Pierwsze dziecko w życiu mężczyzny powoduje wzrost jego wagi, co zwiększa ryzyko chorób przewlekłych - wynika z badań prof. Garfielda opublikowanych 21 lipca 2015 roku w „American Journal of Mens Health".

Reklama

„Efekt ojcostwa" to przeciętnie od 1,5 do 2 kilogramów więcej na wadze.
Dla przykładu: Mężczyzna przy wzroście 180 cm przybierał na wadze około 2 kg, czyli jego indeks BMI wzrastał 2,6 procent. Taka zmiana wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, nowotworów i cukrzycy. Dawno już udowodniono, że mężczyźni po ślubie tyją, okazuje się, że dodatkowym czynnikiem ryzyka jest posiadanie dzieci. Brak czasu na aktywność fizyczną, dojadanie po dzieciach, słodkie przekąski odkładają się w postaci dodatkowych kilogramów.

Zespół doktora Garfielda szczególnie uczula pediatrów, aby sugerowali młodym tatom zmiany w żywieniu i proponowali różne formy aktywności fizycznej. Młodzi ojcowie bardzo rzadko uważają, że powinni udać się do lekarza, ponieważ swój stan zdrowia zazwyczaj określają jako dobry.

Zobacz też: Przepis na zielonego burgera

Myślisz, że to wydumany efekt?

Mężczyźnie, którzy nie posiadają dzieci chudną, w tym czasie, średnio 0,5 kg! A ojcowie nie mieszkający ze swoimi dziećmi tyją, ale dużo mniej niż ich koledzy stale przebywający ze swoją rodziną, średnio tylko 2 procent.

Zobacz także
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama