Jeżeli rozstaniu mamy i taty towarzyszy konflikt, dziecko staje się uczestnikiem, a nawet zakładnikiem w grze, jaką toczą między sobą rodzice. O tym, jak przeprowadzić rozstanie, aby dziecko jak najmniej na tym ucierpiało, mówi psycholog Alicja Budzyńska w cyklu rozmów mamotoja.pl poświęconych trudnej sytuacji dziecka podczas rozwodu. Był to jeden z tematów 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama

Dziecko nie czuje tego co ty

"To jest pułapka, w którą często wpada rozstająca się para" - mówi psycholog. Kiedy rozpada się małżeństwo lub związek, bardzo często następuje walka o dziecko. Niestety rodzice utożsamiają swoje emocje z uczuciami i przeżyciami dziecka, a te niekoniecznie są takie same, a najczęściej są zupełnie inne. "Uświadomienie sobie tego, że przeżycia dziecka są inne od rodzica jest kluczową sprawą, aby nie wikłać dziecka w konflikt i żeby kierować się tym co jest dla niego ważne i potrzebne" - podkreśliła Budzyńska.

Rowerek biegowy dla dwulatka - sprawdź opinie!

Stan emocjonalny dziecka zależy od ciebie

"Dobro dziecka i jego dobre samopoczucie są związane ze stanem emocjonalnym rodziców" - mówi ekspert. A to pokazuje, jak ważne u dorosłych jest rozumienie swoich uczuć, trudnych emocji i umiejętność radzenia sobie z nimi. "Jeżeli rodzice będą siebie lepiej rozumieć, to automatycznie poczują lepiej także dziecko" - podkreśla. A wtedy będą w stanie oderwać problemy dotyczące niepowodzenia w małżeństwie, rozczarowania, złości i poczucia krzywdy z tym związanej od funkcji rodzicielskich.

Co robić, aby dziecko nie było narzędziem w rozgrywce rozwodowej rodziców? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama