Matka czwórki dzieci odpowie za narażenie ich na utratę życia lub zdrowia. 30-latka z gminy Ujazd (woj. łódzkie) zamknęła w mieszkaniu dwójkę 6-latków oraz dzieci w wieku 8 i 9 lat, zostawiając je bez opieki. Rodzeństwo wyszło bez ubrań na balkon, co zauważyli sąsiedzi, którzy powiadomili policję. Do zamkniętego mieszkania dostali się strażacy. Okazało się, że dzieci były głodne i wychłodzone. Lekarz pogotowia stwierdził, że troje dzieci wymaga hospitalizacji. Najstarsze, 9-letnie, dziecko trafiło do rodzinnego domu dziecka. Gdy matka zgłosiła się po dzieci, miała 0,8 promila alkoholu w organizmie.

Reklama

Czy złamała prawo?

Na razie policjanci ustalają na jak długi czas dzieci były pozostawione bez opieki. Sprawą zajmie się także sąd rodzinny, ale co dokładnie mówi prawo o zostawianiu dzieci bez opieki? W zasadzie polskie prawo nie normuje w sposób czytelny wieku dzieci, które mogą zostać same w domu. Jednak w art. 106 Kodeksu wykroczeń czytam, że karalne jest pozostawienie dziecka do lat 7 w okolicznościach, które stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia. Matce czwórki dzieci może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Mimo przepisów specjaliści uważają, że 7 lat to zdecydowanie za mało, by dziecko zostało samo.

Kiedy dziecko może zostać bez opieki dorosłego?

Mogłoby się wydawać, że ta czwórka dzieci zostawiona przez matkę wcale nie jest taka mała, ale kondycja dzieci mówi sama za siebie. Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak wiek idealny, by maluch mógł zostać sam. Nawet bardzo bystre dzieci, często nie mają wystarczającej ilości wyobraźni, by zdawać sobie sprawę z czyhających zagrożeń. Rodzic powinien być świadomy, że dziecko może nie być w stanie sobie poradzić w sytuacji zagrożenia.

Wiele zależy od samodzielności i charakteru dziecka. Jednak psychologowie i pedagodzy uważają, że dzieci poniżej 10. roku życia nie powinny zostawać same. Natomiast organizacje działające na rzecz ochrony praw dziecka uważają, że większość 13-latków nie jest jeszcze na tyle dojrzała, by poradzić sobie w nagłych wypadkach. Są także zdania, że nawet do 16 roku życia dziecko nie powinno zostawać samo na całą noc.

Grunt to dobre przygotowanie!

Choć może twoje dziecko jest jeszcze zbyt małe, by zostać samo, warto już teraz zacząć uczyć malucha, jak się zachować w pewnych sytuacjach. Zamiast obszernego wykładu za parę lat, zacznij stopniowo przypominać, jak należy się zachować np. w trakcie pożaru. Wciąż przypominaj jakich rzeczy absolutnie dziecku nie wolno robić, np. otwierać drzwi balkonowych. Warto także utrwalać numer alarmowy 112 i nauczyć, kiedy się z niego korzysta. Dobrze, by dziecko także wiedziało do kogo z bliskich i jak może zadzwonić po pomoc. Dzięki takiemu treningowi w przyszłości bardziej intuicyjnie sobie poradzi, gdy będzie samo lub gdy coś się stanie osobie, pod której opieką przebywa.

Zobacz także

Źródło: RMF FM

W jakim wieku po raz pierwszy zostawiliście dziecko samo w domu? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama