Anioł to duchowa, świetlista postać, często ukazywana ze skrzydłami – łac. angelos to dosłownie: skrzydlaty posłaniec. Aniołowie słyną też z tego, że wielbią Boga i służą mu oraz stanowią łącznik między tym co ludzkie i boskie.

Reklama

Spis treści:

Imiona aniołów: lista

Ilu jest aniołów? Biblia nie podaje żadnej konkretnej liczby. Wiemy tylko, że królowi Danielowi objawił się Bóg w towarzystwie milionów niebieskich duchów („Tysiąc tysięcy razy dziesięć tysięcy stało przed nim” (Dn 7, 10). Jeśli chodzi o imiona aniołów – Pismo św. podaje jedynie trzy:


Michał uważany jest za obrońcę chwały bożej. Gabriel – za anioła specjalnych objawień. Rafał – za anioła, który potrafi uzdrawiać choroby ciała.

Z pozabiblijnych źródeł możemy dowiedzieć się również o istnieniu aniołów (archaniołów) o takich imionach jak:

  • Uriel
  • Symiel
  • Orifiel
  • Zachariel


Pozabiblijne źródła (mitologie, publikacje okultystyczne) podają również setki imion upadłych aniołów (czyli diabłów, demonów), takich jak m.in. Belzebub, Lucyfer, Mefistofeles, Ezekiel, Samael, Uzjel, itd.

Imiona aniołów, które nie pochodzą z Pisma Świętego nie przyjęły się jako imiona nadawane dzieciom. Od lat rodzice nazywają swoje pociechy imionami aniołów biblijnych, takimi jak:

Zobacz także
  • Michał, Michalina,
  • Gabriel, Gabriela
  • Rafał, Rafaela

Imiona aniołów: znaczenie

Michał, Michalina

Hebrajskie mikha`el oznacza „Któż (jest wielki) jak Bóg” lub „podobny do Boga”. Imię to nosił archanioł Michał, który zgodnie z przekazem biblijnym sprzeciwił się szatanowi właśnie z okrzykiem „Mikha`el!” W Nowym Testamencie Archanioł Michał to postać stojąca na czele hufców anielskich, pogromca szatana. Na obrazach przedstawiany jest z wagą (atrybut ten służyć mu ma do odważania dobrych i złych uczynków) lub/i złotym mieczem (symbolem walki ze złem).

Archanioł Michał wzywany jest zawsze gdy potrzebne jest wsparcie do walki z szatanem i obrona przed tym, co złe. To wojownik, który dba, by na ziemi nie zabrakło sprawiedliwości, cierpliwości i szczęścia. Jest patronem: żołnierzy, policjantów i małych dzieci.

Żeńską formą imienia Archanioła Michała jest Michalina, ma takie samo znaczenie jak męskie imię Michał.

Gabriel, Gabriela

Hebrajskie geber znaczy tyle co „wojownik, mąż”, a el znaczy Bóg. Imię Gabriel można więc przetłumaczyć jako boży wojownik. W Starym Testamencie Archanioł Gabriel jest władcą raju. Według Nowego Testamentu to właśnie archanioł Gabriel zwiastował Maryi, że narodzi boskiego syna. Atrybuty Archanioła Gabriela to: berło, gałązka oliwki lub palmy, kwiat lilii.

Gabriel jest patronem radia, telewizji i… telefonów a także posłańców, listonoszy i kurierów. Żeńską formą imienia Gabriel jest Gabriela. Znaczenie tego anielskiego imienia nadawanego dziewczynkom ma takie samo znaczenie jak w przypadku imienia Gabriel.

Rafał, Rafaela

Hebrajskie rofe znaczy: lekarz, uzdrowiciel, el – Bóg. Znaczenie imienia archanioła Rafała to: boży (boski) uzdrowiciel lub: Bóg uleczy. W chrześcijaństwie anioł Rafał uważany jest za pierwowzór anioła stróża, który czuwa nad zdrowiem i bezpieczeństwem ciała i duszy. W malarstwie ukazywany jest jako młodzieniec ubrany w białą szatę. We wschodniej sztuce atrybutami tego anioła jest berło i kula ziemska, w sztuce zachodniej – kostur pielgrzymi, krzyż, rzadziej naczynie lub ryba.

W katolicyzmie uznany został za patrona chorych i lekarzy a także wędrowców, żeglarzy, emigrantów i terapeutów.
Żeńską formą imienia Rafał jest Rafaela, zdecydowanie rzadziej nadawane dziewczynkom niż Michalina czy Gabriela.

Anielskie imiona: jakie są?

Do anielskich imion zaliczyć należy też takie imiona żeńskie jak:


Wszystkie pochodzą od słowa angelus, czyli anioł. Każde z nich można, w kontekście imienia dla dziewczynki, tłumaczyć jako: anielska, pochodząca od aniołów, podobna aniołom (dobra i piękna jak anioł).

Czy dzieci noszące imiona z listy imion aniołów są grzeczne jak aniołki? O to trzeba by zapytać rodziców Michałków, Michalinek, Gabrysiów, Gabrysi, Rałałków, Rafaelek, Andżelinek, Andżelik i Anielek… Jedno jest pewne: wielu z nich wzięło pod uwagę anielską dobroć i moc aniołów w walce ze złem.

Źródła:
E. Breza: Imiona wywodzące się od imienia Boga – Elohim, „Język – Szkoła – Religia” 2013, nr 8
G. Ricciotti: Życie Jezusa Chrystusa. Warszawa 1955
M. Stanzione: Najpiękniejsze modlitwy do aniołów. Kraków 2019

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama