Dzieci w Polsce coraz częściej chorują na nowotwory - alarmują onkolodzy. Ale jest i dobra wiadomość: nowotwory u dzieci są coraz lepiej wyleczalne - pod warunkiem, że szybko się je diagnozuje i leczy.
Boimy się myśleć o raku u dziecka, ale tu liczy się czas: szybko rozpoznany nowotwór u dziecka może być w 100 proc. wyleczalny.
- Tylko świadomość zagrożenia da nam szansę na szybką reakcję i skuteczną walkę z wrogiem, jakim jest rak - przypomina Fundacja Spełnionych Marzeń, która pomaga dzieciom pokonać raka i organizuje Onko-Olimpiadę.

Reklama

Sygnały do niepokoju

Nowotwory u dzieci i młodzieży to inne nowotwory niż u dorosłych i inny jest ich przebieg. W dużej mierze zależą od wieku, w którym dziecko zachorowało. W 1. roku życia najczęściej pojawiają się guzy pochodzenia embrionalnego: neuroblastoma, nerczak zarodkowy, siatkówczak. Pomiędzy 2. a 3. rokiem życia przypada szczyt zachorowań na białaczkę. U starszych dzieci mogą pojawiać się chłoniaki, guzy kości i nowotwory tkanek miękkich.
Co może wzbudzić niepokój?
Objawy towarzyszące zmianom nowotworowym mogą przypominać infekcję. To:

  • przewlekły ból,
  • długotrwała gorączka lub stany podgorączkowe,
  • długotrwały kaszel,
  • osłabienie, wymioty,
  • utrata przytomności,
  • powiększenie wątroby i śledziony.

Objawy bardziej charakterystyczne to:

  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • narastająca niedokrwistość,
  • skłonność do krwawień,
  • wyczuwalna obecność guza,
  • powiększenie obwodu brzucha.

Dziecko zaczyna inaczej się zachowywać: jest bardziej drażliwe, płaczliwe, nie ma apetytu, ma mniejszą aktywność.

Zobacz: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź z dzieckiem do lekarza!

Zobacz także

Najważniejsze: szybkie leczenie

Pomimo tego, że liczba zachorowań u dzieci na nowotwory rośnie, to wyniki leczenia nowotworów u dzieci są coraz lepsze. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i szybkie rozpoczęcie leczenia.
Jeśli zauważysz niepokojące objawy, jak najszybciej powiedz o tym pediatrze lub od razu idź do onkologa - nie jest potrzebne skierowanie.

Czytaj też: Prof. Alicja Chybicka: nowotwory u dzieci można wyleczyć

Radość na onkologii

W leczeniu choroby nowotworowej, szczególnie u dziecka, ważna jest jego psychika, dlatego nie można przy nim martwić się i płakać. Również na oddziałach onkologicznych dziecko i rodzica powinno otaczać wsparcie - dbają o to wolontariusze, którzy organizują warsztaty, spotkania z ciekawymi osobami, koncerty.

Materiały prasowe

Zmagania podczas Onko-Olimpiady 2016: czy widać, że te dzieci kiedykolwiek chorowały na raka?

O tym, że raka u dziecka można pokonać, pokazuje też Onko-Olimpiada: jedyna na świecie taka impreza sportowa. Od lat organizuje ją Fundacja Spełnionych Marzeń. W Onko-Olimpiadzie biorą udział dzieci ze wszystkich ośrodków onkologicznych z całej Polski, a także z innych krajów.
To jedyna tego rodzaju impreza sportowa na świecie, podczas której zwycięzcami są wszyscy, którym udaje się wystąpić, bo to znaczy, że wygrywają z rakiem.

Materiały prasowe

Małgorzata Foremniak wraz z jedną z najmłodszych uczestniczek Onko-Olimpiady zapala znicz olimpijski. To takie emocje, że aż ściska gardło - mówiła.

Czytaj też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama