Najpopularniejsze imiona w Polsce 2021
Adobe Stock
Imiona

Najpopularniejsze imiona w Polsce 2021: nowi faworyci! [RANKING]

Oto lista najpopularniejszych imion w Polsce w 2021 roku. Dane pokazujące, jakie imiona nadawano dzieciom w ubiegłym roku, różnią się nieco od wcześniejszego rankingu. Co się zmieniło? Poznaj najczęstsze imiona dzieci urodzonych w 2021 roku.

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2021 roku przygotowaliśmy w oparciu o listę publikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Są na niej imiona, które rodzice najchętniej nadawali dzieciom w ostatnich miesiącach. 

Rodzice, którzy wybierają imię dla dziecka, często zastanawiają się, jakie jest najpopularniejsze imię w Polsce. Sytuacja zmienia się co kilka lat. Jeszcze niedawno królowały nowoczesne imiona, np. imiona angielskie. Później nastała moda na tradycyjne polskie imiona. Niektórzy decydują się nazwać dziecko bardziej oryginalnie, przeglądają zestawienia rosyjskich imion lub jeszcze bardziej egzotycznych, jak imiona koreańskie. Na jakie imiona nastała moda w 2021 roku? Poniżej przedstawiamy listę najczęściej nadawanych imion w Polsce. Czy utrzymają swoją popularność w najbliższych miesiącach?

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

Imiona najczęściej nadawane w Polsce

W 2020 roku rodzice równie chętnie wybierali dla córek imię Julia i Zuzanna. Urodziło się dokładnie tyle samo dziewczynek o tych imionach! Ale tuż za nimi w rankingu uplasowała się Zofia. W 2021 roku popularność tego imienia wcale nie malała! Zofia oznacza dziewczynkę stanowczą, troszkę przemądrzałą i skłonną do rządzenia wszystkimi wokół. W ubiegłym roku imię Julia spadła na 4. miejsce, natomiast największą faworytką jest Zuzanna. 

Wśród imiona dla chłopców nie było zmiany lidera. Najpopularniejszym imieniem męskim od wielu lat jest Antoni. Druga pozycję utrzymał także Jan. Na trzecim miejscu po raz drugi znalazł się Aleksander. To imię o międzynarodowej sławie oznacza wytrwałego i zdyscyplinowanego chłopca lub mężczyznę. To obrońca ludzi, który podejmuje odważne decyzje. Nic dziwnego, że rodzice przepadają za tym imieniem!

W górę pnie się Aleksander i Franciszek. 

Najpopularniejsze imiona w Polsce – ranking

Najpopularniejsze imiona w Polsce dla dziewczynek w 2021 roku:

1. Zuzanna – tak jak w 2020 roku
2. Zofia – awans z 3. miejsca w 2020 roku
3. Hanna – tak jak w 2020 roku
4. Julia – nr 2. z 2020 r.
5. Maja – to samo miejsce w ubiegłym roku
6. Laura – awans z 9. miejsca
7. Oliwia – awans z 8. miejsca
8. Alicja – 7. miejsce w 2020 r.
9. Lena – 6. miejsce w 2020 r.
10. Pola – awans z 11. miejsca.
 

Najpopularniejsze imiona w Polsce dla chłopców w 2021 roku:

1. Antoni – lider także w połowie 2020 r.
2. Jan – pozycja bez zmian 
3. Aleksander – pozycja bez zmian
4. Franciszek – awans z 5. miejsca
5. Jakub – spadek z 4. miejsca
6. Leon – awans z 9. miejsca
7. Mikołaj  – awans z 8. pozycji
8.  Szymon– spadek z 6. miejsca
9.  Filip  – nr 7. w 2020 roku
10. Stanisław – bez zmian

Oryginalne imiona nadawane dzieciom w 2021 roku

Niektórzy rodzice, zamiast wybierać najpopularniejsze imiona, szukają inspiracji wśród najdziwniejszych imion dla dzieci. Na samym dole rankingu imion nadawanych dziewczynkom w pierwszej połowie 2021 roku znalazły się:

 • Żaklina
 • Złata
 • Yasmin
 • Wirginia
 • Aiza
 • Chiara
 • Gia Han
 • Keira
 • Miłosława
 • Nita
 • Ronja
 • Sela
 • Tekla  

 


Z kolei najbardziej oryginalne imiona dla chłopców w pierwszej połowie 2021 roku to m.in:

 

 • Analotij
 • Ammar
 • Elian
 • Usman
 • Lenard
 • Theo
 • Walenty
 • Modest
 • Filemon
 • Ciro

 

Uwaga! Wybierając imię dla dziecka, pamiętaj, że imiona ośmieszające są niezgodne z prawem. Imię powinno też wskazywać na płeć dziecka. Jeśli twój wybór nie spełni tych kryteriów, kierownik urzędu stanu cywilnego może odrzucić imię i poprosić o nadanie nowego.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz też:

najgorsze imiona
Adobe Stock
Imiona
Najgorsze imiona dla dzieci – męskie i damskie
Najgorsze imiona dla dzieci to takie, które narażają na ośmieszenie. Niektórzy rodzice wykazują się w tej materii naprawdę wielką kreatywnością. Przedstawiamy najgorsze imiona dla dzieci, które nie zyskały aprobaty urzędników w różnych krajach na świecie, a także te, które są odradzane przez Radę Języka Polskiego.

Użytkownicy internetu chętnie przetrząsają sieć w poszukiwaniu przykładów najgorszych imion. To, czy imię jest dobre czy złe, to tak naprawdę subiektywna kwestia. Jedno wiadomo na pewno – najgorsze imiona ośmieszają noszące je osoby, sprawiają, że z takim imieniem żyje się o wiele trudniej. Dla jednego są to  imiona dziwne,  dla innego nadmiernie oryginalne, a jeszcze dla kogoś supermodne. Podajemy przykłady imion, przy których musieli zainterweniować urzędnicy. Najgorsze imiona dla dzieci – damskie i męskie Jeśli zdziwiły cię imiona, które gwiazdy nadają swoim dzieciom (np. Apple  – córka Gwyneth Paltrow, Vivienne, Etiennette, Fabien  – córki Michała Wiśniewskiego, czy Nikon  – syn  Doroty Gawryluk), to przygotuj się na prawdziwy szok. Podajemy przykłady imion, które rodzice próbowali nadać swoim dzieciom. Okazuje się kolejny raz, że ludzka pomysłowość nie zna granic. Na szczęście dzięki istniejącym przepisom wiele pomysłów zostało odrzuconych. Niestety, nie wszystkie – w Nowej Zelandii zostało zaakceptowane imię „Number 16 Bus Shelter” (Przystanek autobusowy numer 16). Najgorsze imiona, które rodzice próbowali nadać swoim dzieciom: Ikea – w 2006 roku kobieta z Wielkiej Brytanii chciała nazwać swoje dziecko na cześć sklepu meblowego. Nutella – w 2015 roku francuski sąd zakazał parze nadania swojemu dziecku imienia po kremie czekoladowo-orzechowym. Metallica – para w Szwecji wpadła na pomysł, by nazwać swoje dziecko tak jak zespół metalowy. Facebook – ponieważ rodzice mieli ochotę właśnie tak nazwać swoje dziecko, meksykański stan Sonora musiał tego zakazać. Anus –  Dania dodała to imię do listy zakazanych imion dla swoich obywateli. Brfxxccxxmnpcccclll mmnprxvclmnckssqlbb11116...

Rzadkie imiona męskie 2021. Jakie imiona straciły na popularności?
Adobe Stock
Imiona
Rzadkie imiona męskie 2021: ranking rzadko spotykanych i nietypowych imion
Rzadkie imiona męskie nadawane w 2021 roku zaskakują bardziej niż te popularne. Są wśród nich imiona bardzo oryginalne, niemal egzotyczne, ale też takie, które chętnie nadawaliśmy dzieciom jeszcze kilka dekad temu. W naszym rankingu znalazły się również rzadkie polskie imiona dla chłopców.

Jeśli szukasz imienia dla chłopca, możesz wybrać jedno z najrzadziej nadawanych imion męskich w 2021 roku. Wiele z nich jest nietypowych i oryginalnych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że twoje dziecko będzie się wyróżniać – prawdopodobieństwo, że spotka kogoś o takim samym imieniu w klasie, na podwórku, a później również w dorosłym życiu, jest bowiem minimalne. Możesz również wybrać staropolskie imiona męskie albo imiona nordyckie . Jest jednak druga strona medalu – warto więc dobrze zastanowić się nad tą decyzją. Imię nadajemy na całe życie. Trzeba też pamiętać, że typowe popularne imiona nie wzbudzają takich emocji jak rzadkie imiona. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź najrzadsze imiona męskie nadawane w Polsce w pierwszej połowie 2021 roku.  Rzadkie imiona męskie w Polsce w 2021 roku Wśród najrzadszych imion męskich w Polsce znalazły się zagraniczne imiona, takie jak Tony, Roger, Richard czy Lucas. Część z nich to imiona ukraińskie . Co ciekawe, wśród niepopularnych polskich imion dla chłopców są również takie, które chętnie nadawano dzieciom jeszcze kilka dekad temu, a także zdrobnienia od dobrze znanych nam imion (np. Antek). Oto lista rzadkich imion dla chłopców:   Lesław – 2 osoby nadały to imię Zdzisław – 3 osoby nadały to imię Janusz – 5 osób nadało to imię Włodzimierz – 7 osób nadało to imię Waldemar – 9 osób nadało to imię Marian – 10 osób nadało to imię Ireneusz – 14 osób nadało to imię Bardzo rzadko nadawane imiona męskie w 2021 roku Inne nietypowe imiona męskie nadawane przez rodziców w 2021 roku to: Radzimir Herbert Radek Alfred Alojzy Aureliusz Gaweł Klaudiusz Dionizy Xawery Nietypowe imiona męskie w 2021 roku Wśród rzadkich imion męskich nie brakuje tych bardzo nietypowych. W 2021 roku...

Rzadkie imiona damskie 2021. Jakie imiona nie zyskały naszej sympatii?
Adobe Stock
Imiona
Rzadkie imiona żeńskie 2021: ranking rzadko spotykanych i nietypowych imion (w tym polskich)
Rzadkie imiona żeńskie nadawane w 2021 mogą zaskakiwać. Wiele z nich brzmi bardzo oryginalnie, inne zaś przywołują na myśl minioną epokę. Wśród rzadko nadawanych imion pojawiło się wiele polskich imion dla dziewczynek, również tradycyjnych jak Mirosława czy Bogdana, ale również kilka bardzo nietypowych.

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Szukając inspiracji, możemy zapoznać się z listą najbardziej popularnych imion nadawanych w ostatnich latach. Jeśli zależy nam jednak na byciu oryginalnym, za inspirację może posłużyć lista rzadkich imion żeńskich nadawanych w pierwszej połowie 2021 roku. Z setek imion opublikowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wybrałyśmy te, które, choć są rzadkie, mogą spodobać się wielu rodzicom. Rzadko spotykane imiona w Polsce w 2021 roku Wśród najrzadszych imion żeńskich w Polsce znalazły się zagraniczne imiona, m.in. Elisabeth, Lisa, Chloe i Ingrid. Wiele z nich to imiona ukraińskie . W rankingu nie brakuje też imion, które były bardzo popularne kilkadziesiąt lat temu. Zdarzają się też przypadki zdrobnień od dobrze znanych nam imion. Poniżej przedstawiamy najrzadsze imiona żeńskie nadawane w Polsce w 2021 roku. Może któreś z nich cię zainspiruje?   Żaneta – 4 osoby nadały to imię Marzena – 5 osób nadały to imię Grażyna – 5 osób nadały to imię Bożena – 5 osób nadały to imię Renata – 6 osób nadało to imię Wioletta – 9 osób nadało to imię Jolanta – 12 osób nadało to imię Ilona – 12 osób nadało to imię Marcela – 14 osób nadało to imię Edyta – 20 osób nadało to imię Bardzo rzadkie imiona żeńskie w 2021 roku Inne nietypowe i rzadko nadawane imiona żeńskie w 2021 roku to: Żaklina Wirginia Rebeka Mirosława Bernadetta Bogdana Honorata Melodia Maryna Nietypowe imiona żeńskie w 2021 roku Niektórzy rodzice decydowali się na bardzo nietypowe imiona żeńskie. W 2021 roku urodziły się dwie dziewczynki, które dostały imię Dżesika. Dwie inne – Enola, a kolejne dwie – Mercedes. Wśród bardzo nietypowych imion żeńskich nadawanych w 2021 roku znalazły się też m.in....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj