dzień kobiet w szkole
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Dzień Kobiet w szkole – najlepsze pomysły (prezenty, zabawy, życzenia)

Warto sprawić, by 8 marca nie był zwykłym dniem w szkole, przeznaczonym jedynie na lekcje i przyswajanie wiedzy. Zróbcie coś, co sprawi radość koleżankom. Oto garść pomysłów, jak ciekawie przygotować Dzień Kobiet w szkole. 

Dzień Kobiet w szkole może być obchodzony na wiele sposobów. W klasach dziewczynki dostają prezenty lub kwiaty, a przez resztę czasu odbywają się normalne zajęcia. Niekiedy na przykład podczas godziny wychowawczej urządzane są okolicznościowe gry i zabawy. Mamy dla was kilka pomysłów, jak obchodzić Dzień Kobiet w szkole. 

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Pomysły na Dzień Kobiet w szkole

Jak ciekawie spędzić Dzień Kobiet w szkole. Dobrym pomysłem na uczczenie tego święta może być:
 

 • Prezentacja o Dniu Kobiet – dzięki niej uczniowie dowiedzą się, jaką historię ma Dzień Kobiet. Można także zaprezentować ciekawostki o tym święcie oraz opowiedzieć, jak obchodzi się je w innych państwach.
 • Dyskusja o prawach kobiet – ten pomysł nadaje się dla dzieci ze starszych klas. Możecie porozmawiać o historycznej walce kobiet o prawa wyborcze. Jakie prawa kobiet jeszcze nie tak dawno nie były respektowane. Wybrany temat musi być adekwatny do wieku uczniów. Z młodszymi również nauczyciel może porozmawiać o równouprawnieniu, o tym, co na temat dzielenia obowiązków myślą dzieci. Takie kształtowanie odpowiednich postaw już od najmłodszych lat jest bardzo ważne.
 • Przybliżenie sylwetek słynnych kobiet – porozmawiajcie wspólnie o kobietach, które przyczyniły się do rozwoju świata. Jakie były wasze ulubione kobiety, które coś odkryły? Porozmawiajcie też o słynnych malarkach, pisarkach i innych ważnych kobietach. 
 • Wiersz lub opowiadanie o kobiecie, która inspiruje – niech każdy z uczniów napisze wiersz lub opowiadanie o kobiecie, która jest dla niego inspiracją. Może być to mama, babcia lub np. znana chemiczka. Każda z nich może imponować czymś innym, jednak wszystko jest warte uznania. Zachowajcie całkowitą dowolność przy wyborze postaci. Dzieci jednak powinny uzasadnić, dlaczego wybrały właśnie tę kobietę.
 • Praca plastyczna na Dzień Kobiet – stwórzcie razem pracę plastyczną z okazji Dnia Kobiet. Może być to plakat, dekoracje klasowe, laurki, portrety znanych kobiet. Po skończeniu jeszcze przez długi czas taka praca będzie przypominać uczniom o tym święcie.

Zabawy na Dzień Kobiet w szkole

Jeśli pozwoli na to czas, w szkole można przetestować kilka zabaw z okazji Dnia Kobiet. Oto nasze pomysły:

 • Quiz o Dniu Kobiet – pytania powinny dotyczyć Dnia Kobiet (np. od którego roku obchodzimy go w Polsce), ale też historii (np. od kiedy kobiety mogą brać udział w wyborach), najsłynniejszych kobiet (np. jak nazywała się legendarna królowa egipska, która słynęła ze swojej urody, ile Polek otrzymało nagrodę Nobla).
 • Wyliczanki – dzieci po kolei wymieniają na przykład: 5 rzeczy, które ich mama zawsze ma w torebce, 3 kobiety, które są w polskim rządzie, 3 pisarki, 3 piosenkarki, itd.
 • Najbardziej roześmiana dziewczynka – chętne dziewczyny z klasy prezentują, jak się śmieją. Oto kategorie: śmiech po cichutku, głośny śmiech, śmiech czarownicy, śmiech królewny. Wygrywa ta dziewczynka, która zostanie nagrodzona najdłuższymi brawami.
 • „Klasowe rekordy” – jedną z konkurencji może być sprawdzenie, która dziewczynka ma najlepszą pamięć – do zapamiętania może być wiersz lub ciąg cyfr, np. liczba Pi i jej wszystkie cyfry po przecinku, inny konkurs może polegać na ocenieniu, która dziewczynka najszybciej napisze na tablicy przygotowany wcześniej tekst (tak, by dało się go odczytać). Chłopcy mogą też za pomocą specjalnej miarki zmierzyć włosy koleżanek i sprawdzić, która ma najdłuższy kucyk. Zwyciężczyni otrzyma dyplom przygotowany przez chłopców. Oczywiście do konkursów powinny stawać tylko ochotniczki. 

Prezenty na Dzień Kobiet w szkole

Bardzo miłym akcentem podczas Dnia Kobiet są oczywiście... prezenty! Oto kilka naszych propozycji na takie drobiazgi dla młodych dam:

 • kubek,
 • błyszczyk,
 • breloczek,
 • śmieszna poduszka,
 • uroczy notatnik,
 • ozdobny długopis.


Więcej pomysłów na drobne upominki z okazji Dnia Kobiet znajdziecie w naszym artykule o prezentach na Dzień Kobiet dla dziewczynek.

Obowiązkowym punktem obchodów Dnia Kobiet w szkole jest złożenie dziewczynkom życzeń. Chłopcy mogą ułożyć je sami – wtedy zapewne powstania zabawna rymowanka. Możecie skorzystać też z naszych propozycji życzeń na Dzień Kobiet.

Zobacz także

cytaty na dzień kobiet
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Cytaty na Dzień Kobiet: 30 najpiękniejszych sentencji o kobietach
Cytaty na Dzień Kobiet mogą być atrakcyjnym dodatkiem do życzeń i prezentów. Z okazji 8 marca prezentujemy najciekawsze sentencje o kobietach - do wysłania, napisania, przeczytania.

Cytaty na Dzień Kobiet są idealne, by wpisać je na kartce lub wysłać SMS-em wraz z życzeniami. Proponowane przez nas sentencje na 8 marca są krótkie, więc doskonale sprawdzą się też jako treść liściku przyczepionego do bukietu kwiatów.  Cytaty na Dzień Kobiet Niezwykłą złożoność kobiecej natury fenomenalnie opisała Wisława Szymborska w wierszu „Portret kobiecy”: „Naiwna, ale najlepiej doradzi. Słaba, ale udźwignie. Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała”. O kobietach można napisać naprawdę wiele, nie dziwi więc, że zbiór sentencji o nich jest tak liczny. Najciekawsze z nich znajdziesz poniżej. Zobacz też:  laurki na Dzień Kobiet Cytaty o kobietach na 8 marca: Sentencje na Dzień Kobiet mogą być poważne, ale też przewrotne i z przymrużeniem oka. Wybierz ten cytat, który najlepiej pasuje do kobiety, której chcesz go zadecydować. Zebraliśmy 30 różnych cytatów o kobietach - 8 marca możesz je dołączyć do życzeń dla pań , które są dla ciebie ważne.   Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta. (Napoleon Bonaparte) Żeby mieć powodzenie w życiu, kobieta winna być na tyle wykształcona, żeby przyciągnąć głupich mężczyzn i na tyle wulgarna, by kusić inteligentnych. (Jeanne Moreau) Kobieta patrzy na jednego mężczyznę, rozmawia z drugim, a myśli o trzecim. (George Bernard Shaw) Cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta. (Mahomet) Gdzie kilka kobiet weźmie się za sprawę jednej, tam żaden mężczyzna pochlebiać sobie nie może, aby im mógł stawić czoło. (Józef Ignacy Kraszewski) Jednym z wizerunków Boga jest właśnie oblicze kobiety. (Paulo Coelho) Jeśli kobieta czegoś chce, Bóg tak chce. (Romain Gary) Każda kobieta to fortepian – tylko trzeba umieć grać. (Gabriela Zapolska) Kiedy kobieta...

dzień kobiet
babyonline.pl
Święta i uroczystości
6 prezentów na Dzień Kobiet - zrób je razem z dzieckiem
Panowie zamiast kupować prezenty, zróbcie je sami. O pomoc poproście też dzieci. Mamy dla was video ściągi z 6 fantastycznymi pomysłami na prezenty na Dzień Kobiet. Musicie to zobaczyć
Zabawy na Dzień Kobiet dla dzieci
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Zabawy na Dzień Kobiet – zagadki, konkursy, konkurencje
Zabawy na Dzień Kobiet to świetny pomysł na zaaranżowanie zajęć w przedszkolu czy szkole podstawowej, a przy okazji na przemycenie odrobiny wiedzy o historii tego święta.

Zabawy na Dzień Kobiet mogą przybrać formę konkursów, quizów czy zagadek, ale można także zorganizować oglądanie bajek o szczególnym przesłaniu. Zabawy na Dzień Kobiet – jak świętować z dziećmi? Fajne zabawy na Dzień Kobiet dla młodszych dzieci mogą np. obejmować wyliczanki takie jak „Wymień 5 rzeczy, które Twoja mama lub babcia zawsze mają w torebce” lub „10 dyscyplin sportowych, w których są zawodowe rozgrywki kobiet”. Możliwości jest bardzo wiele. Przyjemnym sposobem na świętowanie będzie także wspólne tworzenie własnoręcznych laurek bądź bukietów, którymi później dzieciaki mogą obdarować wybrane kobiety. Już z pomocą krepiny, kolorowych papierów, nożyczek i kleju uda się stworzyć przepiękne prace. Oczywiście w celebracji 8 marca można także uwzględnić tradycyjne zabawy, które przedszkolaki i kilkulatki uwielbiają: ciuciubabkę, chowanego bądź berka. Chodzi o to, aby podkreślić, że warto świętować Dzień Kobiet, który może być chwilą radości i odprężenia – w szczególności dla mam, babć czy cioć. Warto więc zaproponować dzieciom, aby przeniosły świętowanie do domu i zaoferowały mamom wspólne gry, zabawy, a także wyręczanie z drobnych obowiązków takich jak podlanie kwiatków czy zamiatanie. Bajki dla dzieci na Dzień Kobiet Chociaż same jesteśmy fankami wszystkich bajek o księżniczkach, z okazji Dnia Kobiet warto przemycić filmy z przesłaniem, czyli te opowiadające o silnych i odważnych bohaterkach. Wyjątkowo polecamy „Vaianę”, „Mulan”, „Pocahontas”,  „Iniemamocnych 2” bądź fabularną wersję „Alicji w Krainie Czarów”! Zadania i zagadki na Dzień Kobiet 8 marca to świetna okazja do zapoznania dzieci nie tylko z historią Dnia Kobiet, ale także do zorganizowania lekcji np. o osiągnięciach sławnych kobiet w przeróżnych dziedzinach:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj