Reklama

Gdy na świat ma przyjść dziecko, rodzice stają przed nie lada wyzwaniem. Wybór imienia często nie jest łatwym zadaniem, a gdyby tego było mało, absolutnie zawsze znajdzie się ktoś, komu imię się nie spodoba. Niedawno Joanna Opozda i Antoni Królikowski poinformowali, że ich syn będzie miał na imię Vincent. Ten wybór wywołał gorącą dyskusję. Nie od dziś wiadomo, że celebryci lubią, by ich dzieci miały oryginalne imiona i wielu z nich zrezygnowało z tradycyjnych polskich imion. Przypominamy pomysły gwiazd, które także wzbudziły duże emocje.

Reklama

Nietypowe imiona dzieci gwiazd

Imię Vincent, które ostatnio rozpaliło internautów do czerwoności, nie jest nowością w polskim show-biznesie. Nosi je także syn prezentera telewizyjnego Krzysztofa Ibisza i dziennikarki Anny Nowak-Ibisz.

Marina Łuczenko-Szczęsna i Wojciech Szczęsny zostali rodzicami pod koniec czerwca 2018 r. para wybrała dla swojego syna imię Liam. Oznacza osobę silną i opiekuńczą. Jest to irlandzka odmiana imienia William.

Synek Sary i Artura Boruców to Noah. Imię ma pochodzenie żydowskie i oznacza odpoczynek.

Anna Skura, blogerka i podróżniczka, stała się bardziej rozpoznawalna dzięki programowi „Agent-Gwiazdy”. Pod koniec sierpnia 2018 roku została mamą a córce nadała imiona Melody Iman.

Wspominając o oryginalnych imionach, nie można pominąć Michała Wiśniewskiego. Lider zespołu Ich Troje ma pięcioro dzieci, które noszą imiona: Fabienne, Etiennette, Xavier, Vivienne i Falco Amadeus.

Swojego czas dużo emocji wzbudziło imię nadane córeczce Katarzyny Skrzyneckiej – Alikia Ikia. To greckie imię, które oznacza „prawdę, która zwalcza zło”. Imię często spotykane w Europie. Celebrytka zapewnia, że nigdy nie nadałaby dziecku imienia tylko po to, żeby było oryginalne.

Maciej Maleńczuk ma cztery córki. Muzyk postawił na jedno tradycyjne (Zuzanna) i trzy bardzo oryginalne imiona: Irma, Elma i Rita. Imię Rita nosi także jedna z córek Edyty i Cezarego Pazurów.

Córki Katarzyny Figury to Koko Claire i Kaszmir Amber. Przed laty mamie Koko i Kaszmir zależało na nadaniu dzieciom światowych imion. Nie bez znaczenia jest pochodzenie ich ojca.

Tancerz i choreograf Augustin Egurrola swojej córce nadał imię Carmen. „Chcę, żeby moja córka była jak Carmen. Wolną, silną, nietuzinkową osobą, która będzie miała w życiu swoje pasje” – tłumaczył w jednym z wywiadów.

Dorota Gawryluk nadała synowi imię Nikon. Nie ma ono nic wspólnego z aparatem fotograficznym, oznacza „zwycięzcę”. Syn prezenterki Polsatu otrzymał imię po dziadku, który był Białorusinem.

Dwanaście lat trwało małżeństwo Joanny Sarapaty i Jarosława Jakimowicza, którego owocem jest urodzony w 2000 roku syn Jovan.

Syn Kayah i producenta telewizyjnego Rinke Rooyensa ma na imię Roch. Dziś jest już dorosłym mężczyzną, a ojciec na cześć syna nazwał nawet jego imieniem swoją firmę – Rochstar.

Gdy Natalia Siwiec w 2017 roku została mamą, postanowiła nazwać córkę Mia. Pomysł ten wydawał się kontrowersyjny i wzbudził wiele emocji. W języku włoskim i hebrajskim oznacza „moja”. Dziś to imię pnie się w rankingach najpopularniejszych imion dla dziewczynek w Polsce.

Stylistka Zosia Ślotała ma córkę Ranię Konstancję i syna Leo. Rania to nawiązanie do korzeni ojca dziecka, Kamila Haidara, który ma syryjskie korzenie. Natomiast Leo to imię pochodzenia grecko-łacińskiego, oznacza lwa.

Córka Lary Gessler, która również otrzymała oryginalne imię, swoją córeczkę nazwała Nena.

Joanna Krupa z kolei obdarzyła swoją córeczkę dwuczłonowym imieniem Asha (nadzieja, życie) Leigh (delikatność).

Nie tylko celebryci

Najłatwiej oceniać i krytykować osoby popularne, jednak oryginalnych pomysłów nie brakuje także wśród „zwykłych” ludzi. By się przekonać, jak bujną fantazję mają rodzice, wystarczy zerknąć na coroczne zestawienia Ministerstw Cyfryzacji. Kilka lat temu pojawiły się w nim imiona Ragnar czy Bjorn zainspirowane bohaterami serialu „Wikingowie”, a także Geralt z „Wiedźmina”.

Do bardzo oryginalnych imion z ostatnich lat z pewnością można zaliczyć imiona: Mika, Kamelia, Nala, Paola, Wasyl, Elizeusz, Miłosław, Zlatan, Pablo czy Gromosław. Rodzice, którzy nie chcą, by ich dziecko miało w klasie imiennika, często inspirują się serialami lub wracają do dawno zapomnianych imion naszych dziadków. Warto jednak pamiętać, że choć takie imiona może dziwą, popularność i moda robią swoje. Np. dziś już mało kto pamięta, że w latach 80. nastała moda na bardzo oryginalne i niespotykane wówczas imię Malwina w związku z popularnością serialu „Niewolnica Isaura”.

Mimo dużej swobody kierownicy urzędów stanu cywilnego nie zawsze udzielają rodzicom zgody na wybrane przez nich imiona. W 2020 roku odmówili nadania m.in. imienia „Wiedźmin” (inspirowanego sagę Andrzeja Sapkowskiego), Joint, Koka, Rambo, Batman i Nutella.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama