Kilkulatki potrafią być urocze, wymagające, zabawne i piekielnie inteligentne. Czasem są po prostu... dziwne. Oto lista 6 dziwnych zachowań, które mogą niepokoić rodziców, chociaż są zupełnie normalne.

Reklama

Dziwne (i normalne!) rzeczy, które robią dzieci

  1. Uderzanie głową. Rytmiczne uderzanie głową (nie tylko podczas jazdy samochodem!) to sposób malucha na uspokojenie, odreagowanie i ukojenie bólu. Dorosłym wydaje się to dziwne, jednak dla dziecka to naturalny sposób radzenia sobie ze swoimi emocjami. Oczywiście tylko wtedy, jeśli maluch nie robi sobie przy tym krzywdy!
  2. Wkładanie rąk w majtki. Dotykanie się jest niegroźnym etapem w życiu kilkulatka, jednak pod warunkiem, że zdarza się to sporadycznie, np. gdy maluch ogląda bajki albo się nudzi. Jeśli woli się dotykać niż pójść na lody, pobawić się z kolegą czy wybrać się na plac zabaw, warto skonsultować się z pedagogiem.
  3. Zjadanie różnych przedmiotów lub wkładanie ich do buzi. Dzieci poznają świat przez wszystkie zmysły, także smak. Wkładanie do buzi różnych przedmiotów to etap, który musi przetrwać każdy rodzic. Należy jednak pamiętać, że może to być niebezpieczne.
  4. Dłubanie w nosie. Dziurki w nosie to kolejne przestrzenie do odkrycia. Dziecko jeszcze nie wie, że dłubanie w nosie jest nieeleganckie (lub, nie ukrywajmy, wstrętne). Nie należy jednak zachęcać malca do dłubania w nosie, wręcz przeciwnie! Trzeba nauczyć malucha, że jeśli czuje, że ma katar, powinien skorzystać z chusteczki i wytrzeć nos w samotności, nie w obecności innych osób.
  5. Zabawy z kupką. Dzieci uwielbiają zabawę, nic więc dziwnego, że jeśli maluch ma okazję, z ochotą sięga do pieluszki lub zawartości nocnika. Fascynuje go wszystko, co nowe i to tylko kolejny sposób zabawy. Nie należy mu na to pozwalać, lepiej jak najwcześniej tłumaczyć, że są inne, ładniej pachnące zajęcia.
  6. Wymyślanie przyjaciół. Posiadanie wyimaginowanych przyjaciół, mówienie do siebie czy rozmowy z maskotkami to część dzieciństwa. Nie ma w tym nic niepokojącego, wręcz przeciwnie. Rozwijanie wyobraźni jest bardzo ważną częścią rozwoju dziecka.

Co z tej listy robią wasze dzieci? ;)

Czytaj także:

Reklama

źródło: thebump.com

Reklama
Reklama
Reklama