Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
300 plus
AdobeStock
Prawo i finanse

300 plus 2023 – dla kogo, kiedy składać wniosek?

Co z 300 plus w 2023 roku? Już od 1 lipca można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, jak złożyć wniosek i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.

Program 300 plus (znany również jako rządowa wyprawka szkolna lub program Dobry Start) to potoczna nazwa wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Zobacz, kiedy i jak składać wniosek o 300 plus w 2023 roku i dla kogo dokładnie przeznaczone jest to świadczenie.

Spis treści:

Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]

Komu przysługuje 300 plus

Świadczenie 300 plus przysługuje rodzicom na każde uczące się dziecko bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkający w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami). 

Wiek dziecka a 300 plus

Pieniądze na wyprawkę dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów, na dwudziestolatkach kończąc. Program 300 plus obejmuje także dorosłą młodzież, górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat. Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenie otrzymają również uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych, którzy spełniają kryterium wiekowe (300 plus nie przysługuje tylko studentom, nawet jeśli mieszczą się w kryterium wieku).

Dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez nie 24. roku życia (i nie jest ważne, czy uczą się w trybie dziennym, czy zaocznym).

Świadczenie 300 plus nie obejmuje dzieci rozpoczynających naukę w zerówce – na rządową wyprawkę zatem nie mogą liczyć rodzice pięcio- i sześciolatków, które od września idą do klasy zerowej w szkole podstawowej lub w przedszkolu. Jeśli jednak sześcioletnie dziecko rozpoczyna naukę w pierwszej klasie – jest uprawnione do otrzymania świadczenia.

Kto może złożyć wniosek o 300 plus

Aby otrzymać dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną, należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Mogą to zrobić rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeśli uczeń przebywa w domu dziecka, wniosek o 300 plus składa dyrektor placówki. W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni, a dziecko znajduje się pod ich naprzemienną opieką, 300 plus zostanie podzielone na pół. Mama i tata otrzymają po 150 zł.

Świadczenie przysługuje rodzicowi uczącego się dziecka, także, jeśli jest ono pełnoletnie. W sytuacji, gdy dziecko kończy 18 lat i nadal chodzi do szkoły, wniosek o 300 plus również składa mama lub tata. 


Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku 300 plus

Wypełnianie wniosku nie jest trudne, nie wymaga wielu dokumentów. Potrzebne będą:

 • dane nasze i dziecka (m.in. daty urodzenia, PESEL, obywatelstwo),
 • adres nasz i szkoły, w której dziecko się uczy lub rozpocznie naukę we wrześniu,
 • oświadczenie, że dziecko uczęszcza do szkoły,
 • oświadczenie o niepełnosprawności, w przypadku dzieci, których to dotyczy.

Kiedy i jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o świadczenie na rok szkolny 2023/2024 należy złożyć w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Im wcześniej rodzice złożą wniosek, tym wcześniej mogą liczyć na wypłatę świadczenia. Można to zrobić tylko drogą elektroniczną.

UWAGA! Na złożenie wniosku mamy czas do końca listopada. Wniosek o 300 plus złożony po 30 listopada nie zostanie rozpatrzony. Oznacza to, że spóźnialscy rodzice nie otrzymają pieniędzy na szkolną wyprawkę!

Wniosek przez internet można złożyć na trzy sposoby:

 • przez stronę empatia.mrpips.gov.pl należy założyć konto, korzystając z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po zalogowaniu się, na stronie głównej wybieramy wniosek „Dobry start”.
 • przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS PUE ZUS
 • za pośrednictwem bankowości elektronicznej – możliwość składania wniosku online oferują banki, które biorą udział w programie: 
  Alior Bank
  PKO Bank Polski S.A./Inteligo
  Bank Pocztowy
  Bank Polskiej Spółdzielczości
  BNP Paribas Bank Polska
  Credit Agricole Bank Polska
  Getin Noble Bank
  ING Bank Śląski
  mBank
  Millennium
  Nest Bank
  Bank Pekao SA
  SGB-Bank

Na stronach internetowych wymienionych banków są gotowe formularze do wypełnienia wniosku o 300 plus, są też informacje, w jaki sposób należy wypełnić wniosek. Wystarczy wejść na stronę banku, uzupełnić odpowiednie rubryki i przesłać online gotowy wniosek.

Banki umożliwiają tylko składanie wniosków online o 300 plus, ale nie zajmują się ich weryfikowaniem. To nie one przyznają świadczenia, ale gminy, do których wnioski trafią. 

Termin i wypłata pieniędzy z 300 plus

Jeśli kompletny wniosek o 300 plus zostanie złożony:

 • w lipcu lub w sierpniu – wypłata nastąpi do 30 września 
 • w kolejnych miesiącach (wrześniu, październiku, listopadzie) – wypłata nastąpi w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku. 

Informację o przyznaniu 300 plus otrzymasz na podany we wniosku e-mail. Nie musisz czekać na inną oficjalną decyzję. Sposób wypłaty świadczenia 300 plus odbywa się tylko w formie bezgotówkowej. Pieniądze mogą zostać wpłacone na konto, które podasz we wniosku (może to być również konto dziecka). Jeśli należy ci się wielokrotność 300 plus (masz więcej dzieci), cała kwota zostanie przelana jednorazowo. 

Czy trzeba zapłacić podatek od 300 plus?

Pieniądze z programu Dobry Start są zwolnione z podatku. Nie musisz ich też wliczać do dochodu, jeśli starasz się np. o zasiłki z pomocy społecznej. Świadczenia nie może zająć komornik – to ważna informacja dla rodzin, które borykają się z egzekucją należności. Wyprawkę 300 plus otrzymasz również, jeśli korzystasz z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w kwocie 100 zł. W takiej sytuacji masz prawo do obu świadczeń.

Potrzebujesz więcej informacji? W każdym województwie uruchomiono specjalne infolinie, pod którymi można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące programu 300 plus. Numery znajdziesz na stronie mpips.gov.pl.

Zobacz także:

 

bon turystyczny do kiedy
Adobe Stock
Aktualności
Bon turystyczny 2023 – do kiedy jest ważny?
Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Właśnie kolejny raz wydłużono jego ważność. Wyjaśniamy, do kiedy płacić bonem turystycznym, czy trzeba składać wniosek, żeby go pozyskać i na co można go przeznaczyć. Opisujemy obowiązujące w 2023 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.

Bon turystyczny na wakacje to jednorazowe świadczenie o wartości 500 zł przyznawane na każde dziecko. Dzieciom z niepełnosprawnością przysługuje bon o wartości 1000 zł. Bon ma formę cyfrowego kodu. Można płacić nim wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości, która została przedłużona o kolejne miesiące. Sprawdź, w jakim kształcie działa program Polski Bon Turystyczny w 2023 roku i kiedy kończy się ważność bonu. Zobacz, jak pobrać bon turystyczny, kiedy go aktywować i gdzie oraz jak nim płacić. Bon turystyczny 2023: Bon turystyczny 2023: do kiedy jest ważny? Bon turystyczny – dla kogo? Bon turystyczny 2023: aktualne przepisy Zasady programu Polski Bon Turystyczny Jak można pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny: lista hoteli i miejsc Gdzie można płacić bonem turystycznym? Jak płacić bonem turystycznym? Bon turystyczny  2023: do kiedy jest ważny?  Zgodnie z przepisami ważność bonów miała wygasnąć z końcem września 2022 roku. Z danych ZUS wynikło jednak, że około 500 tys. bonów nie zostało jeszcze zrealizowanych. Z tego powodu 2 września 2022 podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny została złożona poprawka do ustawy dotyczącej bonu turystycznego. Ważność bonu zostanie przedłużona o kolejne 6 miesięcy, a więc do końca marca 2023 roku. Oznacza to, że bonem turystycznym będzie można płacić podczas ferii zimowych 2023, a także za usługi turystyczne realizowane w późniejszych miesiącach. Ważne! Znaczenie ma termin płatności bonem, a nie termin korzystania z usługi turystycznej! Bonem można więc zapłacić do 30 marca 2023 za usługę, która zostanie wykonana w późniejszym terminie. Oznacza to, że np. w październiku czy listopadzie 2023 także możesz pojechać z dzieckiem na urlop opłacony...

wniosek 500 plus 2022
AdobeStock
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Wniosek o 500 plus w 2023 roku składamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do tego świadczenia jest co roku ustalane na czas od 1 czerwca do 31 maja. Sprawdź, do kiedy można złożyć wniosek o 500 plus.

Wniosek o 500 plus w 2023 roku można składać tylko przez internet. Od terminu, w którym złożysz wniosek w tym roku, zależy utrzymanie ciągłości wypłat świadczenia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku do końca kwietnia. A co jeśli przegapisz termin? ZUS może wypłacić pieniądze, ale bez wyrównania za zaległe miesiące... Spis treści: Do kiedy składa się wnioski na 500 plus w 202 3 Termin złożenia wniosku o 500 plus a termin wypłaty Jak złożyć wniosek o 500 plus? Jak wypełnić wniosek 500 plus na dziecko? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o 500 plus? Do kiedy składa się wnioski na 500 plus w 2023 Wniosek o przyznanie 500 plus można składać najpóźniej do 31 kwietnia 2023   roku . Na podstawie wniosku świadczenie będzie przysługiwało na nowy okres zasiłkowy od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Wnioski na to świadczenie przyjmowane są już od 1 lutego 2023 roku. Ale uwaga! Jeśli ma być zachowana ciągłość wypłat , wniosek o 500 plus trzeba złożyć do końca kwietnia 2023 . Wtedy w maju dostaniesz pieniądze z poprzedniego okresu świadczeniowego, a w czerwcu – z nowego. Świeżo upieczeni rodzice mają na złożenie wniosku 500 plus 3 miesiące od przyjścia dziecka na świat. Jeżeli złożą wniosek w tym terminie, dostaną 500 plus z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Jeśli dziecko urodziło się w 2022 roku, niezbędne może być złożenie wniosku na okres świadczeniowy trwający do 31 maja 2023 roku i oddzielnie na okres od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Wniosek 500 plus – termin złożenia wniosku a termin wypłaty świadczenia Termin ustalenia prawa do świadczenia oraz wypłaty pieniędzy zależy od czasu, w jakim został złożony wniosek 500 plus. I tak, jeśli złożysz wniosek: do 30 kwietnia 2023 r. – ZUS za zachowaniem...

Pieniądze na dziecko
AdobeStock
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2023? [ZASIŁKI, ULGI]
Narodziny i wychowanie dziecka to mnóstwo wydatków. Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Podpowiadamy, o jakie świadczenia po urodzeniu dziecka możesz się ubiegać w 2023 roku. Do znanych od lat świadczeń, zasiłków i ulg dołączyły nowe, w tym świadczenia dla dzieci Ukraińców.

Świadczenia przyznawane w związku z urodzeniem dziecka w 2023 roku obejmują zarówno wypłacane jednorazowo kwoty, np. z tytułu becikowego, jak i comiesięczne lub coroczne zasiłki, ulgi i inne formy finansowego wsparcia rodziców.  Suma wszystkich świadczeń wzrosła w związku z wprowadzeniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Ale na trzy lata (do 31 października 2024 roku)  zamrożone zostały progi dochodowe i kwoty świadczeń , poza świadczeniem pielęgnacyjnym. Obowiązują one już od 6 lat (ostatnia waloryzacja miała miejsce w 2015 roku). Oznacza to, że świadczenia są przyznawane coraz mniejszej liczbie rodzin, gdyż zarówno minimalna, jak i średnia pensja przez ten czas znacząco wzrosła. Zdaniem rządu decyzję tę rekompensuje świadczenie 500 plus. Nie jest to prawdą, gdyż przysługuje ono do 18 roku życia, a świadczenie rodzinne można pobierać przez cały czas trwania nauki dziecka (maksymalnie do 21 roku życia w przypadku dzieci zdrowych i do 24 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych). W związku z decyzją rządu nie ulegną podniesieniu przez najbliższe trzy lata kwoty: becikowego, kosiniakowego, zasiłku rodzinnego. Wyjaśniamy, co należy się rodzicom po urodzeniu dziecka. Podpowiadamy też, jakie pieniądze dostaną dzieci uchodźców z Ukrainy. Sprawdź, o jakie świadczenia na dziecko możesz się ubiegać w 2023 roku i przez najbliższe trzy lata.  Świadczenia na dziecko w 2023 roku: Becikowe Kosiniakowe 500 złotych na dziecko 12 tysięcy zł na drugie dziecko Zasiłek macierzyński Zasiłek rodzinny Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka Dodatek z tytułu urodzenia dziecka ​ Ulga podatkowa na dziecko Zasiłek wychowawczy Karta Dużej Rodziny Dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki dla dziecka Świadczenia opiekuńcze 300 plus dla ucznia Bon...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz