Małpia ospa już w Polsce! Dzieci i ciężarne w grupie wysokiego ryzyka
Doniesienia o małpiej ospie rozprzestrzeniającej się po świecie mogą budzić niepokój. Choroba dotarła już także do Polski – zanotowano jej pierwszy przypadek. Jednym z pytań, jakie zadają sobie ludzie jest to: Jak małpia ospa może wpłynąć na ciążę?
W rozmowie z Dzień Dobry TVN wystąpił dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń, pediatra i immunolog, który odpowiadał na pytania związane z małpią ospą. Choroba ta dotarła już także do Polski. Pierwszy przypadek małpiej ospy zanotowano w naszym kraju 10 czerwca.
Komu grozi małpia ospa?
Małpia ospa jest łagodniejszą odmianą ospy prawdziwej, na którą szczepiono w Polsce ludzi do 1977 roku. Kolejne roczniki nie otrzymywały już szczepionki na tę chorobę, gdyż uznano ją za wyrugowaną ze środowiska. Oznacza to, że aż „45 roczników mamy podatnych na ospę zarówno prawdziwą jak i małpią” – twierdzi dr Grzesiowski. Zatem podatna na małpią ospę jest młodsza połowa społeczeństwa, w tym kobiety w wieku rozrodczym, a także dzieci.
Choroba przenosi się przez dotyk, bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale też drogą kropelkową i przez kontakt z rzeczami, z którymi w ciągu ostatnich 3-4 dni stykała się osoba chora na małpią ospę. Właśnie tyle czasu wirus potrafi przetrwać na ręcznikach czy pościeli.
Małpia ospa a dzieci i ciąża
Jak zaznacza dr Grzesiowski, istnieją dwa rodzaje wirusa małpiej ospy. Do Europy dotarł mniej zjadliwy wirus, który jak dotąd nie zabił nikogo z ok. 1500 osób zakażonych poza Afryką. Niestety lekarze obawiają się, że zakażenie dziecka lub kobiety w ciąży mogłoby wywołać poważniejsze komplikacje, gdyż właśnie te dwie grupy uznaje się za grupy wysokiego ryzyka cięższego przebiegu chorób i większej liczby ich powikłań.
WHO twierdzi, że małpia ospa w ciąży może prowadzić do komplikacji lub poronienia. Informuje też, że istnieją doniesienia, że wirus małpiej ospy może przedostawać się przez łożysko do płodu, wywołując wrodzoną małpią ospę u dziecka.
Jedyne badania związane z małpią ospą i ciążą pochodzą sprzed kilkunastu lat. Odnotowano w nich cztery przypadki ciężarnych zakażonych małpią ospą i hospitalizowanych w Kongo. Trzy ciąże obumarły, a jedna zakończyła się terminowym porodem zdrowego dziecka.
W USA zaleca się ciężarnym, które mogą być narażone na kontakt z wirusem małpiej ospy, aby przyjęły szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej, a w przypadku zachorowania rodziły dzieci poprzez cesarskie cięcie.
Źródło: dziendobrytvn.pl, newsweek.com
Piszemy też o: