Całujesz dziecko w czółko? W jego (i twoim) mózgu dzieją się cuda!
Całowanie dziecka w czółko jest przyjemne nie tylko dla ciebie, ale i dla niego. Które rejony mózgu są pobudzane? Naukowcy już to wiedzą dzięki rezonansowi magnetycznemu.
Za każdym razem, gdy całuję moje dzieci w główkę, czuję, że zalewa mnie fala ciepła. To uczucie znane z pewnością wszystkim mamom. Okazuje się, że gdy całujesz swoje maleństwo, zachodzi szereg reakcji chemicznych, dzięki którym uwalniają się hormony wpływające na to, co odczuwamy w tej konkretniej chwili, a w twoim mózgu uaktywniają się rejony odpowiadające za pozytywne uczucia.
Hormony miłości i przywiązania
Na fotografii opublikowanej przez fejsbukowy profil ChannelMum.com widzimy, które rejony mózgu mamy i dziecka uaktywniają się podczas pocałunku w czoło. Na zdjęciu widać neurobiolog prof. Rebeccę Saxe z Massachusetts Institute of Technology (od lat zajmującą się naukowo badaniem działania mózgu) całującą swojego dwumiesięcznego syna Percy'ego. To ponoć pierwszy w historii obraz rezonansu magnetycznego, który ukazuje więź łączącą matkę i jej dziecko.
Jakie hormony uaktywniają się w takiej chwili?
- oksytocyna - często nazywana "hormonem miłości", ponieważ stymuluje uczucia czułości i przywiązania.
- dopamina – aktywuje w mózgu system nagrody, sprawia, że czujemy się dobrze
- wazopresyna – hormon, który odpowiada za więzi mamy i dziecka (ale nie tylko, bo wiąże też partnerów)
- serotonina - wpływa na dobry nastrój.
Najsilniejsza więź na świecie
Niezwykła więź, która łączy mamę z dzieckiem, to najmocniejszy związek, jaki zna ludzkość. Ta miłość to najważniejsza część świata maluszka. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, a w przyszłości pomoże tworzyć ciepłe związki z innymi. Szalejące po porodzie w organizmie mamy hormony czynią ją szczególnie podatną na „zakochanie”. Wysoki poziom endorfin we krwi przyczynia się do powstawania uczucia zadowolenia. I choć kobieta jest zmęczona trudami porodu, to czuje się szczęśliwa. A gdy przytula maleństwo, karmi je, to doskonale już wie, że od tej chwili będzie ono najważniejszą częścią jej życia. W kształtowaniu się przywiązania do dziecka, czyli macierzyńskiej miłości, dużą rolę odgrywa właśnie fizyczny kontakt z noworodkiem po porodzie. Choć nie jest to warunek powstanie silnej więzi.
Czy ono też kocha?
Także ty jesteś dla maluszka najważniejszą osobą na świecie. To ciebie zna ono najlepiej właśnie ciebie. Już gdy jest w twoim brzuszku, wykształca się u niego zmysł węchu, a w ciągu kilku dni po narodzinach dziecko bezbłędnie rozpoznaje cię po zapachu. Początkowo nie widzi zbyt ostro, ale twój zapach, bicie serca, rytm kroków sprawiają, że wie, kiedy jesteś blisko. Dziecko uśmiecha się do ciebie już od pierwszych tygodni życia i choć początkowo uśmiech ten nie jest świadomy, to pojawia się w momentach odprężenia i przyjemności. Około trzeciego miesiąca buzia malucha rozpromienia się na widok znanych osób, a w czwartym całym sobą radośnie reaguje, gdy cię widzi – uśmiecha się, fika nóżkami i rączkami.
Przez sześć pierwszych lat życia dziecko powinno być traktowane jak król - tak mówi chińskie przysłowie. Nie bój się tego – całuj maluszka, noś go na rękach, przytulaj. I to jak najczęściej. Nie rozpieścisz go, ale sprawisz, że już jako dorosły będzie silnym, dobrym i mądrym człowiekiem.