Znaczenie imion: księga imion, pochodzenie, ciekawostki

Sprawdź znaczenie, pochodzenie i zdrobnienia imion używanych w Polsce. Nasza baza zawiera opisy imion popularnych i rzadkich. To źródło informacji o modach dotyczących imion, ich ciekawej historii, a także wpływie imion na życie. Dowiedz się więcej o własnym imieniu lub znajdź idealne imię dla dziecka.
Księga imion

Abraham

Abraham to imię biblijne. Stanowi dość nietypowy wybór dla dziecka, jednak gwarantuje wyróżnienie potomka wśród rówieśników. Co ważne, imię Abraham występuje w wielu językach na świecie. Ma także kilka uroczo brzmiących zdrobnień. Warto również wiedzieć, że nosiło je wiele znamienitych postaci.

Ada

Ada to imię pochodzenia semickiego, które z języka hebrajskiego oznacza stroić się. Nic zatem dziwnego, że nosząca je kobieta perfekcyjnie dba o siebie i lubi zawsze prezentować się nieskazitelnie. Szczęśliwym kamieniem Ady jest cytryn, a sprzyjającym kolorem – cytrynowy. Co jeszcze warto wiedzieć o kobiecie o imieniu Ada?

Adam

Adam to bardzo popularne imię męskie, o rodowodzie biblijnym, znane na całym świecie. Pojawiło się w Polsce już w XII i od tego czasu stale należy do kategorii imion bardzo popularnych. Jest krótkie, proste i łatwe do wymówienia również za granicą, co sprawia, że rodzice nadal chętnie nadają je polskim dzieciom. Imię Adam ma wiele ładnych zdrobnień i wbrew pozorom nie odpowiada mu tylko jeden termin świętowania imienin.

Adela

Adela to jedno z najstarszych imion pochodzenia germańskiego. Noszące je kobiety są wytworne i inspirujące. Często osiągają sukcesy w życiu towarzyskim i zawodowym. Imię to często pojawia się także w piosenkach. Sprawdź, z czego wynika wyjątkowość tego imienia.

Adelajda

Imię Adelajda jest bardzo popularne, zwłaszcza w Polsce i Europie. Pochodzi od starogermańskiego słowa Adal-heit. Adelajdy to kobiety, które mają niezwykle wyważony charakter. W swoich działaniach kierują się instynktem. Uwielbiają kontakt z naturą i przyrodą. Są pewne siebie, mają rozległą wiedzę i umiejętności. Cechują je też ogromne pokłady empatii – potrafią współczuć innym i ich wspierać. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Adelajdzie.

Adelina

Adolf

Adolf to tradycyjne, germańskie imię, które budzi negatywne skojarzenia z osobą Adolfa Hitlera. Dlatego jest bardzo rzadko nadawane w Polsce, jak również w innych krajach europejskich. W 2020 r. oficjalne statystyki nie odnotowały żadnego nowo narodzonego dziecka o tym imieniu. Adolf to mężczyzna o magnetycznej osobowości. Doskonale czuje się w roli lidera i z łatwością zdobywa sympatię otoczenia. Ma przed sobą jasno określony cel, który wytrwale realizuje. W kontaktach z płcią przeciwną jest czarujący i szarmancki – doskonale wie, co zrobić, aby kobieta poczuła się wyjątkowo. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Adolf, Alf

Adrian

Imię Adrian nie jest bardzo popularne. Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza mieszkańca Adrii (lub Hadrii), mieszczącej się w Italii. Posiadacz tego imienia jest niezwykle odważny i śmiały. Na co dzień jednak spokojny i praktyczny. Świetnie radzi sobie w trudnych i kryzysowych sytuacjach. Adrian to osoba, na której można polegać. Ma skłonność do skupienia się na sobie, jednak z pewnością nie odmówi nikomu pomocy. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Adrianie.

Adrianna

Imię Adrianna jest bardzo popularne. Rodzice niezwykle często decydują się tak nazwać swoje córki. Imię jest bardzo mocno zakorzenione w kulturze polskiej. Pochodzi od męskiego imienia Adrian, które z kolei pojawiło się w języku łacińskim. Adrianna to osoba o niezwykle silnym charakterze. Cechuje się dużą mądrością i odpowiedzialnością. Jednocześnie Adrianny są bardzo towarzyskie i ciepłe. Mają także świetne poczucie humoru. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Adriannie.

Znaczenie imion męskich i żeńskich – co oznacza twoje imię?

Każde imię ma swoje pierwotne znaczenie, które w wielu przypadkach nie jest obecnie czytelne. Pierwotne znaczenia imion, podawane przez słowniki i inne źródła, traktuje się jak zabawę w czytanie horoskopu, bo kto jeszcze pamięta, że np. imię Wojciech zawiera w sobie życzenie „ciesz się walką”, a Barbara  wywodzi się z hebrajskiego słowa „barbaros” i oznacza obcą, cudzoziemkę.

Znaczenie najpopularniejszych imion męskich:

 • Jan – ten, który się cieszy łaską Boga, 
 • Stanisław – ten, który stanie się sławny, 
 • Piotr – skała, opoka, 
 • Andrzej – męski, mężny, odważny,
 • Krzysztof – niosący w sobie Chrystusa,
 • Józef – niech Bóg pomnoży dobra
 • Tomasz – bliźniak, podwójny
 • Paweł – mały, drobny
 • Michał – któż jak Bóg, podobny do Boga
 • Adam – ojciec całej ludzkości

Znaczenie najpopularniejszych imion żeńskich:

 • Anna – wdzięk, łaska, 
 • Maria – ukochana przez Boga,
 • Zofia – mądrość 
 • Katarzyna – czysta, bez skazy, 
 • Małgorzata – perła
 • Krystyna – osoba należąca do Chrystusa, chrześcijanka
 • Barbara – cudzoziemka, obca
 • Agnieszka – czysta, nieskalana, dziewicza
 • Janina – ciesząca się łaską Jahwe
 • Ewa – wzięta od męża, dająca życie

Pochodzenie imion – polskie imiona nie tylko z Polski

Imiona nadawane w Polsce uznajemy za polskie, ale wiele z nich, żeby nie powiedzieć – większość, pochodzi z obcych języków. Polacy noszą zarówno imiona staropolskie, jak i łacińskie, greckie, hebrajskie, francuskie czy nordyckie. Nosimy imiona pochodzące z Biblii i takie, które wymyślili poeci  (np. Grażyna – stworzona przez Adama Mickiewicza, Kordian – przed Juliusza Słowackiego czy Malwina przez Jamesa Macphersona).

Księga imion – wpływ imienia na życie

W naszej księdze imion znajdziesz nie tylko źródłosłów swojego imienia, przeczytasz też, w jaki sposób imię może wpływać na twój charakter i życie. Danych nie wyssaliśmy z palca, ale zebraliśmy na podstawie różnorodnych obserwacji i badań. Opisy imion męskich i żeńskich uzupełniają związane z nimi przysłowia i powiedzenia oraz listy znanych osób, noszących określone imiona. Podajemy również daty imienin i podpowiadamy, jakie zdrobnienia imion można poprawnie utworzyć. Udostępniamy komplet wiedzy, który nie tylko pozwoli lepiej poznać własne imię, ale również umożliwi inne spojrzenie na siebie i swoich bliskich – z poczuciem humoru lub... z większym zrozumieniem. Nasza baza imion to także nieoceniona pomoc dla przyszłych rodziców. Przeglądając jej zawartość zdecydowanie łatwiej wybrać odpowiednie imię dla dziecka. 

Jak wybrać imię dla dziecka – co jest ważne?

Każde imię wywiera wrażenie na osobach, które je słyszą, i może nasuwać różnorodne skojarzenia. To ma duże znaczenie dla dzieci szczególnie w czasie, gdy chodzą do przedszkola i początkowym okresie szkolnym. Jako rodzice wybieramy dla dziecka imię naszym zdaniem najpiękniejsze. Warto pomyśleć też, jaką formę imienia wybierzemy, zwracając się do dziecka w domu, a jaką wybiorą koledzy. Istotne są zdrobnienia, sprawdzenie, z czym imię się rymuje, czy jest bardzo modne, czy nadmiernie oryginalne, jakie postaci filmowe czy literackie je noszą, a nawet przyjrzenie się inicjałom imienia i nazwiska dziecka. Nasza księga imion i zawarte w niej opisy pomogą w tym wyborze.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA