Opinii na temat tego, co zrobić z produktem spożywczym, który spadnie na podłogę, jest wiele. Począwszy od tezy, że absolutnie trzeba go wyrzucić, bo staje się to źródłem bakterii, po metodę 5 sekund, polegającą na życzeniowym myśleniu, że jedzenie leżące na ziemi przez krócej niż kilka sekund nie zostanie skażone.

Reklama

Warto podejść do tematu racjonalnie. Przeczytajcie co na ten temat uważa prof. Aaron E.Caroll, amerykański pediatra. W New York Times ukazał się jego artykuł właśnie na ten temat.

"Przyjrzałem się teorii 5 sekund. Badania które ja znam, nie potwierdzają zasady, że jedzenie które zetknie się z brudną powierzchnią przez krócej niż 5 sekund, nie zostaną skażone. To nieprawda. Bez względu na rodzaj pokarmu, bakteria może przedostać się do pokarmu, już w chwili zetknięcia się z zanieczyszczoną powierzchnią.

Ja uważam, że jedzenie które upadnie nam w domu na podłogę kuchenną, MOŻNA ZJEŚĆ. Moja podłoga nie jest aż tak brudna, jak inne powierzchnie."

Aaron E.Caroll sugerował się tutaj wyniki badań Charlesa Gerba, jednego z najbardziej znanych biologów w USA. Według eksperymentów przeprowadzonych przez niego, uchwyt lodówki, czy blat kuchenny mają dwa razy więcej bakterii, niż podłoga w kuchni.

Zobacz także

Jak utrzymać czystą podłogę?

To dowodzi, że rodzice, którzy uznają podłogę kuchenną za najbrudniejszą część kuchni, są w dużym błędzie. Podobnie jest z toaletą. To sedes jest najczystszym elementem łazienki, czyścimy go znacznie częściej, niż umywalkę, czy wannę. Bakterie najczęściej przenoszą się na dłoniach, więc to te elementy w domu, których dotyka wiele osób, jak: pilot do telewizora, uchwyty, klamki, oparcia krzeseł, są potencjalnie najbardziej groźne. Najwięcej bakterii znajduje się na telefonach komórkowych, czy banknotach, jest ich nieporównywalnie więcej, niż na podłodze kuchennej.

"Gdy kupujemy jedzenie na mieście, nie wiemy co się z nim działo na zapleczu kuchennym, albo czy sprzedawczyni, która przyjmuje pieniądze i wydaje posiłki, nie dotknęła go przypadkiem.
Dlatego dbajmy bardziej o to, by myć ręce, niż o to, czy dziecko nie podniesie chrupka z podłogi i się rozchoruje."

Mycie rąk - wydrukuj ściągawkę dla dziecka!

To o czym mówi ten pediatra, rzeczywiście do nas przemawia. Mycie rąk jest najważniejsze i nie popadajmy paranoję, że akurat podłoga kuchenna jest w naszym domu najbardziej brudnym miejscem.

A Wy jak uważacie?

Zobacz: Gra online dla dzieci - mycie rąk!

Reklama

źródło: essentialbaby.com

Reklama
Reklama
Reklama