Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w raporcie dotyczącej swojej działalności zaproponował wprowadzenie kar za picie alkoholu w ciąży. Jak napisał:

Reklama

„Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. (...) Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w tracie ciąży” – wyjaśnił.

Sankcje za picie w ciąży?

„Dziennik Gazeta Prawna” zwrócił uwagę, że pomysł RPD ma poparcie w PiS, ale budzi sprzeciw opozycji. Poseł Marek Ast (PiS) porównuje pijące ciężarne do pijanych kierowców:

„To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu” – powiedział gazecie polityk.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwraca uwagę, że dziecko poczęte nie może być wyłączane spod ochrony przepisu art. 160 k.k., mówiącego o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Zobacz także

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że najwięcej alkoholu spożywają kobiety w wieku 18-29 lat. Instytucja przypomina też o tym, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, bo każda szkodzi dziecku. Skutki picia alkoholu w ciąży to:

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PARPA

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama