Reklama

Bajka Świnka Peppa powinna być zakazana dla dzieci − tak twierdzą niektórzy eksperci. Ich zdaniem długotrwałe odtwarzanie kolejnych odcinków tej pozornie niewinnej bajeczki może być nawet przyczyną uszkodzenia mózgu dziecka.

Reklama

Poniżej podajemy powody, dla których wg licznych badaczy Świnka Peppa nie jest dobra dla dzieci. Wyjaśniamy też, jak rodzice mogą uchronić maluchy przed złym wpływem tej bajki.

Bajki dla dzieci: Peppa – czy to dobra bajka?

Świnka Peppa bije rekordy popularności i często angażuje w oglądanie całą rodzinę, nie tylko dzieci. Jednak wielu psychologów i pedagogów doszukało się w bajce fragmentów, w których główna bohaterka przejawiała bardzo egoistyczne i nieprzyjemne zachowania. Oto przykłady:

  1. Peppa, jako starsza z rodzeństwa, często podkreśla, że jest szefową we wszelkich zabaw i nie chce angażować w nie swojego młodszego brata. Bezwzględnie odsyła go z każdej zabawy, do której maluch próbuje się przyłączyć.
  2. Kiedy George choruje, Peppa uważa, że nie jest „wystarczająco poważnie chory”, żeby jechać do szpitala. Kiedy maluch jasno pokazuje objawy złego samopoczucia, Peppa nie okazuje żadnej empatii i nie opiekuje się bratem. Kiedy kładą się do łóżeczek, narzeka na to, że braciszek za głośno kaszle, a kiedy maluch zasypia – z radością oznajmia, że w końcu jest „Cicho i spokojnie”.
  3. Świnka Peppa bywała już wcześniej krytykowana za seksistowskie traktowanie tatusia Peppy i George’a. Chociaż jest on bardzo przyjemną postacią i często żartuje, nawet sam z siebie. Pomimo tego jest regularnie wyśmiewany przez członków swojej rodziny.
  4. Czasami Peppa zachowuje się jak prawdziwy czarny charakter. W odcinku „Plac Zabaw”, chętnie wyśmiewa się z innych, jednak jest wyjątkowo przeczulona na swoim punkcie. Wymądrza się i wytyka swoim znajomym, że „źle huśtają się na huśtawce”, po czym czuje potrzebę zademonstrowania, jak robić to dobrze.
  5. W odcinku, w którym Peppa bawi się ze swoją najlepszą przyjaciółką – owieczką Suzy, dziewczynki grają w grę. Jednak kiedy Suzy wygrywa dwa razy z rzędu, Peppa natychmiast się obraża i oskarża owieczkę o oszukiwanie. Mama Świnka namawia Peppę, aby zadzwoniła później do przyjaciółki i przeprosiła, jednak dziewczynka odmawia, nie widząc w swoim zachowaniu niczego złego. Konflikt rozwiązuje w końcu tata Świnka.
  6. W odcinku, w którym Peppa uczy się gwizdać, dziewczynka dzwoni do swojej przyjaciółki Suzy, aby poszukać pocieszenia – liczy, że owieczka także nie umie gwizdać. Kiedy jednak okazuje się inaczej, Peppa rozłącza się bez pożegnania.

Czy to wszystko oznacza, że Świnka Peppa jest złą bajeczką dla dzieci? Czy dzieci naśladują zachowania, które oglądają w Śwince Peppie? Raczej tak. Czy te zachowania są wyłącznie naganne? To zależy od dziecka. Na pewno dziecko po oglądaniu Świnki Peppy będzie chciało skakać po kałużach i błocie. Będzie też raczej denerwująco chrumkało, być może będzie śmiało się z ojca-fajtłapy i jego wielkiego brzucha (jeśli ojciec jest ciamajdą i ma duży brzuch). Może też rozrzucać zabawki i nie chcieć się bawić z młodszym rodzeństwem. Napiszemy jednak coś szokującego... Twoje dziecko będzie to robić i bez oglądania Świnki Peppy. Bo takie są dzieci.

Bajki dla dzieci: czy Świnka Peppa powinna być zakazana?

Większość rodziców wie, że dzieci bardzo często naśladują niewłaściwe zachowania z otoczenia, np. widzą je u innych dzieci w przedszkolu, na placu zabaw, w sklepie, czy u znajomych i rodziny. Rolą rodzica jest, by tłumaczyć dziecku, co jest właściwe, a co nie. Podobnie powinno być z niewłaściwymi zachowaniami powielanymi z kreskówek.

Czy dziecko może naśladować niewłaściwe wzorce naśladując świnkę Peppę? Pewnie tak. Jako przykład można podać brata Peppy, George’a, który nie lubi warzyw ani owoców i zajada się tylko ciastem czekoladowym. Owszem, tak jest w tej bajce. Ale nikt już nie wspomina, że George w domu Rebeki Królik poznaje także smak... marchewki oraz ciasta marchewkowego i jest nim zachwycony. Może kluczem do właściwego odbioru kreskówek nie jest ich zakazywanie, a oglądanie ich razem z dzieckiem i tłumaczenie mu świata na bieżąco.

Świnka Peppa: czy to zła bajka? Wypowiedź ekspertki ds. rodzicielstwa

W kontekście Peppy bardzo często przytacza się wypowiedzi ekspertki ds. rodzicielstwa, dr Karen Phillip, która powiedziała m.in., że dzieci (oglądając telewizję - przyp. red.) tracą zdolność do rozwijania umiejętności w zakresie empatii i czytania języka ciała innych ludzi. Czy zatem nie powinniśmy pozwalać maluchom na oglądanie tej bajki?

Sama ekspertka zaprzeczyła takiej interpretacji jej słów i oświadczyła, że... nie ma nic przeciwko bajce dla dzieci „Świnka Peppa”. Zwróciła jednocześnie uwagę, że szkodliwe jej zdaniem jest wydłużanie czasu korzystania przez dzieci z ekranów i nadmierne oglądanie telewizji. Zobaczcie:
https://www.youtube.com/watch?v=GxmxEYIjgBI
Źródło: express.co.uk, kidspot.com.au, goodtoknow.co.uk

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...