owoce, warzywa, dieta dziecka
materiały prasowe
Zdrowie

Zasady zdrowej diety dla całej rodziny

Jak ułożyć dzienny jadłospis, aby znalazło się w nim 5 porcji warzyw i owoców?

Znacie to przysłowie "Niedaleko pada jabłko od jabłoni"? Doskonale obrazuje ono wpływ, jaki rodzice mają na swoje pociechy. Podobno dziecko jest lustrem, w którym odbija się mama i tata. Jeśli więc ty sięgniesz po jabłko, Twoje dziecko (prędzej czy później) także to zrobi. I zapamięta tę prostą lekcję.

Ale jedno jabłko nie wystarczy. Warzywa i owoce należy zjadać kilka razy dziennie, dzięki czemu przez cały dzień organizm otrzymuje naturalne witaminy, składniki mineralne i flawonoidy. Warto więc na swoim przykładzie pokazywać dzieciom, że należy jeść 5 warzywno-owocowych porcji dziennie.

Nie wszyscy wiedzą, że jedną porcję warzyw lub owoców można zastąpić szklanką (200 ml) soku. Przygotuj więc dla każdego członka rodziny szklankę lub kubeczek (200 ml), nalej sok, wypijcie wspólnie i... już jedna z pięciu porcji zaczyna działać. Zostały jeszcze 4 porcje. A więc:

  •     do śniadania przygotuj dla siebie i swoich bliskich warzywne koreczki,
  •     na drugie śniadanie daj każdemu owoc do zjedzenia,
  •     do obiadu przygotuj surówkę z kolorowych warzyw,
  •     a na kolację podaj warzywa na ciepło.

I gotowe!

Daj przykład swoim dzieciom. Pokaż im, że 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie to coś, o czym warto pamiętać. Codziennie!

Więcej o warzywach, owocach i sokach dowiesz się na stronie www.5porcji.pl
 

Zasady karmienia niejadka

jabłko, serce, serduszko, walentynki, owoce
stockcreations - Fotolia.com
Dieta
Sposób na 5 porcji owoców i warzyw
Dieta bogata w warzywa i owoce to mnóstwo energii dla całej rodziny! Co zrobić, by nie zapomnieć o 5 porcjach owoców i warzyw każdego dnia?

// Nigdy nie jest za późno, aby do swojego jadłospisu dołożyć 5 porcji warzyw, owoców lub soku! Zbilansowana, pełna witamin i minerałów dieta wskazana jest zarówno dla przedszkolaka jak i dla seniora. Pamiętajmy o tym, że przykład idzie z góry – trudno nam będzie zachęcić dziecko do zjedzenia marchewki lub jabłka, jeżeli sami omijamy warzywniak szerokim łukiem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest... chrupać pyszne warzywa i owoce całą rodziną! Wprowadzenie 5 porcji wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy pilnować, aby przygotowywane posiłki były kolorowe, a do każdego z nich dodawać warzywa lub owoce. Doskonałym sposobem na jedną porcję jest także szklanka 100% soku (200 ml), którą można wypić do śniadania lub obiadu. Najtrudniejszy jest pierwszy krok! Wykształcenie nowych nawyków żywieniowych wiąże się przede wszystkim z uświadomieniem sobie, jak ważne jest dostarczanie całej rodzinie 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Prawidłowe żywienie wspomaga dobry stan zdrowia, a właściwa, zróżnicowana i zbilansowana dieta ma wpływ na piękny i zdrowy wygląd. Powieś na lodówce lub w widocznym miejscu w kuchni zdjęcie apetycznych 5 porcji owoców, warzyw i soków. Wyznacz dziecko, aby było odpowiedzialne za przynoszenie każdego dnia do śniadania soku i szklaneczek dla wszystkich członków rodziny. A w weekend... urządźcie wspólne gotowanie, przygotowanie kolorowej sałatki lub... pysznego owocowego ciasta!

dziecko, mama, kuchnia, owoce, śniadanie
Edukacja
Wzorowy pierwszoklasista – 5 porcji warzyw, owoców lub soku w diecie 7-8 latka
Młody człowiek, którego organizm codziennie się rozwija, potrzebuje diety opartej na wartościowych produktach, dostarczających dużo energii.

// Gdy maluch idzie do szkoły... Każdego dnia dziecko jest narażone na stres, związany z zajęciami w szkole, nowym środowiskiem, odmiennym trybem dnia. Fizyczny wysiłek, przebywanie w ruchu, godziny spędzane w świetlicy czy na osiedlowym podwórku sprawiają, że nasze pociechy potrzebują wyjątkowo dużo energii i sił witalnych. Organizatorzy kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku" przypominają – owoce, warzywa i soki w diecie dziecka wzmacniają jego organizm i są nie do zastąpienia! Dziecko w wieku 7 lat potrzebuje dziennie między 1500 a 2000 kcal. Młody organizm nie jest w stanie sprawnie funkcjonować, jeżeli nie będą mu dostarczane odpowiednie witaminy i składniki odżywcze. Zapotrzebowanie dziecka na witaminy oraz minerały jest bardzo duże, ponieważ warunkują one prawidłowy rozwój oraz pomagają równoważyć wydatki energetyczne, na które jest narażone dziecko każdego dnia. Dr Agnieszka Jarosz, kierownik Centrum Promocji Prawidłowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w Instytucie Żywności i Żywienia, ekspert wspierający kampanię "5 porcji warzyw, owoców lub soku" przypomina, aby dostarczać dziecku potrzebnych wartości odżywczych w mądry sposób - Mamy często nie zdają sobie sprawy, że smaczna przekąska dla dziecka może być kaloryczną bombą. Lubiane przez dzieci przekąski często mają nawet po 500 kcal! Niewłaściwe nawyki żywieniowe dzieci są kształtowane i utrwalane w domu i szkole To od rodziców dzieci uczą się najwięcej – towarzysząc naszym pociechom każdego dnia, stajemy się największymi autorytetami i wzorami do naśladowania. Młody uczeń bacznie obserwuje tryb życia i nawyki dorosłych, zarówno dobre, jak i złe. Jeżeli w domu przeważa dieta oparta na produktach bogatych w proste cukry i tłuszcze, to dziecko szybko przyzwyczai się i polubi taką dietę. Rodzice powinni pamiętać, że dzieci są bacznymi obserwatorami oraz...

rodzina, obiad, kuchnia
Żywienie
9 zasad rodzinnej diety
Chciałabyś, aby twoja rodzina zdrowo jadła? Sprawdź, jakie zasady powinny was obowiązywać. Dopilnuj, byście ich przestrzegali, a zobaczysz, że zyska na tym wasze zdrowie. Oto 9 ważnych zasad, którymi warto się kierować.

Choć trudno jest zmienić stare nawyki , warto to robić. Spróbuj ograniczyć jedzenie białych bułek, smażonego tłustego mięsa i picie słodzonych napojów. To wcale nie takie duże wyzwanie! Poza tym pamiętaj o innych ważnych składnikach diety i lekkostrawnym sposobie przygotowywania dań. 1. Podawaj pięć porcji warzyw i owoców dziennie Porcją dla dorosłego jest np. jedno średniej wielkości jabłko lub marchewka, lub szklanka soku. Dzieciom dietetycy zalecają w ciągu dnia 200 g owoców i 400–500 g warzyw. Podziel tę ilość na porcje, zgodnie z tym, co lubi maluch. Podaj np. pół jabłka, morelę, pół szklanki soku – to dzienna porcja owoców . Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach albo surowe – w cząstkach jako przekąski. Owocami zastępuj słodycze – są świetne na podwieczorek . Kupuj owoce i warzywa z pewnych źródeł lub ekologiczne – choć kosztują więcej niż te z tradycyjnych upraw, to są zdrowsze. Zimą podawaj mrożonki. 2. Przyrządzaj dania gotowane, duszone lub pieczone Najlepiej gotuj na parze (straty witamin i składników mineralnych są wtedy najmniejsze) lub tradycyjnie w wodzie – warzywa i owoce tylko do miękkości. Mięso duś lub piecz – tak jest najzdrowiej. Zrezygnuj ze smażenia lub smaż krótko, na gorącym tłuszczu, by nie wsiąkał w potrawę. 3. Postaw na produkty pełnoziarniste Czyli bułki i chleb razowy (dobrze wypieczony), typu graham, pieczywo z dodatkiem mąki orkiszowej, makaron razowy, brązowy ryż, kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana) i płatki owsiane. Małe dzieci (powyżej roku) nie powinny jeść tylko białego pieczywa (zwłaszcza bułeczek). Produkty z ziaren mało oczyszczonych i grube kasze zawierają m.in. cenne witaminy z grupy B, witaminę E oraz PP, a także wapń i żelazo. 4. Serwuj ryby 1-2 razy w tygodniu Piecz je lub gotuj. Ich przyrządzanie nie jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak