dziecko, dziewczynka
Zdrowie

Pasożyty u dzieci

Na pytania odnośnie pasożytów najczęściej występujących u dzieci. Skąd się biorą i jak je leczyć? Odpowiada pediatra.

Słyszałam, że małe dzieci bardzo często zakażają się lambliami. Skąd się to bierze i jak się leczy?

Odpowiedź: Lamblie to rodzaj pasożytów. Szczególnie narażone są na nie małe dzieci, które bawią się w piaskownicach albo przebywają w miejscach, w których nie przestrzega się higieny osobistej (maluchy najczęściej zakażają się, zjadając niedokładnie umyte owoce lub wkładając do buzi zabawki, na których są cysty lamblii). Większość zakażeń nie daje żadnych objawów. Dzieci są jedynie nosicielami pasożytów i mogą „przekazać” je innym. W sprzyjających warunkach lamblie przywierają do śluzówki jelita, drażnią i uszkadzają nabłonek. Ich obecność w konsekwencji może doprowadzić nawet do częściowego zaniku kosmków jelita cienkiego, zapalenia jelit oraz zaburzeń trawienia. Aby stwierdzić obecność lamblii w organizmie, konieczne jest badanie kału na obecność cyst. Leczenie lambliozy powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Dziecku podaje się odpowiednie antybiotyki. Zwykle zaleca się powtórzenie kuracji po 7–14 dniach przerwy, by usunąć wszystkie pasożyty obecne w przewodzie pokarmowym. Zaleca się także zbadanie całej rodziny. W przypadku potwierdzenia lambliozy powinno się leczyć jednocześnie wszystkich zarażonych, niezależnie od tego, czy mają objawy, czy nie. Zadbaj, by dziecko umyło ręce zawsze po zabawie w piaskownicy najczęściej występujące pasożyty u dzieci.
 

Najczęściej występujące pasożyty u dzieci
RODZAJ
OBJAWY
DROGA ZAKAŻENIA
Lamblie
Bóle brzucha po posiłku, odbijanie, wzdęcia i nudności, chudnięcie, biegunki, nietolerancja laktozy (cukru mlecznego), niedokrwistość, żółtaczka. Połknięcie cyst znajdujących się na rękach, owocach, naczyniach i sztućcach.
Owsiki
Świąd odbytu, szczególnie w nocy, moczenie nocne, bezsenność, pobudliwość, bóle głowy, rozdrażnienie, brak apetytu, zapalenie wyrostka robaczkowego. Połknięcie jaj, które mogą znajdować się w kurzu, na rękach, za paznokciami.
Glista ludzka
Nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, osłabienie, brak apetytu, bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność, świąd skóry, duszności przypominające ataki astmy. Spożycie surowych jarzyn lub owoców rosnących na ziemi nawożonej ludzkimi fekaliami.
Tasiemce
Bóle brzucha, nudności, okresowe wymioty, nadmierne łaknienie, osłabienie, utrata masy ciała. Rzadziej obserwuje się objawy alergiczne oraz świąd odbytu. Spożycie surowego mięsa wołowego zawierającego tzw. wągry – larwy tasiemca.


 
Syn narzeka na obrzęk i ból kolana. Lekarz podejrzewa boreliozę. Jak to możliwe, że nie zauważyłam rumienia?

Odpowiedź: Dzieci są aktywne, narażone na częste urazy i stłuczenia, dlatego obrzęk i ból kolana nie są rzadkością. Nie należy jednak tego lekceważyć, zwłaszcza gdy pociecha kuleje lub ma trudności z chodzeniem. Zdarza się, że przyczyną kłopotów jest zakażenie wywołane bakteriami przenoszonymi przez kleszcze (np. właśnie borelioza). Zapalenie stawu w takim przypadku pojawia się po kilku tygodniach od ukąszenia. Nie zawsze poprzedza je rumień. Czasem rumień można przeoczyć, gdy jest bardzo mały lub znajduje się w nietypowym miejscu. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona badaniem krwi, leczenie prowadzi się w szpitalu. Należy unieruchomić chorą nogę, stosując lekki gips, i podawać dziecku antybiotyki zwykle nie krócej niż dwa, trzy tygodnie. Długość leczenia ustala lekarz prowadzący. Ale ból i obrzęk kolana może też świadczyć np. o reumatoidalnym zapaleniu stawów. W tym przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z reumatologiem.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Zdrowie
Czy to tylko kaszel? A może coś znacznie poważniejszego? Sprawdź!
Niestety objawy to zwykły suchy kaszel, długotrwały, przechodzący w ataki astmy oskrzelowej. To glista ludzka. Czy wiesz, co robić?

Do zakażenia glistą ludza dochodzi głównie z powodu nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny, czyli mycia rąk. Bardzo ważne jest również mycie owoców i warzyw oraz picie czystej wody (jeziora/stawy niestety nie są bezpieczne). Pamiętaj, że mycie rąk to nie tylko obowiązkowy rytuał po wyjściu z toalety, powinna to być czynność, wykonywana wielokrotnie podczas całego dnia. Bardzo częstym sposobem zakażenia jest też kontakt z dziećmi. Co jest najbardziej charakterystycznym objawem ataku tego pasożyta ? Silny napadowy kaszel , kruczenie w jelitach, biegunki i zaparcia, bóle brzucha i wymioty. To powinno ciebie zaniepokoić. Zobacz też: Ból gardła - wszystko, co powinnaś wiedzieć Na poszczególnych etapach rozwoju glisty wywołuje różnorakie reakcje: 1. Larwy, które pojawiają się u żywiciela powodują najczęściej reacje skórne podobne do alergii oraz napady duszności, charakteryzujące się suchym, napadowym kaszlem niewystępującym wraz z gorączką 2. Larwy przemieszczając się przez organizm powodują zapalenia oskrzeli lub zapalenie płuc 3. Glisty w jelitach dają objawy charakterystyczne schorzeń układu pokarmowego tzn. nudności, wymioty biegunki, osłabienie brak apetytu bóle jamy brzusznej oraz często u osób dorosłych bezsenność. Duża ilość glist może całkowicie zablokować światłu jelita i spowodować jego całkowitą niedrożność. Jak rozpoznać u dzieci glistę ludzką? Jakie objawy mają dzieci? wzmożona pobudliwość nerwowa, agresja bóle brzucha, wymioty, biegunki zmiany przypominające reakcje alergiczne: świąd skóry, pokrzywki zapalenie spojówek napady astmy oskrzelowej lub suchy długo utrzymujący się kaszel spadek masy ciała Jak leczyć chorych na glistę ludzka? Zgłoś się do lekarza. W celu prawidłowej diagnozy musisz oddać oróbki kału i krwi (badanie z krwi jest mniej dokładne). Jeśli podejrzenia potwierdzą się...

odrobaczanie dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Odrobaczanie dzieci: czy jest bezpieczne, jak odrobaczyć dziecko?
Odrobaczanie dzieci należy przeprowadzać wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko ma pasożyty. Ich obecność potwierdzić można badaniami. Leczenie polega na podaniu leków recepturowych lub dostępnych bez recepty. Sprawdź, czym i jak odrobaczyć dziecko.

Gdy zaistnieje podejrzenie, że dziecko ma pasożyty, powstaje pytanie: jak odrobaczyć dziecko? Najpierw jednak trzeba potwierdzić obecność pasożytów w organizmie dziecka badaniami. Gdy diagnoza się potwierdzi, lekarz decyduje, czym odrobaczyć dziecko. W ramach odrobaczania ważne jest też dokładne wysprzątanie otoczenia, leczenie reszty rodziny i wprowadzenie odpowiedniej diety. Po około 2 tygodniach całą procedurę należy powtórzyć.  Spis treści: Czy odrobaczanie dziecka jest bezpieczne? Odrobaczanie dziecka: objawy występowania pasożytów Jak wygląda odrobaczania dzieci? Leki na odrobaczanie dzieci Naturalne sposoby odrobaczania dzieci Czy odrobaczanie dziecka jest bezpieczne? Odrobaczanie dziecka jest bezpieczne pod warunkiem, że jest przeprowadzane w porozumieniu z lekarzem, a nie na własną rękę i podejrzanymi domowymi sposobami. Druga sprawa to fakt, że żaden lek nie jest obojętny dla organizmu. Dlatego lekarze przyjmują jasne stanowisko – nie ma czegoś takiego jak profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Odrobaczanie przeprowadza się wyłącznie wtedy, gdy u dziecka stwierdza się pasożyty, a ich obecność potwierdzają badania – wymazy lub badania kału. Rzadko zdarza się, że lekarz wypisuje receptę na lek odrobaczający wyłącznie na podstawie samych objawów. Leki odrobaczające zawierają silnie działające substancje chemiczne lub ziołowe. Z tego względu przeprowadzanie profilaktycznego odrobaczania, np. co 2-3 miesiące, nie jest dla zdrowia dziecka korzystne . Nawet jeśli dojdzie do zarażenia pasożytem, to póki nie daje on objawów, stan ten jest dla odporności dziecka treningiem. W ocenie lekarzy profilaktyczne odrobaczanie dzieci kilka razy w roku może być dla nich bardziej szkodliwe niż przeżycie kilku tygodni z pasożytem. Odrobaczanie dziecka: objawy występowania pasożytów Lista pasożytów, które mogą bytować w...

lamblie u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Lamblie u dzieci – pasożyty, które biorą się z brudnych rąk
Lamblie u dzieci pojawiają się wskutek braku odpowiedniej higieny podczas korzystania z toalety lub zabawy. Objawem ich obecności mogą być częste biegunki, powracające bóle brzucha i wzdęcia. Zakażenie może też przebiegać bezobjawowo. Aby mieć pewność, że dziecko nie zaraziło się lambliami, konieczne jest badanie kału.

Lamblie u dzieci mogą pojawić się w okresie żłobkowym lub przedszkolnym. W czasie zabawy maluchy mają ze sobą bardzo bliski kontakt, sprzyjający przenoszeniu się pasożytów. Jest to częsta, ale niejedyna droga zakażenia. Lamblioza uznawana jest za „chorobę brudnych rąk”. Szacuje się, że zakażenie lambliami dotyczy ok. 20 proc. dzieci. Rodzice nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, gdyż choroba zwykle nie daje objawów, może natomiast przyczynić się do wyniszczenia organizmu dziecka. Spis treści: Co to są lamblie? Lamblie u dzieci – objawy Jak można się zakazić lambliami? Jak wykrywa się lamblie u dziecka? Leczenie lambliozy Powikłania po zakażeniu lambliami Lamblie u dziecka – zapobieganie Co to są lamblie? Lamblie (z łac. Giardia intestinalis ) to pasożyty żyjące w jelicie cienkim człowieka i zwierząt, a także w przewodach żółciowych i w przewodzie trzustkowym. Tam żywią się i rozmnażają przez podział. Dostają się organizmu drogą pokarmową i wywołują chorobę pasożytniczą nazywaną lambliozą. Lamblioza nazywana jest także giardiozą i jest klasycznym przykładem choroby „brudnych rąk". Lamblie na zdjęciu mikroskopowym: Lamblie mają cztery pary wici i przyssawkę, dzięki którym szybko się poruszają i przyczepiają do błony śluzowej przewodu pokarmowego człowieka lub zwierzęcia. Ich obecność powoduje zakłócenie chłonności jelita, co zaburza wchłanianie składników odżywczych . Po pewnym czasie pewna ilość pasożytów otacza się grubą otoczką i tworzy cysty, które są wydalane z organizmu razem z kałem. Objawy lamblii u dzieci Bardzo często zakażenie lambliami przebiega łagodnie i bezobjawowo . Dopiero ostre zakażenie ma wyraźne objawy, dotyczące układu pokarmowego, utrzymujące się nawet do czterech tygodni. Objawy lamblii u dzieci: nawracająca...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj