dziecko, ręce, higiena
Panthermedia
Zdrowie

Bakterie mogą być groźne

Ten artykuł nie jest po to, by straszyć. Jednak po czerwcowej aferze z E. coli postanowiliśmy porozmawiać ze specjalistą o bakteriach. Wiemy, że mogą być groźne. I wiemy już, jak się przed nimi ustrzec.

Zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego zwykle kończą się bólami brzucha i biegunką. Niestety, jeśli malca zaatakuje naprawdę groźny szczep, skutkiem mogą być powikłania, których nigdy byśmy się nie spodziewali po przechorowaniu biegunki, np. zapalenie stawów, wyrostka robaczkowego, a nawet paraliż! Okazuje się też, że objawy zakażenia bakteryjnego mogą być łudząco podobne do objawów innych chorób. Jeśli dojdzie do pomyłki i dziecko nie zostanie dobrze zdiagnozowane, będzie źle leczone. Skutki... opłakane! Opowiada o tym wszystkim ekspert, który na co dzień przygląda się bakteriom i zna je od podszewki: dr n. wet. Grzegorz Madajczak z Zakładu Bakteriologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny.

Dlaczego czerwcowa epidemia E. coli była bardziej groźna dla dorosłych niż dzieci?
Ognisko zakażenia w Niemczech, które rozszerzyło się na wiele krajów europejskich, w tym Polskę, było wywołane przez pałeczkę E. coli O:104 H4. To, że dzieci były akurat mniej wrażliwe na zakażenie, zostało spowodowane przede wszystkim cechami tego szczepu. To wyjątkowy przypadek, bo zwykle bakterie tego typu są najbardziej niebezpieczne właśnie dla maluchów do piątego roku życia.
Czerwcowe zakażenia nie objęły dzieci również dlatego, że rodzice wiedzą, iż żywność dla maluszków musi być dobrej jakości. Nie daje się dwulatkom np. gotowych surówek kupowanych w supermarkecie.

Czyli w ogórku, pomidorze, sałacie, które kupimy na bazarze, nie będzie groźnych bakterii?
Mogą się one znaleźć na każdym warzywie, które było hodowane z użyciem nawozów naturalnych. Jeśli jednak w domu zachowamy higienę, to w znacznym stopniu jesteśmy chronieni. Podstawa to właściwa higiena!

A więc mycie rąk?
Przede wszystkim. Ale nie wystarczy włożyć ręce na moment pod kran i wyjąć. Już małe dzieci trzeba uczyć, że ręce należy namydlić, dokładnie umyć pomiędzy paluszkami, z wierzchu i od spodu, a potem spłukać i starannie wytrzeć. Trzeba je myć często, a już koniecznie wtedy, gdy chcemy, by dziecko coś zjadło.

To nie przesada? Przecież poza tą „kiełkową” epidemią zakażenia bakteryjne nie są dla dzieci wcale takie groźne...
Nie zgadzam się. Ma pani na myśli tylko to wyjątkowe zakażenie E. coli O:104 H4, tak nagłośnione w mediach. A jest to jedna z wielu bakterii, które wywołują zakażenia przewodu pokarmowego. Istnieje przecież dużo innych groźnych bakterii, którymi zakażenia zdarzają znacznie częściej. Na przykład u dzieci do lat pięciu biegunka wywołana przez bakterie jest często efektem zakażenia pałeczkami Campylobacter.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Zakupy
Nowy suplement diety - Urinal® Syrop
Urinal® Syrop wspomaga prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych. Może być podawany najmłodszym już powyżej 3. roku życia!

Dzieci potrzebują subtelniejszej ochrony niż osoby dorosłe. Z tego też względu Urinal® Syrop zawiera odpowiednią porcję składników aktywnych, dostosowaną specjalnie do dziecięcych potrzeb. Dzięki temu może być również stosowany „na wszelki wypadek” – każdego dnia, by zachować zdrowie układu moczowego. Z myślą o najmłodszych przygotowano również formę preparatu – syrop o pysznym naturalnym smaku i przyjemnym zapachu z pewnością zachwyci niejedno małe podniebienie, które często nie radzi sobie dobrze z połykaniem dużych tabletek czy kapsułek.        Nowy Urinal® Syrop zawiera aktywny składnik NutriCran® – sproszkowany koncentrat soku z żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon). Unikatowa technologia pozyskiwania wyciągu z żurawiny w formie opatentowanego składnika NutriCran® daje gwarancję wysokiej jakości i zawartości substancji aktywnych. Owoce żurawiny wielkoowocowej mają silne właściwości antyadhezyjne, wykorzystywane w zwalczaniu problemów z drogami moczowymi w naturalny sposób, poprzez eliminowanie szkodliwych bakterii z dróg moczowych. Żurawina wielkoowocowa jest bogata w proantocyanidyny (PAC), które powlekają śluzówkę oraz oblepiają bakterie chorobotwórcze, co sprawia, że  skutecznie utrudniają im przyleganie do błon śluzowych. Dzięki temu uniemożliwiają namnażanie bakterii i tworzenie kolonii, jednocześnie wspomagając ich wydalanie. PAC wpływają także pozytywnie na obniżanie pH moczu, co czyni środowisko układu moczowego mniej przyjaznym dla rozwoju mikroflory chorobotwórczej.   Aktywny składnik NutriCran®: - poprzez ułatwienie eliminacji bakterii (głównie E. coli, w 75-90% będących przyczyną ZUM), przyczynia się do oczyszczania dróg moczowych; - zapobiegawczo, wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu; - jest bezpieczny i bardzo dobrze tolerowany przez...

bakterie odporne na antybiotyki
Fotolia
Zdrowie
Antybiotyki coraz częściej bezsilne wobec groźnych bakterii
Kiedy antybiotyk jest źle stosowany lub przepisany bez potrzeby, bakterie uczą się z nim walczyć. Mutują, usuwają lek ze swoich komórek. Te wywołujące m.in. sepsę, gruźlicę, rzeżączkę czy zatrucia pokarmowe, już są oporne na antybiotykoterapię. Konsekwencje mogą być miażdżące.

Najnowszy raport European Center for Disease Prevention and Control podkreśla, że coraz więcej bakterii jest odpornych na leczenie antybiotykami . Niestety takie "superbakterie" występują również w Polsce. Czy to znaczy, że będziemy musieli zmierzyć się z chorobami, na które nie będzie leków? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę 12 lekoopornych bakterii , które są zagrożeniem dla ludzi. Bakterie odporne na antybiotyki Wśród szczepów bakterii wymienianych przez WHO jako odpornych na antybiotyki , znajdują się: Staphylococcus aureus ( gronkowiec złocisty ) - odporny na metycylinę, pośrednio na wankomycynę, gronkowiec u dziecka może wywołać szereg chorób, od zakażeń skóry przez zapalenia płuc aż po sepsę; Streptococcus pneumoniae ( dwoinka zapalenia płuc ) - odporna na penicylinę, wywołuje szereg bardzo groźnych infekcji pneumokokowych ; Pseudomonas aeruginosa ( pałeczka ropy błękitnej ) - wywołuje szereg groźnych chorób, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenia dróg oddechowych, moczowych, uszu, zatok itd. Haemophilus influenzae - odporne na ampicylinę, u dzieci może wywołać ciężkie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nagłośni, zapalenie płuc; najgroźniejsze u dzieci do lat 3 , w Polsce szczepi się dzieci przeciw tej bakterii ( szczepionka przeciw Hib ); Enterobacteriaceae ( enterobakterie ) - mogą wywoływać m.in. zakażenia dróg moczowych, wtórne zapalenia płuc; Acinetobacter baumannii - odporna na karbapenemy i ESBL, u osób o osłabionej odporności organizmu może wywołać zapalenie płuc, zakażenia ran i zakażenie krwi; Enterococcus faecium - odporne na wankomycynę, wywołują zakażenia układu moczowego , Helicobacter pylori - odporne na klarytromycynę, powodują niestrawność i wrzody żołądka , Campylobacter (kilka rodzajów) - wywołuje ostre zapalenie żołądka i jelit,...

słoiczki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Słoiczki dla niemowląt: czy naprawdę są zdrowe? Ranking gotowych dań dla dzieci
W słoiczkach dla niemowląt nie ma konserwantów, bo zabrania tego prawo. Są ściśle kontrolowane. Dania ze słoiczków, gotowe obiadki i deserki dla dzieci mogą być w niektórych przypadkach zdrowsze niż domowe potrawy. Przedstawiamy ranking najlepszych gotowych dań dla dzieci – te smakują im najbardziej!

Słoiczki dla niemowląt są wygodne, bo wystarczy otworzyć opakowanie i już można karmić dziecko. Nie trzeba więc szukać ekologicznej marchewki, gotować mięska i warzyw. Ale czy gotowe dania dla niemowląt są naprawdę tak zdrowe, jak zapewniają nas producenci? Obalamy mity o słoiczkach dla dzieci i przedstawiamy nasz ranking słoiczków. Spis treści: Czy podawać dziecku słoiczki? Po czym poznać dobre słoiczki dla dzieci? Słoiczki dla niemowląt: RANKING Czy dieta dziecka może się opierać na słoiczkach? Czy słoiczki dla niemowląt mogą być zdrowsze od domowej zupy? Czy alergik może jeść słoiczki dla niemowląt? Czy słoiczki trzeba przechowywać w lodówce? Czy najprościej karmić dziecko wprost ze słoiczka? Czy dania ze słoiczków trzeba dosalać? Czy podawać dziecku słoiczki? Słoiczki, czyli gotowe dania, zdecydowanie warto podawać dziecku. Ich zaletą jest to, że podczas całego procesu przygotowania są one pod ścisłą kontrolą. Dokładnie sprawdza się surowce: nie wszystkie owoce i warzywa pochodzą z typowo ekologicznych upraw, jednak wszystkie są kontrolowane, czy nie ma w nich pozostałości metali ciężkich, pestycydów i środków ochrony roślin. Potem kontroluje się też „gotowanie”. Ponadto słoiczki dla niemowląt są dostosowane (m.in. konsystencją) do wieku dziecka na cały okres rozszerzania diety i dłużej. Po czym poznać dobre słoiczki dla niemowląt? Warzywa, owoce, mięso, z których przygotowuje się gotowe dania, pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli. Mimo tej gwarancji to ty bądź najsurowszym kontrolerem. Zwracaj uwagę na: Surowce. Skąd się je bierze? Z upraw kontrolowanych. Wszystkie są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Normy żywności dla niemowląt są rygorystyczne. Niektóre...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz