Ruszyła druga tura programu 500+. Od 1 sierpnia rodzice mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia. Chociaż podstawowe założenia programu się nie zmieniły, wielu samotnych rodziców nie otrzyma pieniędzy.

Reklama

500+ dla samotnych rodziców

1 sierpnia 2017 weszły w życie nowe przepisy regulujące przyznawanie środków w ramach programu 500+. Zgodnie z nowymi zasadami programu, aby samotni rodzice otrzymali pieniądze, muszą przedstawić zaświadczenie o zasądzeniu alimentów na rzecz dzieci od drugiego rodzica. Nic dziwnego, że w sierpniu znacznie wzrosła liczba pozwów o alimenty.

Samotny rodzic nie musi przedkładać wyroku zasądzającego alimenty tylko w sytuacji, gdy:

  • drugi z rodziców nie żyje,
  • ojciec dziecka nie jest znany,
  • dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców,
  • jeden z rodziców ponosi całkowite koszty utrzymania dziecka, a sąd nie zobowiązał drugiego rodzica do płacenia alimentów,
  • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Zmiany w programie 500+

Zmiany w przyznawaniu świadczenia mają zapobiec wyłudzeniom pieniędzy. "Ten przepis nie utrudnia w żaden sposób życia ludziom, którzy deklarują prawdę, bo jeżeli ktoś jest samotnym rodzicem, to – poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami, gdy np. ojciec jest nieznany lub drugi rodzic nie żyje – ma zasądzone alimenty lub stara się o to" – wyjaśnił w rozmowie z PAP Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Co sądzicie o zmianie przepisów?

Zobacz także

Zobacz także: Kto dostanie 500 zł na dziecko? Wiemy, jak obliczyć dochód!

Reklama

Źródło: Wirtualna Polska

Reklama
Reklama
Reklama