Czy te badania to przełom dla małych alergików? Trzymamy kciuki!
Właśnie pojawiła się szansa, by można było "oswoić" uczulający alergen i to w mało inwazyjny dla dziecka sposób.
Dzieci które do tej pory musiały unikać wszelkich produktów zawierających orzechy, ze względu na silną reakcję uczuleniową mogącą zagrażać życiu, być może niedługo będą mogli odetchnąć z ulgą.
Zwiększenie tolerancji
W Narodowym Instytucie Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prowadzone są badania, które po pierwszych miesiącach są bardzo obiecujące. Wymyślono bowiem plaster, który przyklejony do skóry dziecka wchodzi w reakcję korzystną dla organizmu. Białko z orzechów jak podaje portal popsugar, dostaje się poprzez skórę i wspomaga układ odpornościowy, by tolerował niewielkie ilości orzechów w diecie dziecka.
Wstrząs anafilaktyczny - objawy i postępowanie
Rodzice dzieci alergicznych, muszą bacznie czytać etykiety wszystkich produktów, co na pewno jest dla nich męczące, gdyż naprawdę na wielu opakowaniach jest informacja "może zawierać śladowe ilości orzechów". – mówi Anthony S. Fauci, M.D., dyrektor NIAID.
Propozycja skierowana do alergików najbardziej obciążonych, ma na celu przede wszystkim ochronę dziecka, gdy przez przypadek zje produkt, w którym znajdą się orzechy. Organizm, który będzie za pomocą plastra "oswajany" z alergenem, będzie tolerował śladowe jego ilości.
Po roku dobre wyniki
W pierwszej fazie badań wzięło udział 74 osób w wieku 4-25 lat. Każdemu dano plaster, który miał inny skład, od niskiej dawki po wysoką, oraz placebo, by mieć porównanie. Wyniki potwierdzono po rocznej kuracji.
Wyniki tych badań opublikowano w "Journal of Allergy and Clinical Immunology" i są bardzo obiecujące. Blisko 50% osób biorących udział w badaniu (plastry z wysoką i niską dawką białka z orzechów), mogły spożyć 10 razy więcej orzechów niż przed badaniem. Oczywiście nadal mówimy tu o znikomych ilościach pokarmu, a nie delektowaniu się. Najlepiej na plaster reagowały dzieci w wieku 4-11 lat.
Uczestnicy badania będą dalej monitorowani przez kolejne lata, by sprawdzać skuteczność plastrów. Jeżeli okaże się, że nadal jest tak samo dobrze jak po roku, wówczas będzie można małym dzieciom takie plastry zaaplikować, by uodpornić je na całe życie i uchronić przed ryzykiem poważnego odczynu alergicznego.
Czy Twoje dziecko ma potwierdzone jakieś alergie?
Czytaj także: Test dla mamy - sprawdź, czy Twoje dziecko ma alergię!
źródło: popsugar