Reklama

300 złotych na dziecko zwane także 300 plus to jednorazowa, przyznawana każdego roku pomoc państwa na zakup szkolnej wyprawki dla rodzin posiadających uczące się dzieci. Do tej pory do polskich rodzin trafiło ponad miliard złotych.

Reklama

Jeszcze jest czas na 300 zł na dziecko

Rządowy Program Dobry Start uruchomiono 1 lipca 2018 roku. Z wyliczeń rządowych wynika, że już ponad 3,36 miliona dzieci otrzymało z niego wsparcie. Rodzice złożyli ponad 2,97 mln wniosków.

Jeżeli do tej pory nie dostałaś pieniędzy z tego programu, masz na to jeszcze czas!

Kiedy mija termin składania wniosków o 300 plus

Z danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że do połowy września blisko 72,5 proc. uprawnionych otrzymało 300 zł świadczenia z programu "Dobry start”. Do polskich rodzin trafiło ponad miliard złotych. Większość polskich rodzin złożyła wniosek o wyprawkę jeszcze w lipcu i sierpniu, dzięki czemu pieniądze otrzymały do 30 września.

W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy mają maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. To oznacza, że na złożenie wniosku o 300 plus masz czas do 30 listopada br. Wnioski o 300 plus złożone po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

- Najlepiej z wypłacaniem świadczeń z programu "Dobry start" radzi sobie województwo świętokrzyskie. Tam świadczenie otrzymało 84,2 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu jest woj. wielkopolskie (83,7 proc.), na trzecim podlaskie (81,1 proc.) - podaje ministerstwo.

Aby otrzymać 300 plus - to musisz wiedzieć!

Wyprawkę 300 plus otrzymuje każde dziecko, które uczy się w szkole. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde dziecko rozpoczynające rok szkolny, aż do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymują je do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Pamiętaj, że:

  • świadczenie przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole,
  • program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole,
  • nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

Wniosek o świadczenie może złożyć:

  • mama lub tata dziecka,
  • opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wnioski o 300 plus można składać online przez stronę ministerstwa rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a także drogą tradycyjną w postaci papierowego druku w urzędzie miasta lub ośrodku pomocy społecznej.

Napiszcie w komentarzach, czy otrzymałyście 300 plus i jak oceniacie ten program rządowy?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Źródło: gazetalubuska.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama