Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko
Panthermedia
Zdrowie

Otyłość, cukrzyca? 6 rad, jak im zapobiec

Nadciśnienie, cukrzyca, nadwaga, otyłość: takie problemy mają w Polsce nie tylko osoby starsze, ale już nastolatki, a nawet młodsze dzieci. Choć trudno w to uwierzyć, możesz temu zapobiec, znając kilka trików, jak odżywiać niemowlę.
Marek Pleskot - pediatra
lek. Marek Pleskot
Konsultacja merytoryczna

Nie tylko dorośli, często już nastolatki, a nawet młodsze dzieci mają nadwagę, otyłość, nadciśnienie. Przyczyną rzadko są odziedziczone skłonności. Główne znaczenie ma dieta, i to już w pierwszym roku życia! Odpowiednio odżywiając niemowlę możesz zapobiec chorobom cywilizacji.

Czytaj też: Uwaga: nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej

1. Karm piersią przez cały pierwszy rok

Dzieci karmione piersią są zdrowsze – w ich organizmie nie ma dużego stężenia cholesterolu. W przyszłości rzadziej mają nadwagę i cukrzycę typu 2.

  • Pokarmy dodatkowe wprowadzaj nie wcześniej niż w 5–6. miesiącu.
  • W drugim półroczu nadal utrzymuj karmienie piersią.

Czytaj też: Zbadaj cholesterol u dziecka

2. Nie podawaj mleka krowiego

Niemowlęta karmione pełnotłustym mlekiem krowim mają podwyższony poziom cholesterolu. Niemowlęta, które nie są karmione piersią, powinny dostawać mleko modyfikowane, w którym stosunek tłuszczów nasyconych do nienasyconych jest właściwy. Takie mieszanki są wzbogacane w nienasycone kwasy tłuszczowe.

  • Szczególnie potrzebne są dziecku są długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (LC-PUFA). Wpływają korzystnie na rozwój mózgu, dojrzewanie siatkówki oka oraz pomagają utrzymać właściwe ciśnienie krwi.
  • Mleko kobiece jest naturalnym źródłem LC-PUFA. Mmieszanki mleczne są w nie wzbogacane.

3. Nie podawaj soli

Sól jest potrzebna do prawidłowej przemiany materii, ale wystarczające ilość soli znajduje się np. w warzywach i mięsie. Dosalanie potraw obciąża nerki dziecka i przyczynia się w przyszłości do nadciśnienia. Niemowlęta karmione wyłącznie piersią spożywają ok. 10 razy mniej soli niż karmione mlekiem krowim. Dlatego w mieszankach mlecznych obniża się poziom soli.

  • Gdy dziecko je już pieczywo, wędliny, serki, jogurty, a więc pokarmy, które mogą zawierać sól, solenie potraw jest szczególnie szkodliwe, bo i tak jest jej w diecie dziecka zbyt dużo.

4. Nie przyzwyczajaj do cukru

Niemowlęta wyraźnie preferują słodki smak, a krzywią się, gdy w buzi znajdzie się coś kwaśnego. Nie znaczy to jednak, że kaszki, kisiele czy soki należy dosładzać. Gotowe produkty dla niemowląt na ogół nie zawierają dodatku cukru. Smak zbyt kwaśnych przecierów owocowych lub soków przygotowywanych w domu można złagodzić dodatkiem kleiku ryżowego lub przecieru ze słodkich owoców, np. winogron, gruszek.

  • W 1. roku życia nie podawaj dziecku więcej niż 150 ml soków dziennie. Soki zawierają cukry proste: glukozę i fruktozę, czyli dodatkowe kalorie.
  • Do picia zdrowsze są niesłodzone herbatki owocowe lub woda.

Czytaj też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić za dużo soków

5. Unikaj przekarmiania niemowlęcia

Dziecko karmione piersią samo reguluje sobie ilość wysysanego pokarmu, a podawanie mleka modyfikowanego sprzyja przekarmianiu (ssanie przez smoczek nie wymaga specjalnego wysiłku).
Nie nakłaniaj dziecka, by wypiło więcej mleka, niż może, ani nie karm dziecka przez sen.
Nie wsypuj też nigdy więcej proszku mlecznego, niż jest w przepisie. Nie przesadzaj z podawaniem zbyt dużej ilości kaszek, nawet wtedy, gdy ze względu na dużą ruchliwość dziecko potrzebuje posiłków bardziej sycących, zawierających węglowodany złożone, np. skrobię.

  • W diecie dziecka nie może zabraknąć tłuszczów. Podawaj dziecku oleje roślinne, oliwę z oliwek oraz niewielkie ilości świeżego masła.

6. Nie odchudzaj niemowlęcia

Nawet jeśli wydaje ci się, że twój malec jest waży za dużo, na własną rękę nie wprowadzaj ograniczeń. Porozmawiaj z lekarzem. Oceni wagę i wzrost dziecka, a w razie potrzeby ustali właściwą dietę. Nawet niewielkie niedożywienie jest dla szybko rozwijającego się dziecka szkodliwe.

  • Niedobory białka (podstawowego budulca organizmu) mogą zaburzać rozwój, np. zahamować wzrost, obniżyć odporność dziecka.

Wydrukuj: Aktualny schemat żywienia niemowląt

Rozszerzanie diety niemowlęcia zacznij od warzyw [WIDEO]

niemowlę, gruby
Zdrowie
Pączek w maśle – czyli o tym, kiedy waga niemowlaka jest… za duża
Cieszysz się, że twoje niemowlę ma doskonały apetyt i jest tłuściutkie? Uważaj jednak, by nie dopuścić do sytuacji, gdy waga niemowlaka staje się problemem.

Im większa waga niemowlaka, tym – według wielu opinii – dziecko jest zdrowsze i silniejsze. To jednak nie jest do końca prawda. Niemowlę rzeczywiście powinno mieć stosunkowo dużo tkanki tłuszczowej, ale od zdrowej i przyjemniej pulchności do tzw. otyłości prostej – wcale nie jest tak daleko. Waga niemowlaka przekłada się na zdrowie w dorosłości! Prof. dr hab. Jerzy Socha, pediatra gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka, przestrzega: – Znaczna nadwaga w dzieciństwie może spowodować wystąpienie wielu chorób w wieku dorosłym, których dałoby się uniknąć dzięki właściwemu odżywianiu. Z  dzieci, które mają otyłość, częściej wyrastają osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby serca, miażdżycę, cukrzycę typu 2 czy kamicę żółciową. Otyłe nastolatki są często piętnowane przez rówieśników, dlatego otyłości nieraz towarzyszy niska samoocena, a nawet stany depresyjne. Jak uniknąć otyłości? Te najprostsze sposoby działają najlepiej By uniknąć problemów ze zbędnymi kilogramami, powinnaś już od narodzin dziecka dbać o jego prawidłowe żywienie. Jak ma to wyglądać? Karm wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Potem nadal pozwalaj mu ssać pierś przynajmniej do końca 1. roku. Dzieci karmione naturalnie są znacznie mniej narażone na otyłość niż te, którym podaje się butelkę. Przede wszystkim takie niemowlę dostaje posiłek na żądanie – to znaczy je wtedy, gdy ma na to ochotę. Poza tym mleko kobiece ma skład idealnie dopasowany do potrzeb rozwojowych dziecka – w przeciwieństwie do mleka krowiego jest raczej ubogie w białka, a bogate w tłuszcze wielonienasycone. Czytaj więcej o składzie mleka kobiecego.   Nie przekarmiaj dziecka, jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane. Korzystaj ze wskazówek, ile proszku wsypać do wody, ile mieszanki przygotować i jak często ją...

karmienie dziecka 6 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 6-miesięcznego dziecka: co może jeść 6-miesięczne dziecko?
Jadłospis 6-miesięcznego dziecka to wciąż przede wszystkim mleko mamy. Jeśli zaś niemowlę dostaje mleko modyfikowane, najczęściej jest już gotowe na rozszerzanie i urozmaicanie diety. Może powoli zacząć jeść mięso, ryby, jajka. Podajemy przykładowy dzienny jadłospis 6-miesięcznego dziecka.

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka to jeszcze nie rewolucja. Niemowlę karmione piersią może do końca 6. miesiąca pić tylko mleko mamy, choć rozszerzać dietę możesz mu już od 5. miesiąca życia. Niemowlęta, które dostają mleko modyfikowane (lub specjalistyczną mieszankę dla alergików), zwykle mają już rozszerzaną dietę i dostają kolejne produkty, gdyż mleko modyfikowane przestaje im wystarczać. Jadłospis 6-miesięcznego dziecka: mleko najważniejsze! Mamy karmiące piersią często niepotrzebnie zaczynają rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią, obawiając się, że samo mleko dla dziecka w tym wieku to za mało. Jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe na stałe pokarmy, wciąż może ssać tylko pierś. Choć są i takie maluchy, którym spokojnie można już podawać nowe produkty w niewielkich ilościach. Eksperci podkreślają, że wyłączne karmienie piersią wciąż jest dobre dla dziecka i nie ma konieczności wprowadzania do jego diety nowych posiłków w 6. miesiącu życia. Składniki zawarte w kobiecym pokarmie są bardzo dobrze przyswajalne, dlatego nie ma obawy, by dziecku czegokolwiek zabrakło. Dzieci mogą jednak próbować nowości, choć niewielkie ilości stałych pokarmów służą nie tyle zaspokajaniu głodu, ile zapoznawaniu z nowymi smakami. Czasem jednak bywa i tak, że to pediatra zaleci, by rozszerzać dietę dziecka w 6. miesiącu życia. Wtedy lekarz powie, co podać dziecku. Pierwsze produkty wprowadzaj stopniowo, po jednym, zaczynając od papki warzywnej. Dieta 6-miesięcznego dziecka karmionego sztucznie Dziecku, które pije mleko modyfikowane, nadal rozszerzasz dietę, jeśli zaczęłaś to już robić w 5. miesiącu życia. Podawaj mu 4 razy dziennie posiłki mleczne (mleko modyfikowane). Do mleka możesz dodawać kleik lub kaszkę (np. ryżową, kukurydzianą, pszenną). Raz dziennie podawaj dziecku zupę-papkę warzywną (dodawaj do niej kolejne warzywa). Do...

fotolia.com
Dieta
Przekarmianie niemowlaka - dietetyk radzi, jak temu zapobiec
Jeżeli chcesz zapobiec nadwadze swojego dziecka, nie zakłócając jednocześnie jego rozwoju, przeczytaj wskazówki dietetyka - dr dr Haliny Weker.

Nadwaga i kłopoty z nią związane stają się coraz powszechniejsze. Problem w coraz większym stopniu dotyczy dzieci, także niemowląt. Pediatra oceni, czy dziecko ma nadwagę Jednak ocenę tego, czy niemowlę rzeczywiście za dużo waży, najlepiej pozostawić doświadczonemu pediatrze. Zważy, zmierzy dziecko oraz sprawdzi na siatce centylowej , w jakich granicach mieści się jego wzrost i waga. Jeśli mieści się między 10. a 90. centylem – wszytko jest w porządku. A gdy okaże się to konieczne, skoryguje jego dietę (niemowląt się nie odchudza!). Zmiany w jadłospisie dziecka będą polegać na ustaleniu prawidłowych ilości oraz proporcji pokarmów białkowych, węglowodanów i tłuszczy. Jeżeli chcesz zapobiec nadmiernemu przybywaniu na wadze swojego niemowlaka, nie zakłócając jednocześnie jego rozwoju, przeczytaj wskazówki naszego dietetyka dr Haliny Weker . Jak zapobiec nadwadze u dziecka - radzi dietetyk 1. Przez pół roku karm dziecko wyłącznie piersią Badania potwierdziły, że dzieci, które w pierwszych 6 miesiącach otrzymują wyłącznie mleko mamy, znacznie rzadziej niż dzieci karmione sztucznie mają w przyszłości kłopoty z nadwagą. 2. Karmiąc na żądanie, poczekaj, aż dziecko da znać, że jest głodne W pierwszym półroczu ilość posiłków zależy od dziecka. W 7. miesiącu dziecko karmione naturalnie powinno otrzymywać 5-6 posiłków na dobę (w tym karmienie piersią), a karmiony butelką 5, w tym 3 mleczne. Oczywiście, odstępstwa od tej reguły nie są niczym nagannym. Niektóre dzieci wolą po prostu jadać częściej, ale w mniejszych porcjach. Jednak pewnych granic przekraczać nie wolno... Do Poradni Gastroenterologicznej IMiD w Warszawie zgłaszają się mamy niemowląt z nadwagą (masa ciała powyżej 97. centyla), które jadły co godzinę! 3. Nie podawaj dziecku wody z glukozą ...chyba że zaleci to lekarz. W pierwszym półroczu dzieci karmione piersią...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz