Reklama

Duża rodzina to naprawdę spore koszta – same codzienne zakupy jedzenia to wydatek kilkudziesięciu złotych. W tej sytuacji liczy się możliwość zaoszczędzenia nawet kilku złotych.

Reklama

Znacznie więcej niż tylko muzea i kolej

Karta Dużej Rodziny jest wydawana od 2014 roku. Od dwóch lat partnerem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej inicjatywie jest Związek Rodzin Polskich „Trzy Plus”, zrzeszający rodziny z trójką i więcej dzieci. To udany duet – ministerstwo podpowiada, w jakich miejscach chciałoby uzyskać najwięcej ulg, a rolą związku jest znalezienie odpowiednich do tego partnerów.

Na początku Karta Dużej Rodziny kojarzyła się niemal wyłącznie ze zniżkami w transporcie kolejowym czy w muzeach. Dziś w programie KDR są ośrodki sportowe, hotele, biura turystyczne, sieci handlowe rozmaitych branż. Do tej pory podpisano już 5 tys. 403 umów o współpracy.

Gdzie duże rodziny chciałyby mieć największe ulgi? Przede wszystkim chodzi o zakup artykułów spożywczych, odzieżowych, obuwniczych i higienicznych – wylicza Wincenty Pipka ze Związku Dużych Rodzin.

Od 7 do 10 proc. oszczędności

Największe rabaty oferują szkoły językowe oraz obiekty sportowe. 50 proc. zniżki mają parki rozrywki, a w wielu miejscach Polski dla dużych rodzin komunikacja jest bezpłatna, albo z bardzo dużymi ulgami. Branża turystyczna oferuje takim rodzinom nawet 40-50 proc. rabaty. Możliwość dużo tańszych wakacji to bardzo pożądana rzecz w dużych rodzinach.

Z reguły jednak zniżki zamykają się w przedziale 7-10 proc. - Dla rodzin wielodzietnych każda kwota, czy będzie to 50 złotych, czy 500 złotych jest ważna – podkreśliła prezes związku Joanna Krupska.

Moda na kartę

Okazuje się, że Karta Dużych Rodzin ma coraz silniejszą pozycję. ­- Pojawiła się nawet moda na bycie partnerem karty. Duże firmy intensywnie pukają do naszych drzwi – powiedział Pipka. Dla przedsiębiorstw bycie partnerem karty to wzmocnienie marki i ich konkurencyjności. - Duże rodziny to bardzo ważni klienci, konsumenci robiący regularnie zakupy, co miesiąc korzystający z programu 500 plus – zaznaczył Pipka.

- Nie traktujemy tego jako przywilej, ale jako dostrzeżenie nas w społeczeństwie. To uznanie dla naszej pracy. Inwestujemy w dzieci, ale to jest korzyść dla wszystkich – mówi szefowa związku.

Duża rodzina to nie patologia

Zmienił się społeczny odbiór dużej rodziny. To już nie jest bieda, patologia i margines społeczny, ale bardzo świadomi, często bardzo dobrze wykształceni ludzie, którzy w pełni odpowiedzialnie podjęli decyzję o założeniu tak licznej rodziny. - Duży biznes w takich rodzinach dostrzega partnera, a nie tylko kogoś, kto przychodzi po pomoc – podkreślił Pipka.

Do tej pory wydano 1 mln 824 tys. kart, na podstawie tradycyjnych wniosków złożonych w urzędach oraz 220 tys. kart elektronicznych, otrzymanych za pomocą aplikacji. Aby być posiadaczem karty, nie trzeba spełniać określonego pułapu dochodowego. Najwięcej kart wydano w woj. mazowieckim, małopolskim i śląskim, najmniej w zachodniopomorskim, lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.

Skąd mniejsze zainteresowanie posiadaniem karty w niektórych regionach Polski? Z reguły są to obszary o stosunkowo najwyższym w kraju bezrobociu, a jednocześnie o wysokim odsetku ludności, która wyemigrowała za chlebem zagranicę. Mało jest zatem firm, które niewiele zarabiając, mogłyby się dodatkowo decydować na zniżki.

Brakuje też wiedzy o tym, które sklepy oferują zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dlatego władze ZDR chcą się teraz skoncentrować na tym, aby szybciej i łatwiej można było uzyskać informację, gdzie możesz skorzystać z karty. Na przykład wszystkie stacje benzynowe w Polsce mają podpisane umowy z Kartą Dużej Rodziny, ale nie wszyscy klienci o tym wiedzą.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z trojgiem lub większą liczbą dzieci oferowanych zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z ofert instytucji kultury, sklepów, środków komunikacji, punktów usługowych, ośrodków sportowych i rekreacyjnych będących partnerami Karty Dużej Rodziny.

Czy korzystacie z Karty Dużej Rodziny, a jeżeli tak, to czy jesteście zadowolne z jej posiadania? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Źródło: stacja7.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama