Nie wszyscy samotni rodzice dostaną 500+. Urzędnicy nie mają litości!
Dla niektórych samotnych rodziców to koniec programu 500+. Nowe przepisy są bezwzględne!
Ruszyła druga tura programu 500+. Od 1 sierpnia rodzice mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia. Chociaż podstawowe założenia programu się nie zmieniły, wielu samotnych rodziców nie otrzyma pieniędzy.
500+ dla samotnych rodziców
1 sierpnia 2017 weszły w życie nowe przepisy regulujące przyznawanie środków w ramach programu 500+. Zgodnie z nowymi zasadami programu, aby samotni rodzice otrzymali pieniądze, muszą przedstawić zaświadczenie o zasądzeniu alimentów na rzecz dzieci od drugiego rodzica. Nic dziwnego, że w sierpniu znacznie wzrosła liczba pozwów o alimenty.
Samotny rodzic nie musi przedkładać wyroku zasądzającego alimenty tylko w sytuacji, gdy:
- drugi z rodziców nie żyje,
- ojciec dziecka nie jest znany,
- dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców,
- jeden z rodziców ponosi całkowite koszty utrzymania dziecka, a sąd nie zobowiązał drugiego rodzica do płacenia alimentów,
- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.
Zmiany w programie 500+
Zmiany w przyznawaniu świadczenia mają zapobiec wyłudzeniom pieniędzy. "Ten przepis nie utrudnia w żaden sposób życia ludziom, którzy deklarują prawdę, bo jeżeli ktoś jest samotnym rodzicem, to – poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami, gdy np. ojciec jest nieznany lub drugi rodzic nie żyje – ma zasądzone alimenty lub stara się o to" – wyjaśnił w rozmowie z PAP Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Co sądzicie o zmianie przepisów?
Zobacz także: Kto dostanie 500 zł na dziecko? Wiemy, jak obliczyć dochód!
Źródło: Wirtualna Polska