Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ospa w ciąży
LIGHTFIELD STUDIOS/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ospa w ciąży – czy jest groźna, czy można się zaszczepić?

Ospa w ciąży to zagrożenie powikłaniami. Nie dość, że ciężarne ciężej przechodzą chorobę, to istnieje możliwość przedostania się wirusa przez łożysko do płodu. Jeśli dojdzie do zachorowania, jego przebieg i konsekwencje zależą od etapu ciąży i czasu rozpoczęcia leczenia.

Ospa wietrzna w ciąży rozwija się u 3 ciężarnych na każde 1000 ciąż. To niewielki odsetek, lecz choroba dla kobiet spodziewających się dziecka może być bardzo groźna, podobnie dla ich dzieci. Dlatego najlepiej jest porozmawiać z lekarzem jeszcze przed zajściem w ciążę i w razie potrzeby zaszczepić się przeciwko ospie wietrznej jeszcze przed poczęciem dziecka. Zabieg ten pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania i powikłań u dziecka.

Spis treści:

Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film

Ospa wietrzna w ciąży

Ciężarne najczęściej zakażają się wirusem ospy wietrznej od dzieci. Jeśli ospa się rozwija, początkowo pojawia się osłabienie, podwyższona temperatura ciała, ból głowy i brzucha. Po 2-3 dniach na skórze występują charakterystyczne zmiany – wysypka, która najpierw przyjmuje postać plamek, później grudek, pęcherzyków z surowiczym płynem, a w końcu strupków. Czasami w przebiegu ospy u ciężarnych może pojawić się kaszel. Ospa u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci, ale jej powikłania mogą być poważniejsze.

Okres inkubacji ospy, czyli czasu od kontaktu z ospą w ciąży do wystąpienia objawów wynosi 10-21 dni, średnio 14 dni. Od pojawienia się na ciele plamek do zaschnięcia pęcherzyków i odpadnięcia strupków mija 10-12 dni.

Przechorowanie ospy sprawia, że jej wirus pozostaje w organizmie w stanie uśpionym. Rzadko dochodzi do ponownej pełnoobjawowej ospy, ale może wystąpić półpasiec.

Czy ospa jest groźna w ciąży?

Niestety ospa wietrzna stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ponieważ ciężarne ciężej przechodzą ospę, są narażone na powikłania, z których najczęstszym jest zapalenie płuc.

Wirus ospy może przenikać przez łożysko do płodu. Jeśli tak się stanie, konsekwencje mogą być poważne. Największe zagrożenie niesie ospa między 13. a 20. tygodniem ciąży. Może wtedy doprowadzić do tzw. ospy wrodzonej: powstania wad rozwojowych, zaburzeń układu nerwowego dziecka, deformacji kończyn, bliznowców, uszkodzenia narządu wzroku, zaburzeń czynności jelit i zwieracza pęcherza moczowego. Śmiertelność w ciągu pierwszych miesięcy życia wśród dzieci z ospą wrodzoną wynosi ok. 30 proc. Zakażenie wirusem ospy po 28. tygodniu ciąży nie powoduje już ospy wrodzonej.

Bardzo niebezpieczna może być też ospa w okresie połogu. Zachorowanie w tym czasie może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych, sepsy, zapalenia nerek czy wątroby, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz małopłytkowości. Dotyczy to zarówno matki, jak i jej dziecka.

Leczenie ospy w ciąży

Ciężarne, które zachorują na ospę lub są w grupie wysokiego ryzyka (mają kontakt z osobą chorą, nie przechodziły ospy w dzieciństwie i nie były przeciw niej szczepione), jak najszybciej powinny zostać poddane terapii. Stosuje się leki przeciwwirusowe, które hamują namnażanie się wirusa. Na zmiany skórne stosuje się leki przeciwświądowe (antyhistaminowe) oraz kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu.

Jeśli do zakażenia doszło w III trymestrze ciąży, noworodkowi podaje się immunoglobuliny przeciwko ospie i półpaścowi.

Ospa wietrzna u starszego dziecka a ciąża

Większość ciężarnych przechodziła ospę w dzieciństwie, a to w dużym stopniu chroni przed ponownym zachorowaniem. Największe ryzyko jest u ciężarnych, które nie przechodziły ospy i nie zostały na nią zaszczepione. Do zakażenia dochodzi najczęściej w drodze kontaktu z chorym domownikiem, a więc np. starszym dzieckiem.

Ryzyko zakażenia jest największe w przypadku kontaktu twarzą w twarz co najmniej przez 5 minut z osobą będącą źródłem zakażenia, przebywania z taką osobą w jednym pomieszczeniu co najmniej przez godzinę lub pobytu z zakaźnym pacjentem na tej samej sali szpitalnej.

Jeśli ciężarna wie, że nie przechodziła ospy, nie była na nią szczepiona, a jej starsze dziecko zachoruje na tę chorobę, powinna niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem niezależnie od tego, w którym jest trymestrze ciąży.

Czy w ciąży można zaszczepić się na ospę?

Niestety nie. Szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest szczepionką żywą (zawiera żywego, choć pozbawionego zjadliwości wirusa), a takich ciężarnym podawać nie można.

Najlepiej jest zaszczepić się jeszcze przed planowaną ciążą. W Polsce zalecane są szczepienia dla ciężarnych przeciw: różyczce, odrze, śwince, ospie wietrznej, krztuścowi, WZW B oraz grypie. Po przyjęciu szczepionki przeciwko ospie zaleca się zaczekać z zachodzeniem w ciążę minimum miesiąc.

Niezaszczepiona ciężarna, która ma starsze dziecko, powinna zaszczepić je przeciwko ospie wietrznej, aby w ten sposób ochronić siebie i płód przed konsekwencjami ewentualnego zakażenia. Choć szczepi się szczepionką żywą nie zanotowano przypadków przeniesienia wirusa ospy zawartego w szczepionce z osoby zaszczepionej na inną.

Przeczytaj też:

małpia ospa
dottedyeti/Adobe stock, screen twitter
Zdrowie
Małpia ospa – objawy, zarażanie, leczenie, śmiertelność
Liczba przypadków małpiej ospy na świecie rośnie. Nie wiadomo, dlaczego choroba rozprzestrzenia się w krajach, w których dotąd nie występowała, skoro zwykle przenoszona jest przez bezpośredni kontakt z chorym. Sprawdź, jakie objawy wskazują na zakażenie małpią ospą.

Małpia ospa jest rzadką chorobą odzwierzęcą, która dotychczas występowała wyłącznie w krajach afrykańskich (Benin, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, DRK, Gabon, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Nigeria, Kongo, Sierra Leone i Południowy Sudan). Śmiertelność w przypadku małpiej ospy wynosi 10,6 procent, w pozostałych przypadkach choroba przebiega łagodnie i ustępuje po kilku tygodniach. Małpią ospę wywołuje wirus z rodzaju Orthopoxvirus, który człowiekowi przekazują najczęściej gryzonie , a nie wbrew nazwie, małpy. Najnowsze przypadki małpiej ospy w Europie dotyczą zachodnioafrykańskiej odmiany choroby, która jest mniej groźna – śmiertelność w jej przypadku wynosi ok. 3,6 procent. Małpiej ospie dużo bliżej do groźnej ospy prawdziwej (30 proc. śmiertelności) niż do ospy wietrznej . Według WHO na najcięższy przebieg choroby mogą być narażone dzieci, ciężarne oraz osoby z zaburzeniami działania układu odpornościowego. Spis treści: Małpia ospa: objawy Małpia ospa – zarażanie Leczenie małpiej ospy Szczepionka na małpią ospę Małpia ospa – występowanie Małpia ospa: objawy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia objawy, po których można rozpoznać zachorowanie na małpią ospę. Podejrzenie małpiej ospy istnieje, gdy: u osoby w dowolnym wieku, w kraju, w którym nie występowała dotąd małpia ospa, pojawi się ostra wysypka oraz co najmniej jeden z następujących objawów: ból głowy ostry początek gorączki powiększenie węzłów chłonnych bóle mięśni ból pleców wyraźne osłabienie oraz, gdy obraz wysypki nie może być wytłumaczony następującymi chorobami: ospą wietrzną, półpaścem , odrą , chorobą zika , dengą, chikungunyą, opryszczką pospolitą, bakteryjnym...

małpia ospa a ciąża
watman, Анастасия Стягайло/Adobe Stock
Aktualności
Małpia ospa już w Polsce! Dzieci i ciężarne w grupie wysokiego ryzyka
Doniesienia o małpiej ospie rozprzestrzeniającej się po świecie mogą budzić niepokój. Choroba dotarła już także do Polski – zanotowano jej pierwszy przypadek. Jednym z pytań, jakie zadają sobie ludzie jest to: Jak małpia ospa może wpłynąć na ciążę?

W rozmowie z Dzień Dobry TVN wystąpił dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń, pediatra i immunolog, który odpowiadał na pytania związane z małpią ospą. Choroba ta dotarła już także do Polski. Pierwszy przypadek małpiej ospy zanotowano w naszym kraju 10 czerwca.  Komu grozi małpia ospa? Małpia ospa jest łagodniejszą odmianą ospy prawdziwej, na którą szczepiono w Polsce ludzi do 1977 roku. Kolejne roczniki nie otrzymywały już szczepionki na tę chorobę, gdyż uznano ją za wyrugowaną ze środowiska. Oznacza to, że aż „45 roczników mamy podatnych na ospę zarówno prawdziwą jak i małpią” – twierdzi dr Grzesiowski. Zatem podatna na małpią ospę jest młodsza połowa społeczeństwa, w tym kobiety w wieku rozrodczym, a także dzieci. Choroba przenosi się przez dotyk, bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale też drogą kropelkową i przez kontakt z rzeczami, z którymi w ciągu ostatnich 3-4 dni stykała się osoba chora na małpią ospę. Właśnie tyle czasu wirus potrafi przetrwać na ręcznikach czy pościeli. Małpia ospa a dzieci i ciąża Jak zaznacza dr Grzesiowski, istnieją dwa rodzaje wirusa małpiej ospy. Do Europy dotarł mniej zjadliwy wirus, który jak dotąd nie zabił nikogo z ok. 1500 osób zakażonych poza Afryką. Niestety lekarze obawiają się, że zakażenie dziecka lub kobiety w ciąży mogłoby wywołać poważniejsze komplikacje , gdyż właśnie te dwie grupy uznaje się za grupy wysokiego ryzyka cięższego przebiegu chorób i większej liczby ich powikłań. WHO twierdzi, że małpia ospa w ciąży może prowadzić do komplikacji lub poronienia . Informuje też, że istnieją doniesienia, że wirus małpiej ospy może przedostawać się przez łożysko do płodu, wywołując wrodzoną małpią ospę u dziecka. Jedyne badania związane z małpią ospą i ciążą pochodzą sprzed kilkunastu lat....

powikłania po ospie u dzieci
AdobeStock/poomsak, natus111
Aktualności
Coraz więcej ciężkich przypadków: dzieci walczą o życie po ospie!
Szpitale w Polsce przyjmują dzieci w stanie zagrożenia życia – to dziesiątki ciężko chorych maluchów, które cierpią na zapalenie płuc, krwotoki, sepsę, zapalenie mózgu... Wszystko to powikłania po ospie wietrznej. Zakażeń przybywa od czasu, kiedy zdjęliśmy maseczki w miejscach publicznych – twierdzą lekarze.

Szpital Żeromskiego w Krakowie przyjął ostatnio ok. 40 dzieci z ciężkimi powikłaniami po ospie wietrznej. Te maluchy walczyły o życie, a na pokonanie bólu musiały dostawać najsilniejsze leki. Lekarze wskazują przyczynę – poluzowanie obostrzeń pandemicznych oraz brak szczepień. Ciężkie powikłania po ospie. Lekarze apelują o szczepienia! W kilku ostatnich miesiącach lekarze notują duży wzrost zachorowań na ospę wietrzą wśród dzieci. I wskazują na przyczynę: zniesienie obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Odkąd dzieci zaczęły wychodzić z domów, a obostrzenia poluzowano, specjaliści obserwują nagły wysyp infekcji wirusowych, w tym zakażeń ospą i wirusem przeziębienia, który dla młodszych dzieci może okazać się niezwykle groźny.  „Jedna z dziewczynek przyjechała do nas z ciężkim krwotokiem. Rodzice nie skojarzyli tego w ogóle z ospą. Zgłosili się, gdy dziecko krwawiło już ze wszystkiego” – powiedziała doktor Lidia Stopyra, ordynatorka oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu Żeromskiego w Krakowie. Poza krwotokami dzieci zmagają się z innymi niebezpiecznymi powikłaniami, jak sepsa, zapalenie mózgu i zaburzenia krzepnięcia krwi. Bardzo cierpią, spędzają tygodnie w szpitalu, dostają silne leki. Niejednokrotnie lekarze muszą walczyć o ich życie! Sytuacja jest poważna, a specjaliści apelują do rodziców: szczepcie dzieci na ospę wietrzną! To szczepienie zalecane, a więc płatne, ale chodzi przecież o zdrowie i życie maluchów. Bezpłatnie na ospę mogą zaszczepić się dzieci do 3. roku życia uczęszczające do żłobka. Obawy przed szczepionką nie mają uzasadnienia, to preparat bezpieczny i skuteczny – podkreślają lekarze. „Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że ospa może mieć tak poważne konsekwencje. Wydaje im się, że ospa jest chorobą łagodną...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta