Dziewczynce z USA podano leki przeciw wirusowi HIV już w cztery godziny po porodzie, gdyż istniało duże ryzyko, że zaraziła się wirusem HIV od matki. Po 9 miesiącach kuracji lekami antywirusowymi poinformowano, że dziewczynka jest zdrowa, choć będzie jeszcze przez pewien czas dostawać leki.

Reklama

Rok temu lekarze informowali o podobnym przypadku wyleczenia 2,5 letniej dziewczynki z USA, której leki zaczęto podawać już 30 godzin po porodzie. Wyleczona dziewczynka ma dziś 3,5 roku, od dwóch lat nie bierze leków. Te przypadki wskazują, że dzięki wczesnemu podjęciu leczenia może się udać całkowite wyeliminowanie wirusa HIV u dziecka.

Jak zapobiec urodzeniu dziecka z HIV

W Polsce też rodzą się dzieci z wirusem HIV, chociaż można temu prawie w 100% zapobiec. W Polsce rozpoznano HIV u ok. 17 tys. dorosłych, jednak osób zarażonych może być znacznie więcej: większość osób nawet nie myśli, że może być zarażona HIV. Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że na HIV zarażeni są głównie narkomani, osoby często zmieniające partnerów seksualnych i homoseksualiści.
Rocznie w Polsce rodzi dzieci ok. 70-100 kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV.
Jeśli jesteś w ciąży, w pierwszym trymestrze ciąży oraz pod koniec drugiego trymestru (lub na początku trzeciego) wykonaj test w kierunku wirusa HIV. Badanie jest bezpłatne, powinien Ci o nim powiedzieć każdy lekarz ginekolog. Niestety, nie zawsze ginekolodzy mówią o badanach, a kobiety nie zawsze chcą je wykonywać. Zwykle są przekonane, że nie jest możliwe, by były zarażone wirusem HIV lub wstydzą się iść na badanie.

Czytaj też: Badania refundowane przez NFZ

Test w kierunku HIV w ciąży może uratować dziecku życie

Nie wstydź się w ciąży zrobić test w kierunku HIV. Lekarze podkreślają, że w grupie ryzyka zarażenia HIV jest praktycznie każdy, kto współżyje seksualnie: nawet jeśli miałaś jednego partnera, istnieje ryzyko zarażenia HIV (jeśli partner był zarażony). Na pewno w takim przypadku ryzyko jest niewielkie, jednak test w kierunku HIV warto wykonać. Jeśli test w ciąży wypadłby dodatnio, są sposoby, by nie przenieść wirusa HIV na dziecko.
Do przeniesienia wirusa HIV na dziecko może dojść podczas porodu, a potem w czasie karmienia piersią: jeśli kobieta nie wiedziała, że jest zarażona HIV i nie podjęła leczenia.
Jeśli test wykonany w ciąży wykaże, że kobieta ma wirusa HIV, dostanie trzy leki antywirusowe, które zapobiegają przeniesieniu HIV na dziecko. Podjęcie skutecznego leczenia w 99% chroni dziecko przed przeniesieniem wirusa HIV z matki na dziecko. Na wszelki wypadek dziecko dostaje jeszcze po porodzie lek zapobiegający namnażaniu się wirusa HIV. Jeśli leczenie zostało u kobiety w ciąży podjęte późno, dziecko będzie dostawało 3 leki antywirusowe.

Zobacz także

Wczesne leczenie mamy, a potem dziecka, może zapobiec przeniesieniu HIV na dziecko. Jeśli w ciąży nie wykonasz testu na obecność wirusa HIV, a jesteś nim zarażona, to istnieje ok. 50% ryzyka, że dziecko urodzi się z wirusem HIV. Szansą na wyleczenie dziecka z HIV jest tylko wczesne podjęcie leczenia – tak jak to się stało w przypadku dziewczynki z USA.

Reklama

Zobacz też: W Polsce też rodzą się dzieci z HIV.

Reklama
Reklama
Reklama