Wyniki badań Centers for Disease Control and Prevention nie dają żadnych złudzeń. W ciągu kolejnych dwudziestu lat problem cukrzycy będzie dotyczył aż 40 proc. kobiet i sama choroba oraz jej powikłania staną się głównymi przyczynami śmierci wśród żeńskiej części populacji. Mało tego, coraz częściej na tę chorobę znacznie częściej niż obecnie będą zapadać również dzieci. Powód? Zła dieta i brak ruchu. Jeśli nie zmienimy nawyków, czekają nas poważne kłopoty zdrowotne, które w dodatku będą bardzo kosztowne.

Reklama

Cukrzyca typu 2 prowadzi do zahamowania rozwoju cywilizacyjnego

Już teraz można dostrzec wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 u najmłodszych. Dzieci jedzą zbyt dużo cukru. Zamiast owoców i warzyw, piją słodzone, przetworzone napoje, jedzą słodkie przekąski. To przyczynia się nie tylko do wzrostu otyłości wśród dzieci, o czym alarmuje się już od dawna, lecz także pośrednio do rozwoju cukrzycy.

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, prof. dr hab. Mirosław Jarosz, informuje: „Prawda jest taka, że profilaktyka cukrzycy to walka z konsekwencjami otyłości, będącej dziś największym zagrożeniem zdrowotnym na świecie. Jeśli zwalczymy otyłość, wyeliminujemy w sposób prawie naturalny problem cukrzycy”. Ostrzega też, że nie ma innej możliwości do zwalczenia cukrzycy, jak zmiana nawyków żywieniowych na właściwe i zachowanie odpowiedniej dawki sportu każdego dnia. Zaznacza: „prawidłowa dieta i aktywność fizyczna odgrywają w prewencji oraz leczeniu cukrzycy kluczową rolę. Nie mamy dziś odwrotu od zmiany stylu życia – albo świadomie i konsekwentnie zmienimy dietę i zwiększymy aktywność fizyczną, albo czeka nas zahamowanie rozwoju cywilizacyjnego”.

Leczenie cukrzycy może nas słono kosztować

Już dziś leczenie cukrzycy i jej powikłań kosztuje Polaków 7 mld zł rocznie, a z roku na rok ta kwota wzrasta. Według dostępnych danych w latach 2004-2009 nakłady finansowe przeznaczone na leczenie cukrzycy wzrosły aż pięciokrotnie. W dodatku koszt leczenia powikłań związanych z cukrzycą jest pięciokrotnie wyższy niż leczenie samej choroby.

Dieta zapobiegająca cukrzycy

Aby uniknąć choroby i drogiego leczenia, warto już dziś zadbać o prawidłową dietę. Nie tylko na talerzach dzieci, ale nas wszystkich powinny znajdować się przede wszystkim warzywa, ale też owoce (1-2 porcje dziennie). Oprócz tego powinniśmy unikać wysoko kalorycznych i przetworzonych produktów, które w dodatku są zazwyczaj obfite w cukier i tłuszcz. Osoby dorosłe powinny również zrezygnować z używek. Tylko w ten sposób organizm będzie silny w walce z tą chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Zobacz także

Czy wasze dzieci mają zdrową, dobrze zbilansowaną dietę? Zwracacie uwagę na to, by na ich talerzach lądowały jedynie wartościowe produkty, czy pozwalacie im na jedzenie słodkich batoników i picie słodzonych napojów?

Źródło: mp.pl

Zobacz też:

Reklama
  • Problem cukrzycy atakuje dzieci! [WYWIAD]
  • Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka?
  • Ile kosztuje cukrzyca typu 1?
Reklama
Reklama
Reklama