Brazylijski wirus Zika groźny dla kobiet w ciąży!
Wirus Zika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Nie ma na niego szczepionki ani lekarstwa. Są już pierwsze przypadki zarażenia w Europie.
Wirus Zika raczej nie zaszkodzi matkom, ale może być śmiertelny dla nienarodzonych dzieci. Zika ciężko uszkadza płody, może prowadzić do poronienia. Dzieci, które zaraziły się nim w łonie matki, mogą urodzić się z małogłowiem, poważnymi wadami mózgu, a nawet umrzeć!
Gdzie występuje wirus Zika
Wirus Zika jest przenoszony przez komary. Ten konkretny gatunek (Aedes aegypti) owadów nie występuje w Polsce. W naszej części Europy jest dla nich za zimno. Zarazić się można podróżując po krajach Ameryki Południowej. Wirus występuje przede wszystkim w Brazylii, Kolumbii i Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka.
Amerykańskie władze ostrzegają też przed podróżami do Gwatemali, Hondurasu, Meksyku, Wenezueli, Puerto Rico, na Gujanę Francuską, Haiti i Martynikę.
Zarażenia w Europie
W Europie jest kilkunastu zarażonych, którzy wrócili z podróży w tamte rejony. Są to Holendrzy, Brytyjczyk i Duńczyk. Na razie nie ma ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa na naszym kontynencie.
Objawy zarażenia
Objawy zarażenia to łagodna wysypka i gorączka. Dodatkowo, zarażona osoba może odczuwać bóle mięśni i mieć zaczerwienione oczy. Najczęściej jednak zarażenie nie daje objawów. Dla dorosłych i dzieci Zika zazwyczaj nie jest bardzo groźny.
Dla nienarodzonych dzieci wirus Zika może być zabójczy. Przenika przez łożysko i powoduje ciężkie uszkodzenia mózgu, które mogą być śmiertelne. W Brazylii w ostatnich 4 miesiącach urodziło się 4 tys. dzieci z małogłowiem. Dla porównania – do tej pory z małogłowiem rodziło się tam ok. 160 dzieci rocznie.
Rząd Brazylii ostrzega: nie zachodźcie w ciążę!
Sytuacja jest trudna. Lekarze nie znają lekarstwa na Zika. Rząd Brazylii zaangażował do walki z wirusem wojsko. Żołnierze roznoszą ulotki i informują mieszkańców, jak uniknąć zarażenia. Przeprowadzają też dezynsekcję. Kobietom, które przebywały w Ameryce Południowej odradza się zachodzenie w ciążę do czasu wynalezienia leku.