Reklama

W związku z trwającym Światowym Tygodniem Karmienia Piersią UNICEF poinformował, że tylko 40% niemowląt poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych wyłącznie mlekiem mamy. Statystyki przerażają!

Reklama

Karmienie piersią to najlepszy start

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by karmić wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie można zacząć rozszerzać dietę niemowlaka. WHO zaleca jednak, by kontynuować karmienie do ukończenia 2. roku życia.

"Karmienie piersią daje dzieciom najlepszy start w życie. Kobiece mleko działa jak pierwsza szczepionka dla dziecka, chroniąc je przed potencjalnie zabójczymi chorobami. Mleko matki jest też najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka i daje mu wszystko, co jest niezbędne do przeżycia" – wyjaśnił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w raporcie przywoływanym przez UNICEF.

Dzieci umierają, bo nie są karmione piersią

Badanie przeprowadzone w 194 krajach pokazuje, że brak inwestycji w edukowanie o zaletach karmienia piersią skutkuje śmiercią 236 tys. dzieci rocznie. "Trwała niechęć rządu do inwestowania w karmienie piersią jest trudna do zrozumienia. Wiele tysięcy niemowląt umiera każdego roku, bo nie może się cieszyć korzyściami płynącymi z karmienia piersią. Jeszcze więcej dzieci dorasta bez dostępu do tego cudu Boga natury i matki" – tłumaczy dr Prakash Sunder Shrestha, prezes Forum Promocji Karmienia Piersią w Nepalu.

Z raportu UNICEF wynika, że inwestowanie w karmienie piersią pomoże uratować życie ponad pół miliona dzieci w ciągu najbliższych 10 lat. Co więcej, zmaleje liczba zachorowań wśród dzieci i zmniejszą się koszty związane z opieką medyczną. W końcu karmienie piersią "pomaga zapobiegać chorobom biegunkowym i zapaleniu płuc, czyli dwóm najczęstszym przyczynom zgonów dzieci" – podkreśla UNICEF.

Jak długo karmiłyście dzieci piersią?

Zobacz także: Ania Lewandowska pokazała zdjęcie, jak karmi piersią!

Reklama

Źródło: rynekzdrowia.pl, who.int

Reklama
Reklama
Reklama