Duchowość na samym szczycie w piramidzie potrzeb Maslowa. Zmiany w podręczniku do WOS-u!
W najnowszym podręczniku do WOS-u zaszła bardzo istotna zmiana. W piramidzie Maslowa na samym szczycie nie znajduje się już samorealizacja (jak było to do tej pory), a... duchowość.
Piramida Maslowa to hierarchia potrzeb człowieka opracowana przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa. Na samym dole piramidy znajdują się podstawowe potrzeby, wynikające z potrzeb życiowych, zaś na samym szczycie te, na których człowiek może się skupić dopiero po zaspokojeniu potrzeb podstawowych.
Piramida, idąc od samego dołu (czyli potrzeb podstawowych), obejmuje:
- potrzeby fizjologiczne,
- potrzeby bezpieczeństwa,
- potrzeby miłości i przynależności,
- potrzeby szacunku i uznania,
- potrzebę samorealizacji.
Zmiany w podręczniku do WOS-u
W podstawie programowej szkoły podstawowej jednym z przedmiotów obowiązkowych jest Wiedza o Społeczeństwie. To właśnie w najnowszym podręczniku do WOS-u wydawnictwa Nowa Era na lata 2021-2023 została umieszczona zmieniona piramida Maslowa. Pojawia się ona w pierwszym rozdziale podręcznika zatytułowanym „Człowiek w społeczeństwie”.
Ta zmiana może okazać się dosyć szokująca zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów i rodziców – w końcu nie ma nic wspólnego z oryginalną piramidą potrzeb Maslowa. Powszechnie funkcjonuje jedynie pięć poziomów hierarchii potrzeb (bez duchowości).
Rodzice, którzy nie są zwolennikami nauczania religii w szkole, mogą czuć się zaniepokojeni – dlaczego ktoś zmienił model funkcjonujący od kilku dekad? Należy jednak wziąć pod uwagę, że duchowość nie jest tym samym, co religijność. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to duża zmiana w kształceniu młodych ludzi. Czy potrzebna?
Zobacz także: