300 plus
AdobeStock
Prawo i finanse

300 plus 2021 – dla kogo, kiedy składać wniosek, zmiany w 300 plus

Rusza 300 plus 2021. Już można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, dla kogo przeznaczona jest szkolna wyprawka, jakie zmiany w 300 plus zaplanowano w 2021 roku i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.

Program 300 plus (znany również jako rządowa wyprawka lub program Dobry Start) to potoczna nazwa wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Mimo pandemii koronawirusa świadczenie jest wypłacane w 2021 roku, podobnie jak w roku poprzednim. Uruchomiono jednak szybsze terminy składania wniosków, a od 1 lipca 2021 planowana jest ważna zmiana w sposobie wnioskowania o świadczenie oraz w sposobie jego wypłaty. Zobacz, jak składać wniosek o 300 plus w 2021 roku i dla kogo dokładnie przeznaczone jest to świadczenie.

Spis treści:

Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]

Komu przysługuje 300 plus

Świadczenie 300 plus przysługuje rodzicom na każde uczące się dziecko bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkający w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami). 

Wiek dziecka a 300 plus

Pieniądze na wyprawkę dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów, na dwudziestolatkach kończąc. Program 300 plus obejmuje także dorosłą młodzież, górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat. Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenie otrzymają również uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych, którzy spełniają kryterium wiekowe (300 plus nie przysługuje tylko studentom mimo tego, że mieszczą się w kryterium wieku).

Dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez 24. roku życia (i nie jest ważne czy uczą się w trybie dziennym, czy zaocznym).
 

Świadczenie 300 plus nie obejmuje dzieci rozpoczynających naukę w zerówce – na rządową wyprawkę zatem nie mogą liczyć rodzice pięcio- i sześciolatków, które od września idą do klasy zerowej w szkole podstawowej lub w przedszkolu. Jeśli jednak sześcioletnie dziecko rozpoczyna naukę w pierwszej klasie – jest uprawnione do otrzymania świadczenia.

Kto może złożyć wniosek o 300 plus

Aby otrzymać dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną, należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Mogą to zrobić rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeśli uczeń przebywa w domu dziecka, wniosek o 300 plus składa dyrektor placówki. W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni, a dziecko znajduje się pod ich naprzemienną opieką, 300 plus zostanie podzielone na pół. Mama i tata otrzymają po 150 zł.

Świadczenie przysługuje rodzicowi uczącego się dziecka, także jeśli jest ono pełnoletnie. W sytuacji, gdy dziecko kończy 18 lat i nadal chodzi do szkoły, wniosek o 300 plus również składa mama lub tata. 


Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku 300 plus

Wypełnianie wniosku nie jest trudne, nie wymaga wielu dokumentów. Potrzebne będą:

 • dane nasze i dziecka (m.in. daty urodzenia, PESEL, obywatelstwo),
 • adres nasz i szkoły, w której dziecko się uczy lub rozpocznie naukę we wrześniu,
 • oświadczenie, że dziecko uczęszcza do szkoły,
 • oświadczenie o niepełnosprawności, w przypadku dzieci, których to dotyczy.

Kiedy i jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o świadczenie na rok 2021/2022 należy złożyć do 30 listopada. Im wcześniej rodzice złożą wniosek, tym wcześniej mogą liczyć na wypłatę świadczenia. Można to robić:
 

 • przez internet – od 1 lutego 2021 
 • drogą tradycyjną – od 1 kwietnia 2021 roku (w urzędzie lub na poczcie)


Według zapowiedzi rządu w 2021 roku mają zostać wprowadzone zmiany w programie Dobry Start. Złożony w sejmie projekt zakłada składanie wniosku o 300 plus tylko przez internet. Przewidywany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 lipca 2021. Oznacza to, że po tej dacie nie będzie można ubiegać się o 300 plus, składając wniosek w postaci papierowej.

W związku z proponowanymi zmianami pojawiły się obawy o dyskryminowanie osób, które nie dysponują w domu komputerem. W odpowiedzi na nie rząd oferuje pomoc w postaci możliwości wypełnienia wniosku na komputerze w urzędzie (dzięki specjalnie przygotowanym w tym celu stanowiskom). Przy wypełnianiu wniosku mają pomagać również urzędnicy.  

UWAGA! Na złożenie wniosku mamy czas do końca listopada. Wniosek o 300 plus złożony po 30 listopada nie zostanie rozpatrzony. Oznacza to, że spóźnialscy rodzice nie otrzymają pieniędzy na szkolną wyprawkę!

Wniosek przez internet można złożyć na dwa sposoby:

 • przez stronę empatia.mrpips.gov.pl lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Należy założyć konto, korzystając z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po zalogowaniu się, na stronie głównej wybieramy wniosek „Dobry start”.
 • za pośrednictwem bankowości elektronicznej – możliwość składaniu wniosku online oferują banki, które biorą udział w programie: 
  Alior Bank
  PKO Bank Polski S.A./Inteligo
  Bank Pocztowy
  Bank Polskiej Spółdzielczości
  BNP Paribas Bank Polska
  Credit Agricole Bank Polska
  Getin Noble Bank
  ING Bank Śląski
  mBank
  Millennium
  Nest Bank
  Bank Pekao SA
  SGB-Bank


Na stronach internetowych wymienionych banków są gotowe formularze do wypełnienia wniosku o 300 plus, są też informacje, w jaki sposób należy wypełnić wniosek. Wystarczy wejść na stronę banku, uzupełnić odpowiednie rubryki i przesłać online gotowy wniosek.

Banki umożliwiają tylko składanie wniosków online o 300 plus, ale nie zajmują się ich weryfikowaniem. To nie one przyznają świadczenia, ale gminy, do których wnioski trafią. 

Tradycyjny wniosek o 300 plus

Wniosek w formie papierowej przyjmą te same instytucje, które obsługują program Rodzina 500 plus – są to m.in.:

 • urzędy miasta/gminy w miejscu zamieszkania,
 • ośrodki pomocy społecznej w miejscu zamieszkania,
 • w innym miejscu wyznaczonym przez gminę (sprawdź w urzędzie gminy lub miasta).


Tradycyjny wniosek można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w wymienionych wyżej miejscach.

Do pobrania: Wzór wniosku o 300 plus dla uczniów

Termin i wypłata pieniędzy z 300 plus

Jeśli kompletny wniosek o 300 plus zostanie złożony:

 • do 1 lutego do 30 czerwca – wypłata nastąpi w lipcu–sierpniu
 • od 1 lipca do 30 listopada – wypłata nastąpi 2 miesiące po złożeniu wniosku


Informację o przyznaniu 300 plus otrzymasz na podany we wniosku e-mail. Nie musisz czekać na inną oficjalną decyzję. Sposób wypłaty świadczenia 300 plus trzeba podać we wniosku.

 • Pieniądze mogą zostać wpłacone na konto, które podasz we wniosku (może to być również konto dziecka). Jeśli należy ci się wielokrotność 300 plus (masz więcej dzieci), cała kwota zostanie przelana jednorazowo. 
 • Istnieje możliwość otrzymania pieniędzy przekazem pocztowym lub w postaci gotówki wypłacanej w kasie urzędu. Rządowy projekt zmian w programie Dobry Start zapowiada jednak zmiany i w tej kwestii. Od 1 lipca 2021 wypłaty mają być przekazywane jedynie przelewem na wskazany rachunek bankowy.

Czy trzeba zapłacić podatek od 300 plus?

Pieniądze z programu Dobry Start są zwolnione z podatku. Nie musisz ich też wliczać do dochodu, jeśli starasz się np. o zasiłki z pomocy społecznej. Świadczenia nie może zająć komornik – to ważna informacja dla rodzin, które borykają się z egzekucją należności. Wyprawkę 300 plus otrzymasz również, jeśli korzystasz z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w kwocie 100 zł. W takiej sytuacji masz prawo do obu świadczeń.
 

Potrzebujesz więcej informacji? W każdym województwie uruchomiono specjalne infolinie, pod którymi można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące programu 300 plus. Numery znajdziesz na stronie mpips.gov.pl.

Zobacz także:

 

kobieta, oszczędzanie, portfel, rozrzutność
Fotolia
Mama
Rozrzutna czy oszczędna, sprawdź jaka jesteś - test
500 zł na dziecko, 500+, rodzina, zakupy, pieniądze
Fotolia
Aktualności
Na co wydajemy pieniądze z programu Rodzina 500+ (film)
Już ponad 3,6 mln dzieci otrzymuje świadczenia z programu Rodzina 500+. Do końca lipca do dyspozycji rodziców i opiekunów przekazano przeszło 7 mld zł. Na co najczęściej wydają oni otrzymywane środki i czy decydują się je oszczędzać?

Jak wynika z raportu „Sytuacja na rynku consumer finance za III kwartał 2016 r.”, pieniądze z programu Rodzina 500+ są przeznaczane głównie na: żywność i ubiór (42,6%) opłaty związane z przedszkolem lub ze szkołą (34,2%) edukację dzieci (32%) rodzinne oszczędności (16,2%) rozwijanie hobby dziecka i atrakcje dla maluchów (11,8%) Pobierz: 500 zł na dziecko – wniosek do wydruku Ekspert o programie Rodzina 500+ – To, że pieniądze z 500+ są wydawane przede wszystkim na potrzeby podstawowe, nie jest zaskoczeniem. Nie dziwi również, że na dalszym miejscu znalazły się oszczędności. Wynika to z modelu oszczędzania Polaka. W końcu tylko 43% z nas ma jakiekolwiek oszczędności , podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej to 57%. Poza tym tych zaoszczędzonych środków nigdy nie było u nas za dużo. Pamiętajmy też, że obecny rynek finansowy bynajmniej nie zachęca do oszczędzania. Ci, którzy oczekiwali, że program Rodzina 500+ nagle spowoduje jakiś boom na oszczędzanie, podeszli więc do tego trochę zbyt optymistycznie – wyjaśnia dr Mirosław Bieszki, doradca ekonomiczny Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Przeczytaj: W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Czy to efekt 500+? Budżet domowy i plany na oszczędzanie Co ciekawe, w przyszłości środki z programu Rodzina 500+ część z nas chce wydawać na inne cele niż obecnie. 44,3% zamierza przeznaczać pieniądze na edukację, 44,1% – na opłaty związane z przedszkolem lub ze szkołą, 39,5% – na żywność i ubiór, 16,8% – na oszczędności, a 9,8% – na hobby i rozrywkę. Wydaje się zatem, że w najbliższym czasie Program Rodzina 500+ nie zachęci Polaków do większego oszczędzania. Niewykluczone jednak, że w dalszej przyszłości się to zmieni. – Chcielibyśmy oszczędzać i będziemy oszczędzać. Ale nie jest to kwestia dwóch,...

bon turystyczny do kiedy
Adobe Stock
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – do kiedy, jak skorzystać?
Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, do kiedy bon turystyczny jest ważny, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Opisujemy obowiązujące w 2022 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.

Bon turystyczny na wakacje to jednorazowe świadczenie przyznawane na każde dziecko o wartości 500 zł i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne. Bon ma formę cyfrowego kodu. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości. Sprawdź, w jakim kształcie działa program Polski Bon Turystyczny w 2022 roku i do kiedy bon turystyczny jest ważny. Zobacz, jak pobrać bon turystyczny, kiedy go aktywować i gdzie oraz jak nim płacić. Bon turystyczny 2022: Bon turystyczny: do kiedy jest ważny? Bon turystyczny 2022: aktualne przepisy Zasady programu Polski Bon Turystyczny Komu przysługuje bon turystyczny? Jak można pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny: lista hoteli i miejsc Gdzie można płacić bonem turystycznym? Jak płacić bonem turystycznym? Bon turystyczny: do kiedy jest ważny?  Bon jest ważny do 30 września 2022 roku . Nie obowiązuje żaden konkretny termin, w jakim trzeba pobrać bon turystyczny i go aktywować, wystarczy dokonać tego w okresie jego ważności. Pierwotnie zakładano, że bon zachowa ważność tylko do końca marca 2022 roku. Ze względu na przedłużający się lockdown i trwające kilka miesięcy zamknięcie hoteli i pensjonatów wiele rodzin nie mogło wykorzystać voucherów w zaplanowanym terminie. Na początku listopada 2021 zdecydowano, że z bonu turystycznego można korzystać również przez część 2022 roku. Nie dłużej jednak niż do 30 września. Uwaga! Znaczenie ma termin płatności bonem, a nie termin korzystania z usługi turystycznej! Bonem można więc zapłacić do 30 września 2022 za usługę, która zostanie wykonana w późniejszym terminie. W tej chwili nie mówi się o kolejnym przedłużeniu ważności bonu. Osoby, które już wykorzystały bon, nie powinny też spodziewać się kolejnego – świadczenie w tej postaci było jednorazowe. Bon turystyczny 2022: aktualne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj