lekarz, szpital, dziecko, choroba
Sergey Nivens - Fotolia.com
Zdrowie

Jak rozpoznać, że to złamanie?

Kości dzieci pękają łatwiej niż dorosłych toteż złamania u dzieci zdarzają się dość często. Zobacz, co robić w takiej sytuacji.

Kości dzieci są jak młode, wiotkie gałązki. Pękają łatwiej niż grubsze i twarde kości dorosłych, toteż takie urazy zdarzają się wszędobylskim malcom dość często.

Nawet po niezbyt silnym urazie dziecko może nagle poczuć intensywny ból. Jeśli nasila się przy próbie poruszania zranioną kończyną, istnieje ryzyko, że doszło do złamania. Maluch nie chce wtedy ruszać rączką lub stawać na nóżkę – u najmłodszych to nieraz pierwszy niepokojący objaw. Może pojawić się też obrzęk, a kończyna będzie nienaturalnie wygięta.

Co robić przy złamaniu u dziecka?

  • Unieruchom zranioną kończynę. To zmniejszy ból oraz ryzyko dalszego przemieszczania się kości. Usztywnij ją (najlepiej wraz ze stawami powyżej i poniżej złamania): obandażuj razem z długą linijką czy dwoma kijkami. Zranioną rękę podwieś na temblaku z trójkątnej chusty lub choćby apaszki. Złamaną nogę unieruchom, bandażując razem kolana i kostki obu nóg. A palec ręki oklej plastrem wraz z sąsiednimi.
  • Jeśli ręka lub noga jest zniekształcona, nie prostuj jej! To bardzo bolesne. Możesz też dodatkowo uszkodzić tkanki otaczające zranienie.
  • Daj dziecku lek przeciwbólowy – najlepiej w czopku. Jeśli w tabletce, to z minimalną ilością wody. Poza tym nie podawaj mu niczego do picia ani jedzenia. W szpitalu może się okazać, że konieczne jest znieczulenie ogólne.
  • Zwieź malca do najbliższego szpitala pełniącego dyżur urazowy dla najmłodszych.

Pamiętaj – pod żadnym pozorem nie odwlekaj wizyty u lekarza. Narastający obrzęk, a często i niedokrwienie kończyny może utrudnić i opóźnić powrót do zdrowia.

 

Jak wgląda leczenie złamania u dziecka?

Złamania bez przemieszczenia nie wymagają nastawienia, a jedynie unieruchomienia w opatrunku gipsowym lub syntetycznym. Standardowo zakłada się gipsowy. Syntetyczny, który jest znacznie lżejszy i wygodniejszy, rodzice muszą kupić sami w aptece. Kosztuje około 40 zł. Czas unieruchomienia zależy od rodzaju złamania: od 2–3 tygodni w „prostych” przypadkach do minimum 6–8 tygodni w urazach bardziej skomplikowanych. Im dziecko młodsze, tym złamanie zrasta się szybciej. Jeśli złamanie jest z przemieszczeniem, trzeba ręcznie nastawiać kości (oczywiście po uprzednim znieczuleniu), a czasami zastosować wyciąg. Niektóre typy złamań, zwłaszcza u starszych dzieci, wymagają leczenia operacyjnego.


Zobacz też: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc

 

Zdrowie i bezpieczeństwo małego dziecka

zlamana, ręka, noga, pierwsza, pomoc
Zdrowie
Co robić, gdy dziecko złamie rękę lub nogę?
Złamana kończyna jest odkształcona, szybko puchnie, dziecko odczuwa ostry ból. Nie próbuj sama nastawiać złamanej ręki lub nogi. Usztywnij ją i zawieź dziecko do szpitala. Sprawdź, jak postępować przy załamaniu u dziecka.

Złamanie u dziecka wygląda podobnie jak u dorosłego: ręka lub noga może być odkształcona (nie musi), spuchnięta, a w miejscu złamania dziecko odczuwa ostry ból. Okolica złamania może też zsinieć. Co robić, gdy dziecko złamie rękę lub nogę? Unieruchom uszkodzoną kończynę wraz ze stawami powyżej i poniżej złamania. Do ręki przyłóż linijkę i owiń razem bandażem. Nogę unieruchom, bandażując razem kolana i kostki obu nóg. Potem zawieź dziecko do szpitala. Ważne! Nie próbuj sama prostować lub nastawiać chorej kończyny - to tylko pogorszy sprawę. Czytaj też: Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka złamanie?

dziecko, plac zabaw
Zdrowie
SOS na placu zabaw
Stłuczone kolanka, guzy, zadrapania – mały wypadek może zdarzyć się każdemu dziecku. Podpowiemy, jak radzić sobie z najczęstszymi urazami, którym ulegają dzieci podczas zabawy.

Wypadki na placu zabaw   to coś, czego czasem trudno  uniknąć. Jak pomóc dziecku? Polecamy także: Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabw   Złamanie ręki lub nogi Jeśli kończyna jest zniekształcona i opuchnięta, a najmniejsza próba poruszenia nią wywołuje ogromny ból, prawdopodobnie doszło do złamania kości.       Unieruchom kończynę. Prowizoryczną szynę możesz zrobić z patyka albo nawet łopatki do piasku. Przymocuj ją bandażem lub jakimkolwiek paskiem. Nie przywiązuj jej jednak zbyt ciasno, żeby nie utrudniać krążenia krwi. Jeśli złamanie jest otwarte, najpierw zatamuj krwawienie, uciskając ręką miejsce powyżej rany. Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do szpitala! Podczas podróży staraj się uspokoić dziecko i asekuruj złamaną kończynę tak, by nie poruszała się. Przeczytaj także: Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka     Rozcięcie lub otarcie skóry   Umyj i zdecyznfekuj ranę. Nie przemywaj skaleczenia spirytusem! Możesz nim przetrzeć jedynie brzegi ranki. Osusz delikatnie skaleczone miejsce jałowym gazikiem (nigdy watą) i załóż plaster z opatrunkiem. Jeśli rana mocno krwawi, uciśnij ją gazą przez około 15 minut. Uwaga! Jedź do lekarza, jeśli: Po dwóch kwadransach krwawienie nie ustaje Rana jest rozległa i głęboka – być może konieczne okaże się założenie szwów. Rana zrobiła się obrzęknięta i zaczęła ropieć – to może świadczyćo zakażeniu. Przeczytaj także: Rany i ranki   Skręcenie kostki Objawy są podobne jak przy złamaniu – opuchnięcie i zniekształcenie kończyny oraz ból przy poruszeniu.     Przyłóż zimny okład, a następnie owiń kostkę tak, by maluszek nie mógł swobodnie ruszać stopą. Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do lekarza,...

Skakanie na trampolinie może być niebezpieczne
AdobeStock
Aktualności
Trampoliny NIE dla kilkulatków! Ryzyko urazów jest bardzo duże
Złamania, zwichnięcia, pęknięcia kości... liczba wypadków na trampolinach stale rośnie. Specjaliści uważają, że wina w znacznej mierze leży po stronie rodziców. Dlaczego?

Jeszcze do niedawna trampoliny można było spotkać tylko w parkach rozrywki czy klubach fitness. Dziś niemalże każdy, kto ma ogród i dzieci, ma taki sprzęt. Specjaliści zauważają, że powszechna dostępność trampolin ma ogromny wpływ na wzrost liczby dziecięcych wypadków. W sezonie letnim szpitalne izby przyjęć notują kilkanaście przypadków urazów dziennie spowodowanych wypadkami właśnie podczas zabawy na trampolinie. Według danych Niemieckiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii w ciągu ostatnich 15 lat liczba wypadków na trampolinach wzrosła ponad trzykrotnie. O ile miejsca publiczne muszą spełniać odpowiednie normy, o tyle trampoliny ogrodowe kontrolujemy już tylko my – rodzice. Czy robimy to prawidłowo? Odpowiedzialność po stronie rodzica Niestety w większości przypadków winę za wypadki ponoszą rodzice. Dlaczego? Często o wyborze sprzętu decyduje cena . Rodzice nie zastanawiają się nad jakością, a także nie mają wiedzy na temat mechaniki takich urządzeń. Dodatkowo nie są świadomi, na co zwracać uwagę podczas rozstawiania, użytkowania czy konserwacji trampolin. Większość rodziców zezwala na grupowe skanie, skakanie z jedzeniem czy skakanie kilkorga dzieci jednocześnie, nawet jeśli są w różnym wieku i mają różną masę ciała.  Siła twoich skoków przenosi się na dziecko Ryzyko urazu w przypadku najmłodszych dzieci jest nawet kilkanaście razy większe niż u starszaków czy dorosłych. Z tego względu nigdy nie powinno się pozwalać na to, by np. 6-latek skakał na trampolinie w tym samym czasie co 10-latek. Wspólna zabawa z rodzicem również jest niebezpieczna. Dorosły skacze z dużo większą siłą niż kilkulatek i ta siła odbijana od trampoliny przenoszona jest na dziecko, co może skutkować u niego naprawdę poważnymi uszkodzeniami.  Pete Pidcoe, inżynier biomechaniki i profesor uniwersytecki, powiedział dla CBS News,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak