Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Najpopularniejsze imiona w Polsce 2021
Adobe Stock
Imiona

Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022: nowi faworyci! [RANKING]

Oto lista najpopularniejszych imion w Polsce w ostatnim czasie. Dane pokazujące, jakie imiona najczęściej nadawano w 2022 roku, różnią się nieco od wcześniejszego rankingu. Co się zmieniło? Poznaj najpopularniejsze imiona dla dzieci w mijającym roku.

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2022 roku przygotowaliśmy w oparciu o listę publikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Są na niej najczęściej nadawane imiona w ostatnim czasie, które z całą pewnością będą wybierane przez rodziców również do końca 2022, a nawet w kilku kolejnych latach. Warto się z nią zapoznać, jeśli zależy nam na znalezieniu dla dziecka modnego imienia lub wręcz przeciwnie... wykluczenia go na korzyść imion rzadko nadawanych. 

Rodzice, którzy wybierają imię dla dziecka, często zastanawiają się, jakie jest najpopularniejsze imię w Polsce. Sytuacja zmienia się co kilka lat. Jeszcze niedawno królowały nowoczesne imiona, np. imiona angielskie. Później nastała moda na tradycyjne polskie imiona. Niektórzy decydują się nazwać dziecko bardziej oryginalnie, przeglądają zestawienia rosyjskich imion lub jeszcze bardziej egzotycznych, jak imiona koreańskie. Na jakie imiona nastała moda w 2022 roku? Poniżej lista najczęściej nadawanych imion w Polsce. Czy utrzymają swoją popularność w najbliższych miesiącach?

Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, popularne 100 lat temu i nadal modne

Najczęściej nadawane imiona w 2022 w Polsce

Najczęściej nadawane imiona w 2022 to Zofia i Antoni. Liderzy rankingu imion nie zaskakują. Te imiona znajdują się w czołówce zestawień popularności od kilku lat.

W pierwszej połowie 2022 roku rodzice równie chętnie wybierali dla córek imię Zuzanna. Imieniem równie popularnym była Hanna. A tuż za nią w rankingu uplasowała się Maja. 

Wśród imion dla chłopców w 2022 nie było zmiany lidera. Najpopularniejszym imieniem męskim od wielu lat jest Antoni. Drugą pozycję utrzymał także Jan. Na trzecim miejscu po raz kolejny znalazł się Aleksander. 

Najpopularniejsze imiona w Polsce – ranking

Najpopularniejsze imiona w Polsce dla dziewczynek w 2022 roku:

 1. Zofia – 2860 (awans z 2. miejsca)
 2. Zuzanna – 2832 (ubiegłoroczna liderka)
 3. Hanna – 2669 (bez zmian)
 4. Maja – 2570 (awans z 5. miejsca)
 5. Laura – 2505 (awans z 6. miejsca)
 6. Julia – 2489 (spadek z 4. miejsca.)
 7. Oliwia – 2241 (bez zmian)
 8. Alicja – 2136 (bez zmian)
 9. Lena – 2064 (bez zmian)
 10. Pola – 2015 (bez zmian)

Najpopularniejsze imiona w Polsce dla chłopców w 2022 roku:

 1. Antoni – 3431 (zeszłoroczny lider)
 2. Jan – 3246 (bez zmian)
 3. Aleksander – 3039 (bez zmian)
 4. Franciszek – 2923 (bez zmian)
 5. Nikodem – 2805 (awans z 13. miejsca)
 6. Jakub – 2751 (spadek z 5. miejsca)
 7. Leon – 2499 (awans z 8. miejsca)
 8. Stanisław – 2174 (awans z 10. miejsca)
 9. Mikołaj – 2165 (spadek z 7. pozycji )
 10. Szymon – 2154 (spadek z 6. miejsca)

Oryginalne imiona nadawane dzieciom w 2022 roku

Niektórzy rodzice, zamiast wybierać najpopularniejsze imiona, szukają inspiracji wśród najdziwniejszych imion dla dzieci. Na samym dole rankingu imion nadawanych dziewczynkom w pierwszej połowie 2022 roku znalazły się:

 • Ronja
 • Aglaya
 • Jutrzenka
 • Wirginia
 • Aiza
 • Chiara
 • Gia Han
 • Keira
 • Miłosława
 • Nita
 • Ronja
 • Sela
 • Tekla  

Z kolei najbardziej oryginalne imiona dla chłopców w pierwszej połowie 2022 roku to m.in:

 • Analotij
 • Ammar
 • Elian
 • Usman
 • Lenard
 • Theo
 • Walenty
 • Modest
 • Filemon
 • Ciro

Wybierając imię dla dziecka, pamiętaj, że imiona ośmieszające są niezgodne z prawem. Imię powinno też wskazywać na płeć dziecka. Jeśli twój wybór nie spełni tych kryteriów, kierownik urzędu stanu cywilnego może odrzucić imię i poprosić o nadanie nowego.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz też:

znaczenie polskich imion za granicą
Adobe Stock
Aktualności
Śmieszne imiona: śmieszne znaczenie polskich imion damskich i męskich
Śmieszne imiona nie zawsze brzmią śmiesznie po polsku, ale za granicą mogą mieć śmieszne lub obraźliwe znaczenie. Śmieszne polskie imiona rodzice nadają dzieciom zupełnie nieświadomie. Warto jednak wiedzieć, że ich pełne wersje lub zdrobnienia mogą wywołać wesołość lub zgorszenie na świecie. Dotyczy to zarówno imion damskich, jak i męskich. Sprawdź najpopularniejsze śmieszne imiona i ich znaczenie.

Śmieszne polskie imiona wcale nie są śmieszne, dopóki nie użyje się ich za granicą. Znaczenie śmiesznych polskich imion może zaskoczyć, dlatego najlepiej sprawdzić wcześniej, jakich zdrobnień i form unikać. Na celowniku są śmieszne imiona męskie i damskie, w tym także popularne imiona dla dzieci i imiona staropolskie. Śmieszne imiona Śmieszne imiona to często imiona stare i dawno nie używane, które współcześnie brzmią dziwnie. Śmieszne polskie imiona biorą się z kolei z różnic pomiędzy językami używanymi na świecie. Czasem śmieszne może być zdrobnienie imienia, a czasem śmieszne skojarzenie wzbudza imię, które w innym kraju jest wulgaryzmem albo wyrazem używanym potocznie. Pod tym względem śmieszne imiona nie różnią się wiele od innych śmiesznych nazw, które mają odmienne znaczenie w różnych językach.  Śmieszne polskie imiona Imiona używane w języku staropolskim, nadawane przed wiekami i już zapomniane, mogą dziś budzić wesołość, choć kiedyś miały ważne znaczenie. Takie stare imiona słowiańskie , odnoszące się do walki, wyrażające życzenie sławy albo nawiązujące do powiązań rodzinnych, to np.: Mściwuj Ciecierad Miłodziad Pomścibor Gościwuj Cirzpisława Dziadumiła Częstobrona Nieluba Dla innych śmieszne są też stare i wciąż popularne imiona albo najdziwniejsze imiona dla dzieci zgłaszane do USC . Śmieszne znaczenie imion Okazuje się, że polskie imiona w innych językach mogą mieć śmieszne znaczenie, inne wywołują zdziwienie lub zażenowanie. Bywa nawet, że takie śmieszne imiona przywołują negatywne emocje i wulgarne skojarzenia. Poniżej lista najpopularniejszych polskich imion , które za granicą znaczą coś innego, nie zawsze sympatycznego. Śmieszne imiona damskie: Agata . Po portugalsku „agata’’ to kotka. Amelia . W Grecji...

chrzest dziecka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Chrzest dziecka: absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć, by ochrzcić dziecko
Chrzest dziecka wymaga szeregu przygotowań, dopełnienia formalności, zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Wyjaśniamy, co trzeba załatwić w kościele przed chrztem, ile kosztuje chrzest dziecka i jakie są wymogi wyboru rodziców chrzestnych oraz parafii, w której odbędzie się ceremonia. Przeczytaj też, jak wygląda przebieg chrztu w kościele.

Chrzest dziecka odbywa się najczęściej wtedy, gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym – ma 2-6 miesięcy. Jednak ceremonię tę można przeprowadzić u roczniaka, kilkulatka, a zdarza się, że chrzciny organizowane są w tym samym roku, w którym dziecko przysępuje do komunii świętej. Nie ma bowiem przepisu mówiącego o tym, kiedy trzeba chrzcić dziecko, choć powinno się to odbyć jak najszybciej. Dlatego niektórzy rodzice decydują się na chrzciny dziecka kilkutygodniowego. Zanim wyślecie zaproszenia na chrzest dziecka, musicie dopełnić wszystkich formalności w kościele. Zwyczajowo uroczystość przyjęcia sakramentu chrztu świętego odbywa się w parafii, do której przynależą rodzice z racji miejsca zamieszkania. Jeśli chcecie ochrzcić dziecko w innym kościele, będziecie potrzebować zaświadczenia ze swojej parafii – wizyta w kancelarii parafialnej i tak was więc nie ominie. Zakładając jednak, że decydujecie się na chrzciny w waszym kościele, najpierw musicie skierować kroki do swojej kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Spis treści: Czy powinno się chrzcić dziecko? Jakie dokumenty do chrztu dziecka? Ile kosztuje chrzest? Czy ksiądz może odmówić chrztu nieślubnemu dziecku? Jak wygląda chrzest dziecka? Kto trzyma dziecko do chrztu? Jak ubrać dziecko do chrztu? Co rodzice kupują dziecku na chrzest? Czy powinno się chrzcić dziecko? Mimo że w Polsce wciąż większa część rodziców decyduje się ochrzcić dziecko, rośnie liczba dzieci nieochrzczonych. Czemu ludzie nie chrzczą dzieci? Powody mogą być różne: Rodzice, nawet jeśli nie wystąpili z Kościoła, nie czują z tą wspólnotą żadnej więzi lub są zdecydowanie przeciwni polityce duchownych. Rodzice nie chcą narzucać religii dziecku. Rodzice nie mają ślubu kościelnego, a dla księży z ich parafii jest to poważna...

Irlandzkie imiona
ulianna19970/Adobe Stock
Imiona
Irlandzkie imiona – męskie i żeńskie plus znaczenie i wymowa. 62 propozycje
Irlandzkie imiona brzmią w większości pięknie, a ich znaczenie albo podkreśla urodę dziecka, albo niesie ze sobą moc, którą rodzice chcieliby obdarzyć swoje dziecko. Często związane są też z naturą i przyrodą.

Irlandzkie imiona mają dla nas skomplikowaną pisownię, która sugeruje twarde brzmienie. Jednak jest dokładnie odwrotnie – ich brzmienie jest zaskakująco miękkie. W nawiasach podajemy wymowę imion zbliżoną do oryginalnej, na tyle, na ile polskie głoski na to pozwalają. Wiele imion irlandzkich brzmi podobnie do angielskich lub amerykańskich, ale są i takie, które są bardzo oryginalne i trudno je z czymś porównać. Duża część z nich pochodzi z języka gaelickiego, dlatego mogą brzmieć i przypominać  imiona elfickie . Irlandzkie imiona – męskie Poniżej 31 irlandzkich imion dla chłopców. Niektóre z nich wydadzą ci się znajome. I słusznie, bo noszą lub nosiły je znane osoby, np. aktorzy. Co ciekawe, znajdziesz tu aż trzy imiona, które idealnie pasują dla chłopców o rudych włosach. Nie ma się co dziwić, Irlandczycy dość często miewali i nadal miewają rude włosy. Aidan (ajden) – mały i ognisty Aodhan (ajdan) – zrodzony z ognia Callum (kalem) – gołąb Cathal (kahel) – od cath – bitwa i val – zasada Cian (kian) – cierpliwy, starożytnu Ciaran (kiran) – mały i ciemny Ciilian (kilijan) – wojna, walka, związany z kościołem Collin (kolin) – szczeniaczek Colm (kolum) – gołąb Conan (konan) – od słowa oznaczającego wilk Conor (konor) – miłośnik psów Darragh (darra) – owocny, płodny Eoghan (ołen) – zrodzony z cisu Eoin (ołen) – młody Fion, Finn (fin, fjon) – biały, czysty Liam (lijam) – obrońca, wojownik o silnej woli Lorcan (lorken) – cichy ale też: dziki Niall (nijel, nil) – mistrz, pasjonat, gwałtowny Odhran (orin) – mały, bladozielony Oisin (uszin lub oszin) – mały jeleń Oran (oren) – biały, jasny, blady Oscar (oskar) – miłośnik...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz