Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
orzeszki ziemne od kiedy dla dziecka
Fotolia
Zdrowie

Orzeszki ziemne - od kiedy dozwolone dla dziecka? [NOWE ZALECENIA]

Orzeszki ziemne - od kiedy są wskazane dla dziecka? Do tej pory dietetycy i lekarze zalecali, by orzechy podawać dzieciom dopiero po 2-3. roku życia. Wszystko dlatego, że orzechy, szczególnie ziemne, znajdują się na liście najbardziej uczulających alergenów. Najnowsze zalecenia mówią jednak coś zupełnie innego.

Dostępne dane naukowe potwierdzają, że to wcześniejsze (a nie późniejsze) wprowadzenie często uczulających pokarmów do diety dziecka (także orzeszków ziemnych) zapobiega wystąpieniu u dzieci alergii. Należy jednak robić to w formie bezpiecznej dla wieku dziecka. Nowy trend w zaleceniach dotyczących karmienia dzieci i zapobiegania alergiom potwierdza także brytyjskie badanie. Wiele zmian w aktualnym schemacie żywienia niemowląt liberalizuje zasady rozszerzania diety, m.in. zniesiono sztywne zalecenia co do kolejności i czasu  wprowadzania niektórych produktów do diety dziecka, np. jajek, glutenu, produktów mlecznych. 

Spis treści: 

  1. Orzeszki ziemne - od kiedy dla dziecka?
  2. Jak wprowadzać orzechy do diety dziecka?
  3. Wczesne wprowadzanie orzechów ziemnych do diety zapobiega alergii

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Orzeszki ziemne - od kiedy dla dziecka?

Orzeszki ziemne można wprowadzać do diety dziecka tak samo jak inne produkty. W grupach dzieci, u których występuje ryzyko alergii na orzeszki ziemne, zaleca się wręcz wczesne (4.-11. m. ż.) wprowadzenie ich do diety. Wcześniej należy jednak skonsultować to ze specjalistą. 

Jak wprowadzać orzechy do diety dziecka?

Lekarze zaznaczają, że dzieciom nie wolno wprowadzać do diety orzechów w całości ze względu na ryzyko zakrztuszenia się nimi przez dziecko. Najlepiej by było to dobrej jakości masło orzechowe, gładkie (bez kawałków orzechów). Należy je wprowadzać w niewielkiej ilości (odrobina na końcu łyżeczki) i wnikliwie obserwować reakcję dziecka. Dobre masło orzechowe to takie, które w swoim składzie ma TYLKO orzechy. Można je też zrobić samodzielnie w domu, np. z tego przepisu na masło orzechowe.

 

Wcześniej odsuwano w czasie podawanie orzeszków z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na ryzyko zakrztuszenia się kawałkami orzechów przez małe dzieci (tuż przed wprowadzeniem zaleceń wiele takich przypadków zdarzyło się w Stanach Zjednoczonych). Po drugie dlatego, że orzechy zawierają niezwykle silne alergeny - u osób uczulonych na nie już nawet sam zapach orzechów może wywołać silną reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie silnie alergizują orzeszki ziemne.

Wczesne podanie orzeszków ziemnych zapobiega alergii 

Brytyjscy naukowcy ustalili, że za wzrost ilości chorych na alergię na orzeszki ziemne odpowiada właśnie niejedzenie ich we wczesnych dzieciństwie. Zatem już do diety dzieci w pierwszym roku życia należy wprowadzać orzechy ziemne. Wszystko dlatego, że właśnie w pierwszym roku życia otwiera się tzw. okienko czasowe, kiedy organizm dziecka dzięki podawaniu niedużych ilości pokarmów uczy się je tolerować i nie reagować obronnie, czyli właśnie alergią. Podobne jest z pieczywem, rybami, jogurtem czy jajkami dla niemowlaka.

Badanie trwało ponad cztery lata, wzięło w nim udział 640 dzieci w wieku od czterech do jedenastu miesięcy życia. Wszystkie to dzieci z dużym ryzykiem rozwoju alergii na orzeszki ziemne – były już pod opieką poradni alergologicznej z innych powodów, m.in. alergii skórnej lub silnej alergii pokarmowej na białko jajka.

Losowo wybranej połowie tych dzieci naukowcy trzy razy w tygodniu podawali dania zawierające orzechy ziemne, aż do ukończenia przez nie piątego roku życia. Druga część grupy nie dostawała produktów zawierających fistaszki. Okazało się, że wynik doświadczenia był zdumiewający: tylko u 1 proc. dzieci jedzących orzeszki rozwinęła się alergia na nie. W grupie, która nie jadła orzechów, zachorowało aż 17,5 proc. dzieci.

W komentarzu do pracy jej główny autor i prowadzący badanie, Prof. Gideon Lack, uznał, że to unikanie fistaszków jest przyczyną zwiększania się ilości chorych z alergią na te orzechy i że jak najszybciej należy odwrócić ten trend.

Zobacz także: 

produkty, uczulenie, uczulające, alergia, pokarmowa
Zdrowie
8 produktów, które najbardziej uczulają dzieci
Zanim na testach wyjdzie, na które produkty twoje dziecko ma uczulenie, warto wiedzieć, które z nich powinny wydać ci się najbardziej podejrzane. Zobacz listę 8 produktów, które są najsilniejszymi alergenami.

Alergię pokarmową mogą potwierdzić tylko testy, które powinny być wykonane pod okiem lekarza. Ale nie zaszkodzi wiedzieć, na które produkty najczęściej występuje alergia. Poniżej lista. 1. Mleko i nabiał Szczególnie groźne jest mleko krowie. Nieco rzadziej alergizują jogurt, kefir, ser, ale je również trzeba wycofać z diety dziecka, u którego lekarz potwierdził alergię. 2. Jajko Najmocniej uczula białko, dlatego dawniej zalecano podawanie całego jajka maluchowi nie wcześniej niż pod koniec drugiego roku życia. Jednak dzisiaj nie ma już takich obostrzeń - okazuje się, że niepodawanie dziecku produktów potencjalnie alergizujących może tym bardziej wzmagać skłonność do alergii. 3. Kaszki i pieczywo z glutenem Zwłaszcza z pszenicy, żyta i jęczmienia (czyli np. pieczywo pszenne i żytnie, kasza jęczmienna, manna, kuskus). Stosunkowo najbezpieczniejszy jest owies i płatki owsiane. Zobacz też: Komu tak naprawdę szkodzi gluten? 4. Mięso Jeśli dziecko jest uczulone na białka mleka krowiego, może mieć kłopoty po wołowinie i cielęcinie; gdy ma alergię na jajka – po kurczaku. 5. Orzechy Nie zaleca się podawania ich maluchowi w pierwszym roku życia ze względu na ryzyko zakrztuszenia się. Najczęściej alergizują orzechy pistacjowe i ziemne. Najnowsze badania dowodzą, że podawanie już niemowlętom niewielkich ilości np. masła orzechowego może je chronić przed wystąpieniem alergii. 6. Owoce Zwłaszcza cytrusy i inne owoce południowe, a także truskawki, poziomki. Nie opóźniaj jednak podawania ich maluszkowi w pierwszym roku życia. Ale gdy alwergia wystąpi, wyklucz je z diety. 7. Słodycze Najczęściej uczulają czekolada i miód. Nie dawaj też dziecku batonów (w nich prócz czekolady mogą znajdować się orzechy). 8. Konserwanty i barwniki Pochodne kwasu benzoesowego (są np. w niektórych galaretkach, dżemach,...

dziecko, odżywianie, jabłko
Zdrowie
Mleko, gluten, jajka, ryby: 4 najczęstsze alergeny. Sprawdź, czego dziecko nie może jeszcze jeść
Mleko, jajka, orzeszki, ryby, gluten: to główni wrogowie alergika. Problem polega na tym, że często są oni ukryci tam, gdzie w ogóle się ich nie spodziewasz! I jak tu skutecznie walczyć z uczuleniem u malca?!

Dzieciom najczęściej dokucza alergia pokarmowa. To dosyć złośliwe zrządzenie losu, bo przecież dziecko szybko rośnie i potrzebuje do zdrowego rozwoju wielu składników odżywczych. Zadanie dla rodziców małego alergika: rozpoznać WSZYSTKIE zakazane produkty i poznać ich zastępców. Główny wróg: mleko Niestety, to właśnie mleko, w którym jest mnóstwo tak potrzebnego dziecku wapnia , jest najczęstszym alergenem. Białka krowiego mleka są częstszą przyczyną alergii niż wszystko inne razem wzięte. Właśnie dlatego, jeśli lekarz będzie podejrzewać u twojego dziecka uczulenie, zaleci na początek wycofanie mleka z diety. Co naprawdę uczula? Oczywiście nie całe mleko, tylko zawarte w nim białka – kazeinowe i serwatkowe. Z tego powodu w tzw. mieszankach leczniczych dla alergików rozbija się cząsteczki białka na mniejsze kawałeczki, które nie powodują uczuleń. Białko jest nie tylko w mleku (ok. 3,5 proc.), ale też w maśle (ok. 0,5 proc., dlatego niektórzy alergicy mogą je jeść), w twarogach, żółtych serach. Gdy lekarz postawi diagnozę, że dziecko jest uczulone na mleko krowie, karmiąca mama nie może pić mleka i jeść żadnych produktów mlecznych. Gdy dziecko jest karmione butelką, nie może dostawać mleka modyfikowanego, tylko specjalną hydrolizowaną mieszankę . Jednak dziecko czasem reaguje alergią także na hydrolizaty. Lekarz wtedy zleci mu specjalny preparat zawierający mieszaninę aminokwasów (tzw. mieszankę elementarną). Uwaga: Dziecko może się uczulić na mleko kozie, owcze, soję, a także na wołowinę i cielęcinę. Bądź detektywem. Białka mleka krowiego znajdują się także w innych produktach. Nie podawaj dziecku też: masła, margaryn, kremów deserowych w proszku, lodów, herbatników, gofrów, wafli, krakersów, pączków, napoleonek, czekolady mlecznej, krówek i toffi, napojów kakaowych w proszku, zupek i sosów z proszku, pieczywa żytniego,...

niemowlę, śliniak, karmienie
Żywienie
Skutki nieprawidłowej diety
Na nic nie ma siły, nie ma apetytu, często skarży się na brzuszek... Nie wiesz, jak mu pomóc. A może czas na zmiany w diecie twojego malucha? Ich efekty naprawdę mogą cię zaskoczyć.

Senność, rozdrażnienie lub bolący brzuszek nie zawsze są objawami infekcji. Być może, podobnie jak wielu rodziców, nie zdajesz sobie sprawy, że przyczyną dolegliwości twojego dziecka może być niewłaściwa dieta. Wystarczą niewielkie zmiany w codziennym menu, by malec poczuł się znacznie lepiej. 1. Stale ma podkrążone oczy Mylisz się, sądząc, że objawami alergii są jedynie zmiany na skórze czy katar. Podkrążone oczy, rozdrażnienie, spadek wagi, problemy z trawieniem czy biegunka również mogą być sygnałem, że dziecko zjadło coś, co je uczula. Co robić? Aby odkryć przyczynę alergii, przez pewien czas nie podawaj maluchowi produktów, które mogą uczulać. Potem zacznij je wprowadzać, ale kolejno – po jednym, i uważnie obserwuj swojego szkraba. Jeśli ponownie wystąpią objawy, które już wcześniej cię niepokoiły, będziesz wiedziała, co je wywołuje. Podobnie postępuj, gdy wprowadzasz nowości do diety dziecka (zawsze pojedynczo). Unikaj też podawania nowych produktów, gdy maluch choruje lub jest osłabiony. Na co uważać? Najczęściej uczula mleko krowie (piszemy o tym na str. 50). Do pokarmów silnie alergizujących należą też orzechy (ziemne, włoskie, nerkowce) i ryby. Mocno uczulają: śledź, makrela, łosoś i łupacz (zwłaszcza wędzone). Ich zjedzenie może powodować migreny, nudności, zaburzenia pracy jelit, zmiany skórne, obrzęki twarzy i jamy ustnej. Uważaj na owoce cytrusowe i soki owocowe. W jadłospisie malucha pozostaw produkty uznawane za najmniej uczulające: jabłka, gruszki, marchew, sałatę, karczochy, ryż (zwłaszcza brązowy) oraz jagnięcinę. Pamiętaj! Popularne testy skórne, które służą do wykrywania alergii, mogą dać fałszywy wynik ujemny (szczególnie u małych dzieci). Nie podawaj dziecku batoników, czekolady – mogą zawierać orzechy. Jeśli malec ma alergię na ryby, nie zapominaj, że uczulać może także mięso (do paszy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz