W obiegowej opinii utarło się takie przekonanie, że wystarczy rodzić kolejne dzieci i pobierać 500 plus, aby wygodnie ustawić się w życiu. Rzeczywiście przy sporej ich gromadce można zebrać całkiem pokaźną sumę pieniędzy. Jednak polskim rodzinom dalekie jest takie myślenie. Te liczby najlepiej o tym świadczą, przekonaj się!

Reklama

Kilka tysięcy największych 500 plus

4,7 tys. rodzin otrzymują najwyższe świadczenie z programu Rodzina 500 plus - wynika z danych przekazanych radiozet.pl przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak podał resort, beneficjentów 500 plus podzielono na kategorie, ze względu na liczbę dzieci w rodzinie. Najwięcej pieniędzy trafia do tych posiadających szóstkę i więcej pociech.

- Najwyższy przedział odnosi się do rodzin z 6. i więcej dzieci, których to rodzin w kwietniu 2019 roku było 4 765 – przekazało ministerstwo. Oznacza to, że rodziny te otrzymywały miesięcznie co najmniej 3 tys. złotych i więcej.

Rodziny z dwójką dzieci najchętniej biorą 500 plus

Nie są to oszałamiające cyfry. Dla porównania - liczba wszystkich rodzin otrzymujących pieniądze z 500 plus wynosiła 2,38 mln (dane za luty tego roku). 500 plus na jedno dziecko wypłacono ponad 1,5 mln rodzin. Nieustająco, od ponad 3 lat funkcjonowania programu, w największym stopniu korzystają z niego rodziny z dwójką dzieci.

Najwięcej dzieci uprawnionych do świadczenia 500 plus jest w województwie mazowieckim – 534,6 tys. dzieci (dane z kwietnia).

Zobacz także

Od 1 lipca pieniądze już dla każdego dziecka

500 plus od 1 lipca tego roku będzie przysługiwać także na pierwsze dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Finansowe wsparcie trafi do 6,8 mln dzieci. Koszt rozszerzenia programu wyniesie 9 miliardów 576 mln złotych w tym roku i 19 miliardów 859 mln złotych w 2010 roku.

Dotychczas świadczenie było przyznawane na drugie i każde kolejne potomstwo. Na pierwsze dziecko 500 plus było wypłacane tylko wtedy, gdy dochód w rodzinie na jedną osobę nie przekraczał 800 złotych.

Wraz z 1 lipca zajdą w programie także kolejne zmiany:

  • zniknie wymóg ustalania alimentów w przypadku rozwiedzionych rodziców ubiegających się o świadczenie;
  • 500 plus otrzymają także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych;
  • rodzice będą mieli 3 miesiące na złożenie wniosku o przyznanie 500 plus w przypadku nowo narodzonego dziecka;
  • będzie zachowana ciągłość wypłaty świadczenia w sytuacji śmierci jednego z rodziców, któremu 500 plus zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

Wnioski o przyznanie 500 plus drogą elektroniczną można składać od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS), a tradycyjną w urzędzie od 1 sierpnia. Nowelizacja ustawy wydłuża do 31 maja 2021 roku pierwszy okres, na jaki zostanie przyznane świadczenie na nowych zasadach. Oznacza to, że rodzice nie będą składać ponownie wniosków o 500 plus w 2020 roku.

Kiedy rodzice dostaną nowe 500 plus?

Nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zapowiedziała, że część rodzin może otrzymać rozszerzone świadczenie 500 plus już w lipcu. Warunkiem jest sprawna realizacja wniosków przez samorządy.

– Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu – powiedziała Borys-Szopa.

– Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Do kiedy trzeba składać wnioski o 500 plus?

Jeżeli wniosek złożysz w listopadzie to wypłatę, z wyrównaniem za ten miesiąc, otrzymasz do 31 stycznia 2020 roku. Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku zostanie ci wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 roku.

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 roku 500 plus na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Na tej podstawie zostanie im przyznane od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają pieniędzy), natomiast od 1 października na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września).

Czy jesteście zadowoleni, że 500 plus będą otrzymywały wszystkie dzieci w Polsce. Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Reklama

Źródło: radiozet.pl

Reklama
Reklama
Reklama