Jak wybić szybę w nagrzanym samochodzie? – wyjaśnia nadkom. Małgorzata Sokołowska
Czy możesz wybić szybę w stojącym na pełnym słońcu samochodzie, kiedy w środku zobaczysz dziecko lub zwierzaka? Tak. I nie poniesiesz za to żadnych konsekwencji. Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska daje praktyczne wskazówki, jak i czym najlepiej wybić samochodową szybę.
Nadkomisarz Małgorzata Sokołowska z warszawskiej Policji prowadzi w mediach społecznościowych działalność edukacyjną dotyczącą szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W związku pojawiającymi się coraz częściej tragicznymi informacjami dotyczącymi śmierci dzieci pozostawionych w samochodzie postanowiła stworzyć edukacyjny filmik. Informuje w nim, co może zrobić każda przypadkowa osoba, która zauważy postawione w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzaka. Pamiętaj, wystarczy zaledwie 15 minut, aby dziecko znalazło się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu.
Widzisz dziecko lub zwierzaka zamknięte w nagrzanym samochodzie. Jak postąpić w takiej sytuacji?
- Działaj szybko i zdecydowanie. Czas ma znaczenie!
- Rozejrzyj się. Sprawdź, czy właściciela auta nie ma w pobliżu i czy drzwi pojazdu są zamknięte.
- Jeżeli są świadkowie zdarzenia lub osoby, które ci towarzyszą, poproś je, żeby natychmiast zadzwoniły pod numer 112 i powiadomiły odpowiednie służby.
- Poszukaj kamienia i wybij nim szybę po przeciwnej stronie od miejsca, gdzie jest dziecko. Uwaga: wybij szybę, uderzając kamieniem w bok otworu okiennego.
- Wyciągnij dziecko (lub zwierzaka) z pojazdu.
- Przenieś je w cień, podaj wodę, zwilż czoło i kark.
- Jeśli nie ma czynności życiowych, rozpocznij resuscytację. Uwaga: zwierzętom również robi się sztuczne oddychanie i masaż serca.
- Kontynuuj resuscytację do momentu przyjazdu karetki pogotowia.
Odpowiedzialność karna za wybicie szyby
Nie poniesiesz odpowiedzialności karnej za wybicie szyby. Jak wyjaśnia policjantka, „jest to stan wyższej konieczności: poświęcasz dobro mniejsze, w tym przypadku szybę, by uratować dobro większe, czyli zdrowie i życie człowieka lub zwierzęcia”.
Co ważne, nie sugeruj się radami, jakie możesz znaleźć na forach. Przed rozpoczęciem akcji ratunkowej nie musisz wykonywać zdjęcia lub nagrywać filmiku, który będzie wskazywał na stan, w jakim znalazło się dziecko lub zwierzę. Nadkom. Małgorzata Sokołowska jasno wyjaśnia: „Nie ma takiej potrzeby. W takiej sytuacji nie trać na to czasu. I tak będziesz później przesłuchiwany na policji w charakterze świadka. Świadków uprzedza się o odpowiedzialności karnej z art. 233 Kodeksu karnego, czyli o składaniu fałszywych zeznań. Twoje zeznanie wystarczy”.
Policjantka zwraca się z apelem: nie bój się, reaguj. Od twojej reakcji i jej szybkości może zależeć zdrowie i życie drugiego człowieka lub pupila.
Przyłączamy się do apelu. Reaguj!
Zobacz także
Źrodło: Facebok @ZPamietnikaPolicjantki
Piszemy też o: