Co zrobić dzisiaj do jedzenia? To pytanie jest udręką wielu kobiet. I chociaż programy telewizyjne i blogi poświęcone kuchni biją rekordy popularności, a inspiracji do tego, co upichcić rodzinie jest aż nadto, to i tak codzienne gotowanie może być wyzwaniem dla wielu z nas. Raport Food-Trendów serwisu do zamawiania jedzenia online Pyszne.pl. postanowił z bliska przyjrzeć się posiłkom Polaków i odkrył, co lubimy jeść i czego chcemy spróbować. Przekonajcie się!

Reklama

Kręcą nas nowe smaki

Polacy mają przekorną naturę i widać to nawet w naszych upodobaniach kulinarnych. Pociągają nas nowinki smakowe, ale mimo to jesteśmy absolutnie wierni naszej tradycyjnej kuchni.

Aż 28 procent z nas w ciągu ostatnich 3 miesięcy odkryło dla siebie nową kuchnię świata. W poszukiwaniu niecodziennych smaków najchętniej patrzymy na Wschód (kuchnia chińska, indyjska, wietnamska), a tym, co nas najbardziej zaciekawia, jest kuchnia gruzińska i jej chinkali - tradycyjne pierożki. Najmniej interesuje nas kuchnia amerykańska z jej hamburgerami (być może dlatego, że zna je 70 procent z nas).

Dokładnie wiemy, czego chcielibyśmy posmakować. Spośród dań kuchni tajskiej są to przede wszystkim zupy, indyjskiej – nowe rodzaje curry, hiszpańskiej – paella, meksykańskiej – burrito, wietnamskiej – zupa pho, rosyjskiej – pielmieni, a ukraińskiej – bliny.

Zobacz także

Nie zmienia to faktu, że aż 98 procent z nas i tak najczęściej wybiera kuchnię polską.

Jak obiad to obowiązkowo z kotletem i pierogami

Możemy sobie pogratulować - polska rodzina przykładnie przywiązuje wagę do tradycyjnej liczby posiłków. Ale to właśnie obiad jest najważniejszym daniem w ciągu dnia. Tak twierdzi większość badanych Polaków - zjada go 85 procent z nas. Śniadanie wita na stole u 74 procent badanych, zaś kolacja u 70 procent. Lunch zjada zaledwie 18 procent z nas. Widać z tego, że kultura jedzenia zachodnich posiłków jeszcze nie do końca zadomowiła się nad Wisłą.

Nasz tradycjonalizm jest widoczny także przy wyborze dań. Spośród dań kuchni polskiej młodsi Polacy najbardziej lubią pierogi (36 procent osób w przedziale wiekowym 18-24 lata), zaś starsi – kotleta schabowego.

Chcesz być na topie to jedz...

Nic się nie zmienia od lat, jeżeli chodzi o najmodniejsze danie. Nadal jest to sushi. Zostało wskazane przez blisko jedną trzecią badanych. Na drugim miejscu są hot-dogi i burgery wegańskie (13 procent).

Jemy zdrowo?

Polacy chcą odżywiać się prawidłowo. Głównie ze względu na chęć prowadzenia zdrowego stylu życia (63 procent) i ze względów zdrowotnych (52 procent). Wśród młodych ludzi w przedziale wiekowym 18-24 istotnym powodem jest także trening sportowy (48 procent). Najczęściej rezygnujemy z cukru (10 procent) i glutenu (4 procent).

Diety wegetariańskiej przestrzega 4 procent Polaków. Skłania nas do tego przede wszystkim kiepska jakość dostępnego w sklepach mięsa - 54 procent z nas ma co do niego wątpliwości. Polacy zauważają oprócz tego coraz lepszą dostępność zamienników mięsa, szukają też sposobu na schudnięcie. Tylko 30 procent potencjalnych wegetarian motywują względy ideologiczne - niechęć do jedzenia zwierzęcego mięsa.

Czy lubimy gotować?

Może i lubimy, ale nie mamy na to za wiele czasu. Dlatego coraz chętniej sięgamy do dań gotowych, zamawianych z dowozem do domu. 62 procent badanych Polaków zamówiło jedzenie z dowozem w ciągu 3 miesięcy poprzedzających badanie.

Posiłku dostarczonego do drzwi potrzebujemy zwłaszcza wtedy, gdy nie chce nam się gotować (47 procent) lub nie mamy czasu (41 procent). Do restauracji chodzimy przede wszystkim ze względów towarzyskich (46 procent).

Marka Pyszne.pl należy do Takeaway.com. który jest głównym serwisem do zamawiania jedzenia online w Europie i Izraelu. Współpracuje z blisko 44 tysiącami restauracji. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2019 roku na reprezentatywnej grupie 800 Polaków w wieku od 18 do 65 lat.

Reklama

Źródło: materiały prasowe pyszne.pl

Reklama
Reklama
Reklama