poronienie
AdobeStock
Przebieg ciąży

Poronienie: objawy, przyczyny, zapobieganie – wyjaśnia ginekolog

Poronienie to utrata ciąży przed 22. tygodniem, czyli w czasie, gdy dziecko jest jeszcze na tyle niedojrzałe, że nie może przeżyć poza ciałem mamy. Objawy poronienia nie zawsze są charakterystyczne, z tego względu wiele poronień we wczesnym okresie ciąży może zostać niezauważonych.
dr Preeti Agrawal
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja merytoryczna

Poronienie najczęściej zdarza się w I trymestrze ciąży, w czasie, kiedy kobieta jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Poronienie na późniejszym etapie jest o wiele rzadszym doświadczeniem. Objawy poronienia są dość charakterystyczne, ale czasem można ich nie zauważyć. Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości dotyczące problemu utraty ciąży.

Opisujemy:
Jak wygląda poronienie?
Czy plamienie zawsze świadczy o poronieniu?
Najczęstsze przyczyny utraty ciąży
Kiedy dochodzi do poronienia?
Czy wysiłek fizyczny może wywołać poronienie?
Na czym polega poronienie zagrażające?
Największe ryzyko poronienia
Jak można zapobiec poronieniu?
Ciąża po poronieniu

Jak wygląda poronienie?

Poronienie zwykle kojarzy się z obfitym krwawieniem. Jest to najbardziej charakterystyczny symptom utraty ciąży. Objawy poronienia mogą być również bardziej mylące i utrzymywać się kilka dni (więcej niż trzy).

Poronienie można podejrzewać, jeśli:

 • Ciężarna obserwuje u siebie plamienie (niewielkie ślady krwi widoczne są na bieliźnie).
 • Może (ale nie musi) odczuwać skurcze lub ból w podbrzuszu albo w krzyżowej części kręgosłupa.
 • Nagle słabną wcześniejsze dolegliwości ciążowe, np. tkliwość piersi lub mdłości.

Czy plamienie zawsze świadczy o poronieniu?

Przyczyną plamienia lub niewielkiego krwawienia w ciąży nie musi być poronienie. W pierwszych tygodniach ciąży plamienie może pojawiać się w dniach, w których powinna wystąpić miesiączka. Mogą powodować je hormony ciążowe, nadżerka, a nawet zwykłe przemęczenie. Opinia lekarza pomoże wykluczyć nie tylko poronienie, ale również ciążę pozamaciczną (jej objawem może być krwawienie między 4. a 8. tygodniem) lub przedwczesną czynność skurczową. Jeśli krwawienie jest obfite, kobieta powinna natychmiast zgłosić się do lekarza.

Najczęstsze przyczyny utraty ciąży

Czasem mówi się, że natura sama podejmuje decyzję o przerwaniu ciąży. Wśród częstych przyczyn poronienia wymienić można:

 • wadę genetyczną płodu polegającą na nieprawidłowej budowie lub liczbie chromosomów;
 • zaśniad zarodkowy – zawiązki zarodka rozwijają się nieprawidłowo lub zanikają;
 • zaśniad krwisty – stan, w którym zawiązki zarodka ulegają przekrwieniu;
 • zaśniad groniasty – zawiązki zarodka podlegają zaburzeniom chromosomalnym.


Utrata ciąży może mieć również związek ze stanem zdrowia kobiety. Ryzyko poronienia zwiększają nieleczone zęby, chore zatoki czy migdałki. Przyczyny utraty dziecka mogą mieć również związek z wadami w budowie macicy (zrosty po cesarskim cięciu lub innych zabiegach, stanach zapalnych) i choroby przewlekłe, np. cukrzyca, anemia, chora tarczyca. Nie bez znaczenia jest również styl życia kobiety – długotrwały stres, nadużywanie alkoholu czy leków.

Kiedy dochodzi do poronienia?

Większość poronień ma miejsce w pierwszych dniach po zapłodnieniu, kiedy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Statystyki wskazują, że samoistne poronienie, podczas którego jajo płodowe ulega wydaleniu z macicy, dotyka aż 15-20 proc. kobiet. Przyczyny utraty ciąży na tym etapie nie zawsze są możliwe do ustalenia. Mogą to być wady chromosomalne lub zaburzenia hormonalne.

Poronienie, do którego dochodzi przed 12 tygodniem ciąży, nazywane jest poronieniem wczesnym. Najczęściej przechodzi ono niezauważone, ponieważ towarzyszące mu krwawienie bywa mylone z miesiączką, która czasem jest bardziej obfita. W niektórych przypadkach jedynym potwierdzeniem, że kobieta była w ciąży, mogą być badania krwi lub moczu, w których stwierdza się obecność hormonu typowego dla ciąży, czyli gonadotropiny kosmówkowej (hCG)
Do utraty ciąży po 13 tygodniu dochodzi stosunkowo rzadko. Określa się ją mianem późnego poronienia.

Czy wysiłek fizyczny może wywołać poronienie?

Zarówno wysiłek fizyczny, jak i seks mogą doprowadzić do utraty ciąży, ale tylko w sytuacji, gdy ciąża nie przebiega prawidłowo. W normalnej zdrowej ciąży nie należy obawiać się gimnastyki czy np. podnoszenia starszego dziecka. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek. Mitem jest również przekonanie, że do utraty ciąży prowadzą silne mdłości. Z reguły kobiety, które odczuwają nudności tak mocno, że dochodzi u nich do wymiotów, rzadziej są narażone na poronienie.

Na czym polega poronienie zagrażające?

Poronienie zagrażające to stan, w którym jest podwyższone ryzyko utraty ciąży. Objawy, które towarzyszą poronieniu zagrażającemu, nie są nasilone. Ciężarna może skarżyć się na niewielki ból podbrzusza i plamienie. W 80 proc. przypadków ciążę udaje się utrzymać. Zwykle pomaga ograniczenie aktywności fizycznej. Czasem konieczne jest podawanie syntetycznego progesteronu. Przy poronieniu zagrażającym szyjka macicy jest zamknięta.


 • Poronienie w toku (poronienie nieuniknione) – objawy są podobne jak przy poronieniu zagrażającym z tą różnicą, że szyjka macicy otwiera się, a podczas badania USG nie stwierdza się czynności serca płodu.
 • Poronienie niecałkowite – płód zostaje wydalony, ale w macicy utrzymują się resztki jaja płodowego. Stan ten wymaga wyłyżeczkowania jamy macicy.

Kiedy jest największe ryzyko poronienia

Największe ryzyko poronienia występuje w ciągu 2 miesięcy od terminu ostatniej miesiączki. Prawdopodobieństwo, że w tym czasie dojdzie do poronienia, wynosi ok. 15 proc. W kolejnych tygodniach maleje. Z tego względu ciężarne powstrzymują się przed informowaniem dalszej rodziny lub pracodawcy o ciąży do końca I trymestru. 

Jak można zapobiec poronieniu?

Dbając o siebie i stosując się do wszystkich zaleceń lekarza, można próbować zmniejszyć ryzyko utraty dziecka.

Co może w tym pomóc:

 • przyjmowanie witamin z grupy B (niedobór witaminy B12 może przyczyniać się do utraty ciąży);
 • dbanie o prawidłową wagę w ciąży (uważaj zarówno na nadmierną, jak i zbyt niską masę ciała);
 • nieprzyjmowanie żadnych leków podczas ciąży bez wyraźnych wskazań lekarza;
 • zapobieganie infekcjom intymnym;
 • leczenie chorób przewlekłych, np. cukrzycy, nadczynności czy niedoczynności tarczycy
 • całkowita rezygnacja z picia alkoholu i palenia papierosów.

Co z kolejną ciążą po poronieniu?

Utrata ciąży, nawet na wczesnym etapie, jest trudnym przeżyciem dla pary starającej się o dziecko. Dużo zależy od tego, czy kobieta doświadcza poronienia sporadycznego – czyli jednorazowej utraty ciąży w okresie starania się o dziecko, czy zmaga się z poronieniem nawracającym, tzw. nawykowym (tak lekarze określają 3 lub więcej epizody utraty ciąży). Rodzice, którzy mają za sobą doświadczenie poronienia, powinni otrzymać profesjonalną pomoc, np. psychologa, który pomoże im przejść przez trudny czas. Dzięki fachowej poradzie łatwiej uniknąć nieuzasadnionego poczucia winy i przygotować się na nowy rozdział w życiu. Wiele kobiet, które doświadczyły poronienia sporadycznego, kolejne ciąże może donosić szczęśliwie i cieszyć się narodzinami upragnionego dziecka. 

Zobacz też:

Ciąża zagrożona a ciąża pod specjalnym nadzorem - zobacz porady ginekologa

Wypadanie włosów w ciąży
Fotolia
Starania o dziecko
Czy dobrze przygotowałaś się do ciąży? - test
Fotolia
Przebieg ciąży
Zagrożenie poronieniem – co mówi ginekolog?
Jakie mogą być objawy poronienia? Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu? Zobacz, co radzi Grzegorz Południewski, ginekolog.

Bardzo duży odsetek poronień odbywa się  do 12. tygodnia ciąży.   - Ilość straconych ciąż w tym okresie sięga nawet 10- 15 proc. - mówi Grzegorz Południewski, ginekolog. - Niestabilny okres w ciąży, który kończy się w 14. tygodniu związany jest z produkcją hormonów utrzymujących ciążę w organizmie kobiety. Te hormony, które produkowane były przez jajnik kobiety w ciąży , zaczynają być produkowane przez łożysko. I do tego momentu każde wahnięcie hormonu może spowodować poronienie . Dlaczego tak się dzieje, kiedy należy stosować terapię hormonalną, by zapobiec poronieniu i jakie są symptomy poronienia? - obejrzyj wideo. Chcesz zobaczyć więcej filmów o ciąży i porodzie? Zajrzyj na Youtube i Subskrybuj Babyonline.pl Wywiadu udzielił:  Grzegorz Południewski, ginekolog, autor bezpłatnej aplikacji w telefonie dla kobiet po porodzie pod nazwą IQBobas (na android, iphone). Polecamy: Poronienie ciąży - najczęstsze przyczyny i pierwsze objawy Co jeść, by zmniejszyć zagrożenie poronieniem? Jakie badania zrobić po poronieniu?

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy możesz mieć problem z płodnością? - test
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj