Przy temperaturach powyżej zera, pyłki leszczyny zaczynają unosić się w powietrzu jeszcze wcześniej – nawet od połowy stycznia. Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny Co teraz pyli – luty W lutym w powietrzu mogą unosić się pyłki trzech roślin. Należą do nich: leszczyna – średnie stężenie pyłku przez cały miesiąc, olsza – na początku miesiąca niskie stężenie, w drugiej połowie – wysokie, Cladosporium – pylą od ok. 10 lutego, stężenie pyłków niskie. Zobacz: Alergia na pyłki olszy oraz Alergia na grzyby Cladosporium Co teraz pyli – marzec W marcu pyli już sześć alergizujących roślin. Wśród nich są: brzoza – w trzeciej dekadzie marca; stężenie niskie, leszczyna – cały miesiąc; średnie stężenie, olsza – wysokie stężenie przez cały miesiąc, topola...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz