Koronawirus: Jak się izolować w domu pełnym innych ludzi
Na kwarantannę może trafić każdy z nas. Jak to robić, gdy domową przestrzeń dzielimy z innymi domownikami? Oto podstawowe zasady.
Na kwarantannę trafia się wtedy, gdy doszło lub mogło dojść do kontaktu z osobą zakażoną. W przypadku COVID-19 kwarantanna trwa 14 dni od tego kontaktu (ostateczną decyzję podejmuje lekarz) i najczęściej odbywa się w domu, z którego nie wolno wychodzić. Problemu nie ma, gdy osoba poddana przymusowemu odizolowaniu mieszka sama. Co jednak zrobić, gdy w tym samym domu, czy mieszkaniu, przebywać musi cała rodzina? Specjaliści opracowali zbiór zasad. Oto one.
Zasady uniwersalne kwarantanny
Poniżej wymienione zalecenia obowiązują zarówno dla osób mieszkających z innymi, jak i dla ludzi, którzy są sami w swoim lokum.
1. Zostań w domu. Nie wychodź, nie korzystaj z transportu publicznego ani z taksówek.
2. Ogranicz liczbę osób, które cię odwiedzają. Nie kontaktuj się osobiście z nikim, z kim nie musisz, zwłaszcza z osobami starszymi i przewlekle chorymi m.in. na cukrzycę, nadciśnienie, tymi z osłabionym układem odpornościowym.
Dodatkowe zasady kwarantanny dla mieszkających z innymi
Sytuacja ta jest o wiele trudniejsza i wymaga większego wysiłku od wszystkich domowników. Poniżej zalecenia, które mogą pomóc zabezpieczyć przed zakażeniem osoby przebywające z tobą pod jednym dachem.
1. Jeśli to możliwe, w ciągu dnia i nocy pozostawaj w osobnym pokoju.
2. Jeśli współdzielisz pokój, wietrz go jak najczęściej.
3. Podczas przebywania z innymi w jednym pomieszczeniu, zachowuj dystans minimum 2. metrów. Jeśli masz maseczkę, używaj jej. Jeśli ty nie możesz używać maski, dobrze by było, aby używały ich osoby przebywające z tobą w jednym pomieszczeniu.
4. Gdy kichasz lub kaszlesz, zakrywaj twarz zgięciem łokcia lub jednorazową chusteczką (wyrzuć ją potem do szczelnie zamykanego worka). Umyj ręce.
5. Często myj ręce wodą z mydłem (przez 20-30 sekund). Wycieraj je papierowym ręcznikiem lub swoim ręcznikiem, którego z nikim nie dzielisz.
6. Jeśli nie możesz umyć rąk, korzystaj z płynów dezynfekcyjnych.
7. Jeśli masz objawy zakażenia, noś maseczkę zawsze, gdy musisz wyjść z domu (np. w drodze do lekarza) lub wtedy, gdy przebywasz w jednym pomieszczeniu z innymi.
8. Często odkażaj powierzchnie, z którymi inni mają kontakt: blaty, toaletę, krany, klamki, piloty do TV i sprzętu audio, a także własny telefon.
9. Częściej czyść powierzchnie, które najszybciej się brudzą.
10. Odkażaj powierzchnie, które mogą mieć na sobie ludzkie wydzieliny.
11. Odkażając czy myjąc różne powierzchnie, noś jednorazowe rękawiczki.
12. Zaraz po użyciu myj gorącą wodą i płynem do mycia naczyń: talerze, kubki, sztućce, a potem wstaw je do zmywarki, jeśli ją masz.
13. Ubrania i bieliznę pościelową możesz prać w normalnych proszkach razem z ubraniami innych domowników.
14. Jeśli na pościeli może być krew lub inne wydzieliny, załaduj pralkę używając rękawiczek jednorazowych. Zaraz po tym wyrzuć je i umyj ręce.
Złamanie kwarantanny kosztuje
Jeśli zostałeś skierowany na domową kwarantannę przez władze lub sanepid, nie możesz wychodzić z domu przez 14 dni. Zakupy musi ci robić ktoś zaprzyjaźniony. Wyprowadzanie psa w czasie kwarantanny także musi odbywać się z pomocą osób trzecich. Niedostosowanie się do tych zaleceń może cię kosztować nawet 30 000 złotych (20 marca wysokość grzywny została podniesiona; wcześniej wynosiła 5000 zł). Ale to nie jedyna kara, jaka może grozić łamiącym zasady kwarantanny.
Artykuł 161 par. 2 kodeksu karnego mówi o tym, że kto wiedząc o tym, że dotknięty jest chorobą zakaźną lub realnie zagrażającą życiu, naraża inną osobę na zarażenie, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
To przestępstwo jest ścigane jedynie na wniosek osoby pokrzywdzonej. Oznacza to, że osoba, która była narażona na zarażenie się od osoby łamiącej kwarantannę, musi zgłosić ten fakt i żądać ścigania winnego.
W przypadku złamania kwarantanny zastosowanie może mieć jeszcze jeden przepis: artykuł 165 par. 1 kodeksu karnego. Brzmi on: "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej (...) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat". Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, grozi mu do 3 lat więzienia.
Gdy wystąpią objawy koronawirusa
Jeśli w czasie przymusowej kwarantanny wystąpią u ciebie objawy koronawirusa, koniecznie zawiadom o tym sanepid, który pobierze od ciebie próbkę i przebada ją na obecność koronawirusa. Jeśli nie będziesz ciężko przechodził COVID-19, najprawdopodobniej pozostaniesz w domu. Tylko ciężkie przypadki mają trafiać do szpitala.
Źródło: Ottawa Public Health
Zobacz także:
- 10 dobrych wiadomości na temat koronawirusa
- Jak zrobić żel antybakteryjny w domu
- Koronawirus czy grypa [INFOGRAFIKA]