Mononukleoza: choroba dziecięcych pocałunków. Co to takiego?
Słyszałaś o chorobie pocałunków, która najczęściej atakuje przedszkolaki? To mononukleoza: ostra infekcja wirusowa! Przeczytaj, jak ją rozpoznać.
Mononukleoza to choroba występująca najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym. Mononukleoza zdarza się też młodszych dzieci, także niemowląt, ale w 1. roku życia dzieci rzadko chorują na mononukleozę i choroba przebiega najczęściej bezobjawowo. Mononukleoza nazywana jest również chorobą pocałunków, bo najczęściej zarażamy się nią przez pocałunek.
Co to jest mononukleoza?
Mononukleoza to ostra infekcja wirusowa, wywołana wirusem Epsteina-Barra. Wirus ten należy do wirusów opryszczkowych i przenosi się drogą kropelkową lub przez ślinę. Zaatakowane zostają migdałki i węzły chłonne. W przebiegu mononukleozy powiększona, czasami znacznie, jest śledziona. Początkowe objawy mononukleozy przypominają grypę lub zwyczajne przeziębienie. Dziecko chore na mononukleozę jest osłabione, senne, cierpi na ból głowy, brak apetytu.
W mononukleozie występuje też silny ból gardła, utrudniający przełykanie i mówienie, ból brzucha, katar i wysoka gorączka (czasami tylko utrzymujący się stan podgorączkowy). Może pojawić się wysypka i obrzęk powiek. Nasilenie objawów mononukleozy u dziecka jest różne.
Zobacz też: